Luja tahto puolustaa maatamme mahdollisessa konfliktissa , sitä venäläiset arvostaa ja pelkäävät. Kun puhutaan erilaisista mahdollisista konflikteista niin tärkein on luja tahto. Suomesta löytyy riittävästi lujaa tahtoa puolustaa maatamme. Vaikka nettiin on jokaisen asiasta helppo sanoa yhtä sun toista niin kannattaa lukea Matti Lukkarin kirja Asekätkentä. Otava 1984. Siellä on sanottu varsin selkeästi mitä maanpuolustustahto on.Lukkari kirjoittaa...Asekätkentä, varsinkin, kun sen todellista laajuutta ei varmasti tiedetty, hillitsi kommunistien vallankaappaushankkeita Suomessa vuonna 1948 ja vaikutti estävästi myös Andrei Zanovin pyrkimyksiin osoittaa maailmalle, että suomalaisten puolustustahto oli hävityn sodan jälkeenkin otettava vakavasti. ..Tämä jos mikä on vahva todiste maanpuolustustahdosta. Tänä päivänä helposti luullaan että maanpuolustustahto olisi sidoksissa asemääriin. Riittää että on lujaa tahtoa.Sen venäläiset arvostaa korkealle.
Maanpuolustustahto
5
133
Vastaukset
- Kapikki
Ootko tietoinen mittauksista, että Natoon kuuluvissa maissa on kaikkein heikoin puolustustahto.
- Kaspekka
Mutta mitä tehdä pelkällä lujalla tahdolla, jos aseet ovat vanhentuneita. Meillä yhä vaan supistetaan, mutta Venäjä uusi koko kalustonsa seuraavan 10 vuoden aikana mahdollisimman moderniksi. Terrorismi nostaa maailmalla päätään. Meillä supistetaan kertausharjoituksia. Maamiinat hävitetään, millä ne korvataan ? Miksi leikata ja supistaa kymmenien vuosien aikana luotu hyvä järjestelmä, joka takaa uskottavan ja itsenäisen maanpuolustuksen ? Eikö säästetä väärässä paikassa ?
- 11111354
Kaspekka kirjoitti:
Mutta mitä tehdä pelkällä lujalla tahdolla, jos aseet ovat vanhentuneita. Meillä yhä vaan supistetaan, mutta Venäjä uusi koko kalustonsa seuraavan 10 vuoden aikana mahdollisimman moderniksi. Terrorismi nostaa maailmalla päätään. Meillä supistetaan kertausharjoituksia. Maamiinat hävitetään, millä ne korvataan ? Miksi leikata ja supistaa kymmenien vuosien aikana luotu hyvä järjestelmä, joka takaa uskottavan ja itsenäisen maanpuolustuksen ? Eikö säästetä väärässä paikassa ?
Säästetään ehdottomasti väärässä paikassa. Miinakielto on myös typeryyttä. Ihmettelen että kehitysapuun, maahanmuuttoon ja velkamaiden tukemiseen menee rahaa miljarditolkulla, mutta puolustusvoimista on pakko säästää! Suomen puolustus on maamme tärkein asia, etenkin näin epävarmoina aikoina. Siihen täytyy panostaa riittävästi.
Samaa olen minäkin huolestuneena huomannut, ei missään nimessä enempää kannata huonontaa puolustus valmiutta.Rahat on säästettävä jossain muussa tai lopetettava sen syytäminen joka helvetin ulkomaan hankkeeseen.
Omillaan ollaan ennekin pärjätty, niin saa muutkin pärjätä!
Ei sillä kuuluisalla sisulla pelkästään nykypäivänä pärjätä, peli on koventunu ja pelaajat muuttuu härskimmiksi.- tahto_riittää_vai
tahdon lisäksi tarvitaan aseita ja osaamista ja muutakin varautumista.
nyt 99 % öljystä tulee venäjältä.
kaikki seisahtuu jos sähköt on poissa.
aseet on varastoitu keskitetysti helpostituhottaviin parakkeihin
kertausharjoituksia ei käytännössä ole kuin ihan vähän
halosen kaudella luvattiin yksipuolisesti (venäjä ei luvannut) luopua jalkaväkimiinoista
halosen kaudella tuhottiin käyttökelpoista kalustoa - metallit sulatettiin. .. ostamatta uutta kalustoa tilalle
reservin koko on puolitettu
jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1115095
- 644949
- 864000
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753550Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv593101- 432741
- 152267
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️441814- 351672
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371588