Eli olen virittelemässä vahvistimen säätöjä nyt kohdilleen jotta saisi kaiken irti vahvistimesta ja subista. Apuna yleismittari, ,35hz, 50hz ja 60hz taajuudet. subikka 2000w/rms 1ohmiin kytkyllä laitan ja vahvistin n: 1700w/rms/1ohm. kysyisinkin nyt sellaista viisaammilta että kun 50hz käytetään normaalisti gainin säätämiseen niin 1700w x 1ohm ja neliöjuuri olisi noin 41v mitä voisi vahvarista pumpata ulos... hpf ja subsonic on säädettty nyt niin että toisessa v ei enää putoa ja toisessa ei enää nouse. mutta itse kysymykseen. jos säädän gainin 50hz avulla tuonne n: 40v niin mitä vahvistin ja subi tykkäävät silloin matalammista taajuuksista kun silloinhan v nousee ties kuinka korkealle? vai onko siitä mitään haittaa kunhan vaan 50hz on oikein säädetty.
Pikaista apua gainin säätöön toivotaan
Hetken harjoitellut
190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Henk. koht. voisin suositella unohtamaan yleismittarin ja käyttämään omia korvia. Valitset semmoisen biisin, jolla tiedostat olevan melko korkea signaali(soi kovempaa kuin moni muu biisi samalla volyymillä) ja sisältää runsaasti bassoa(mataliakin mieluusti). Sillä biisillä säädät sitten gainin sopivaksi. Etsit pisteen jossa ääni säröytyy ja väännät hivenen verran takaisinpäin. Oikea gainin asetus saattaa löytyä vasta myöhemmässä vaiheessa kun havaitset että jollakin toisella biisillä särkeekin ja gainia on aavistus veivattava alemmas.
Voit toki käyttää säädössä jotakin pistetaajuuttakin, esim sitä 50Hz ja etsit sillä pisteen jossa ääni ei aivan säröydy. Kuitenkin tulisi kokeilla samalla max volumella myös niitä matalampia taajuuksia. Voi nimittäin olla että joudut sitten tiputtamaan hieman gainin tasoa.
Toisaalta taas jos on järki käytössä niin osaa olla pistämättä volyymiä liikaa, kun huomaa säröä musiikissa eli tällöin ei sen gain-asetuksenkaan tarvitse olla juuri siinä "max" pisteessä.