Vaihdoin kaivossa olevan pohjaventtiiliin jonka vuoksi pumppu alkoi imeä pelkkää ilmaa! Miten saan ilmat pois imuputkesta? Annetaanko pumpun vain huutaa niin kauan kunnes vesi nousee ilman jälkeen pumpulle asti, vai kuinka?
ILMAT POIS IMUPUTKESTA? KUINKA ONNISTUU?
Peku65x
2228711
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Älä missään tapauksessa anna pumpun "huutaa" kuivana, se on pilalla jo muutaman minuutin kuivakäynnin kuluttua.
Oikea tapa on täyttää imuputki ja pumppu vedellä, tämän jälkeen anna pumpun käydä muutama minuutti (avaa hana), jos vettä ei näy, pysäytä pumppu ja toista täyttö. Jos ei lähde imemään, niin imuputki horii ilmaa.
Eipä nosta vettä/painetta pumppu vieläkään, vaikka olen täyttänyt monesti imuputken vedellä.
Onko imupuoli tiivis? Oletko laittanut pumppuun siemenvedet?
Isku Jet 350, mites ja mistä ne siemen vedet pumppuun laitetaan?
Onko tuollainen laitos?
https://www.netrauta.fi/portal/rakentaminen/pumput_ja_pumppaamot/painevesilaitokset/painevesilaitos_isku-jet_350_r
On
mistä ne siemen vedet pumppuun laitetaan?
Messinkisessä haaroitusliittimessä painepuolella näyttäisi olevan hattu, josta saa täytettyä pumpun, ja täyttyyhän siinä imuputkikin samalla, mikäli välissä ei ole takaiskua.
Täytyypä kokeilla nyt heti
Aloin aukaisemaan niin sieltä suihkuaa vettä, joten laitoin takaisin kiinni. Joten siemenvedet ovat siten pumpussa oletettavasti.
Hieman epäilyttää että painepuolen hatusta laitettaisiin pumppuun siemenvedet?
Eli ongelma alkoi siitä kun oli vaihtanut pohjaventtiilin ja joutunut ottamaan yhden liitoksen imuputkesta kaivossa irti, niin kun käynnistin pumpun niin se pumppasi ensin imuputken tyhjäksi kunnes ei enää sen jälkeen nosta vettä/painetta? MIKSI???
Sama se on mistä ne sinne laitetaan, kunhan pumpun pesä ja imuputki on täynnä vettä. Joissain pumpuissa on pesässä pieni tulppa, josta sen saa täytettyä. Paineyhde on yleensä pumpussa ylempänä, jolloin täyttö onnistuu sitä kautta.
Mielestäni siemenvedet ovat pumpussa
Eli ongelma alkoi siitä kun oli vaihtanut pohjaventtiilin ja joutunut ottamaan yhden liitoksen imuputkesta kaivossa irti, niin kun käynnistin pumpun niin se pumppasi ensin imuputken tyhjäksi kunnes ei enää sen jälkeen nosta vettä/painetta? MIKSI???
Veikkaisin että imuputkessa on ilmaa, tai imupuolen liitos vuotaa.
Jos löytyy vähänkin putkimiehen vikaa niin jollain niran pumpulla pystyy pumppuamaan siemenvedet ja ilmat pois putkesta. Myöskin http://www.metallixoy.com/ voi tilata siemenvesi pumpun joka on paljon helpompi kytkeä siihen täyttöreikään kuin nirapumppu (edullisempi vaihtoehto).
Vaihdoin kaivossa olevan pohjaventtiiliin jonka vuoksi pumppu alkoi imeä pelkkää ilmaa! Miten saan ilmat pois imuputkesta? Annetaanko pumpun vain huutaa niin kauan kunnes vesi nousee ilman jälkeen pumpulle asti, vai kuinka?
Eli ongelma alkoi siitä kun olin vaihtanut pohjaventtiilin ja joutunut ottamaan yhden liitoksen imuputkesta kaivossa irti, niin kun käynnistin pumpun niin se pumppasi ensin imuputken tyhjäksi kunnes ei enää sen jälkeen nosta vettä/painetta? MIKSI???
Olen täyttänyt Isku Jet 350R:n monta monta kertaa imupuolen putkiston vedellä ja tarkistanut imupuolen liittimien kireyden.
Alkaa usko loppumaan. Huomenna täytyy soittaa ammattilaisille, jos ei kukaan ennen sitä keksi mitään ihmeellistä.
Onhan pohjaventtiili oikein päin?
Pumpun ei anneta huutaa kuivana, muuten saat kohta ostaa uuden pumpun. Putkimies tulee halvemmaksi kuin pumpun huudattaminen.
Onko tuossa pumpun imuputken lähdössä tuo messinkimötikkä, eli takaiskuventtiili? Silloin pitää ottaa siitä imuputki irti, ja täyttää se vedellä, tämän jälkeen kytkeä putki takaisin, täyttää pumppu vedellä ja käynnistää pumppu.
Pumppu täynnä vetttä, imuputki täytetty monesti ja pumppu se vaan ei nosta painetta/vettä.
Voiko sen pohjaventtiillin asentaa väärinpäin??
No voi tietysti. Oliko siinä sihti valmiiksi kiinni? Jos ei ollut, niin se voi olla nyt kumminpäin tahansa. Laitoithan hamppua kittiä/teippiä kierteisiin, joilla liitit pohjaventtiilin muoviputken liittimeen?
Pohjaventtiili asenneteen nuoli imuputkeen päin.
Tilaa se putkari, jos ei muuten onnistu.