Lapsena (yli 10 vuotta sitten) lainasin usein kirjastosta vhs-videona erästä piirroselokuvaa, josta pidin kovasti. Viime aikoina olen yrittänyt palauttaa mieleeni elokuvan nimen, koska haluaisin nähdä sen uudelleen, mutta kun nimi ei kerta kaikkiaan tule mieleen. Googlaaminen ei anna mitään elokuvaan viittaavia tuloksia, vaikka muistan juonen vielä aika hyvin.
Juonesta: Kolme ystävää, Naavaparta (parrakas ukko), Muhvi (siilinnäköinen otus) ja Kenkäpuoli (ihminen), saavat tehtäväkseen (tai vain ajautuvat tilanteeseen) häätää valtavan rottalauman kaupungista. Kolmikko joutuu pakenemaan rottia jonnekin sumuiselle saarelle, mutta rotat pääsevät sinnekin. Jos oikein muistan, niin joku keksii hankkia kissoja, joilla tuholaisista lopulta päästään eroon. Leffa oli toki suomeksi dubattu, joten en tiedä alkuperämaata.
NIMI on siis edelleen hukassa ja hakusessa. Kiitos jo etukäteen sille, joka sattuu tietämään tämän kyseisen animaation nimen.
Naavaparta, kenkäpuoli: Mikä animaatio?
Nimen metsästäjä
2
1350
Vastaukset
- marju
''Naksitrallid''! En ole nähnyt elokuvaa, mutta kirjoista pidin lapsena kovasti. Virolaisia ovat.
- Nevski
3 veijaria rottien kaupungissa. Mulla on toi jossain vhssänä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981