Hei kaikki mammat täällä =) Itse olen lapseton sinkku nainen, jonka sisko on juuri saanut poika vauvan. Itse en ole koskaan ollut mikään suuri vauva fani ja nämä vauvojen jutut ovat minulle tuikituntematonta aluetta, mutta haluaisin ostaa veijarille jotain tämän ristiäisiin. Mikähän voisi olla sopiva lahja?
Olisin tosi kiitollinen, jos te äidit osaisitte minua vähän opastaa ja heitellä vinkkejä mukaviin lahjoihin. Itse en ole lapsen kummi, joten kummilusikat yms. jutut saavat jäädä tulevien kummien ostoslistalle =)
Olisin tosi kiitollinen, jos te äidit osaisitte minua vähän opastaa ja heitellä vinkkejä mukaviin lahjoihin. Itse en ole lapsen kummi, joten kummilusikat yms. jutut saavat jäädä tulevien kummien ostoslistalle =)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ristiäislahja voi olla koru vaikkapa, kultasempänliikkeessä on vauvalle ristiäislahja ehdotuksia vaikka kuin. Valokuvakehyksiä, ensimukeja, sromuksia, kaulakoruja, rahalippaita... lusikoita.. korvakoruja, rannekejuja..niitä on siellä paljon.
Sitten se voi olla vaikka pehmolelu, rahaa, vuodevaatteet, täkki, tyyny ja pussilakanoita...periaatteeesa mitä vain.
Itse ostin kerran täkin ja tyynyn, sitten ostin sormuksen ja kaulakorun..
meen tyttö sai kastsormuksen, joka oli valmiiks kaulaketjussa, oli tosi nätti, kai pojallekin sopiva... ja valokuvakehys/albumi, vaatetta, makuasia, mut mä tykkään noista muumijutuista ni oon ostanu veljen muksuille muumiaterimet, muumiastioita, aivan ihana oli niiskuneitirahalipas ja tietty monia muitakin hahmoja mist on vastaavia :) raha mun mielestä ei niin kiva.. tuuhan kertoo mihin päädyit :)
Mun mielestä raha ei ole ollenkaan huono idea. Ainakin meillä oli ennestäänkin tosi paljon vaatteita, kippoja ja kuppeja ym. Lapselle voi avata oman tilin, johon kummit ja sukulaiset voi pistää oman mielensä mukaan rahaa. Sitten kun lapsi kasvaa ja tarvitsee jotain isompaa ja kalliimpaa hankittavaa tai esim.lähtee opiskelemaan, omalla tilillä onkin kiva pesämuna.
Mielestäni raha on paras lahja jos ei ole kummi. Kummeilta toki toivon että ostavat "kummilahjoja" mutta tilin olemme avanneet vauvallemme ja toivottavasti sukulaiset laittavat sinne rahaa mielummin kuin jotakin turhaa tavaraa joka jää pölyä keräämään.
Voi lapsi käyttää rahoja myöhemmin vaikka ensiasunnon huonekaluihin tai ajokorttiin. Tai vastaavaan kalliimpaan asiaan
Kiitos paljon kaikista vastauksista! =) Opiskelijan lahjabudjetti ei ole niin hirmuisen suuri, joten päädyinpä sitten ostamaan oikein sievän valokuva-albumin pojalle =) Itse ainakin hihittelen vauva-albumilleni, jos ystävät sitä haluavat nähdä, joten uskoisin, että sitä on kiva vilauttaa vaikkapa uteliaille tyttöystäville tulevaisuudessa, kun on kertynyt niitä muistoja sinne sivujen väliin :D
Se oli oikein hyvä lahja! Onnea tuoreelle tädille!
hyvä päätös :) onnea vielä tädille!
Miun olisi tarkoitus hankkia kastekehys siskon pojalle ristiäislahjaksi. Jäin epäröimään vielä yksi asia, kun siihen kaiverrukseen tulisi pojan nimi ja syntymäaika. Tuleeko ekana vai tokana lapsen nimi etu- ja ristimänimi jos tää kaiverrus on esim. sen syntymäajan vieressä. Siihenhän ei kai normaalisti kaiverreta sukunimeä yleensäkään?