honkkarista

zxzxzxx

saa nyt tuulivoimalan mutta vaan 400w !

15

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaas

      ja hintakin 690 säätimineen?
      tollahan voisi lämmittää tuloilmaa, teho ainakin riittäisi jos saisi jostain 12-24vdc lämmityselementin...normituottohan tuolla käppyrän mukaan on n.250w ja 8-9ms ja yli 400w 12ms oli muistaakseni 600w jonka jälkeen pudotus.

      äkkilaskemalta hyvällä tuulella 5c/h tuotto vs olkiluoto joten jos haaveilee ilmaisenergiasta niin 0,05x(about 100 tuulista päivää/vuosi) x (1arkipäivän tuulenkesto n.8h) = 0,48€/päivä * arvio tuuliset päivät 100kpl = 48€/vuosi.

      tämä on sitten optimistin kaava, hatusta heitettynä...

    • 400W

      Nordic Solarilla näyttäis olevan samanlainen säätimineen 615€ ja toimitus 2-3 viikkoa... Pitänee harkita tota.

    • ottiatuota

      muistakaahan nostaa sitten puiden latvojen yläpuolelle jos meinaatta jotain tuottoakin saada eli 20-25 metriä korkealle...

      • 18+9

        Ei kukaan hullu mitään 400W voimalaa noin ylös ala nostaa. Kilowattien kokoset kyllä.

        Toi Nordic Solarinkin voimala painaa vajaan 8kg ja käy antennitolpan jatkoksi, joten eiköhän katolle nostaminen riitä.


      • niiiskdr
        18+9 kirjoitti:

        Ei kukaan hullu mitään 400W voimalaa noin ylös ala nostaa. Kilowattien kokoset kyllä.

        Toi Nordic Solarinkin voimala painaa vajaan 8kg ja käy antennitolpan jatkoksi, joten eiköhän katolle nostaminen riitä.

        kyllä ne nostaa jotka asiasta jotain ymmärtää.

        tuollaiselle pikku myllylle masto ei maksa kovin hirveitä harustettuna. eikä ole edes kovin työläs itsekkään tehdä.


      • 26
        niiiskdr kirjoitti:

        kyllä ne nostaa jotka asiasta jotain ymmärtää.

        tuollaiselle pikku myllylle masto ei maksa kovin hirveitä harustettuna. eikä ole edes kovin työläs itsekkään tehdä.

        Ei vissiin ymmärrä jos tollasen meinaa 25 metrin korkeuteen nostaa...6m on jo aivan tarpeeksi.


      • voi voi pässinpäät
        26 kirjoitti:

        Ei vissiin ymmärrä jos tollasen meinaa 25 metrin korkeuteen nostaa...6m on jo aivan tarpeeksi.

        Ei tarvitse uskoa mutta kokeilemalla tulet samoihin ajatuksiin. eroa tuotossa on 5-20% paikasta riippuen. tämä johtuu siittä että tuulen pyörteily on vähäisempää, tasaisempi tuuli, voimakkaampi tuuli jne jne. sinulla lähteenä usko minulla tieto ja kokemus.


      • 27
        18+9 kirjoitti:

        Ei kukaan hullu mitään 400W voimalaa noin ylös ala nostaa. Kilowattien kokoset kyllä.

        Toi Nordic Solarinkin voimala painaa vajaan 8kg ja käy antennitolpan jatkoksi, joten eiköhän katolle nostaminen riitä.

        Paremminkin kukaan hullu ei osta alle 1kW myllyä.


    • Laske ensin

      Energianhinta?
      Jos keskituuli tuottaa 50W ja laitteen elinikä on 10 vuotta, niin sähkönhinta 17 snt/kwh (ostohinnan lisäksi hieman asennustarvikkeille, jos tarvitse nostolavaa jne. niin hinta sen kuin nousee)

      • minävaantaas

        3-4m/s 100-110w, mikä lienee keskituuli sopivalla asennuspaikalla.
        meillä esim etelään ja länteen avautuva loiva rinne peltoa jonka edessä iso järvi, meillä tuntuu tuulevan aina, joten ihan katolle riittäisi korkeus, puita kun ei ole edessä. ja sillon kun tuulee pohjosesta, tuuli ei oikein osu puiden takia, mutta silloinhan lavat ei pyöri ja toimintavuoden vaan lisääntyy...
        nooh, ostan vasta sittenkun hinnat on puolittuneet...


    • Kiva nähdä

      Joku väitti et 6 metrin korkeudessa saadaan jo "Olkiluodon kanssa kilpaileva" teho. Jos puhutaan aloittajan tehosta "250w ja 8-9ms ja yli 400w 12ms oli muistaakseni 600w" Saa nimittäin olla melkoinen puhuri et maanpinnan tasossa saadaan edes hetkellisesti tuo teho. Toi tarkoittaa tasaista tuulta mikä suomessa sisämaassa harvemmin toteutuu kovinkaan alhaalla. Kyllä yli 20 metrin korkeus on hyvinkin realistinen arvo.
      Muutenhan auton katolle voitaisiin laittaa tuulivoimala. Työtää auto liikkeelle. Ilmavirta kehittäisi sähköä niin paljon että se riittäisi liikkumiseen sähkömoottorilla. Jipii, ikiliikkuja.
      Minävaanvastas "3-4m/s 100-110w, mikä lienee keskituuli sopivalla asennuspaikalla". Liikutaan jo arvoissa mitä EHKÄ saadaan. Jos tuulee avoimesta suunnasta.
      Kun menee ulos niin sattaa tuntua että tuuleehan täällä. Se vaan että se ihmisen tuntema tuuli kun ei muutu häviöttä sähköksi.
      Jossain esim. saaristossa jossa mylly saadaan 360 astetta vapaaseen tilaan. Ja maastoesteitä ei ole ihan muutaman sadan metrin päässä. Voidaan saada päästä jo johonkin käytännön tuloksiin mitkä esim merellä on merkittäviä koska sähkölinjaa on taloudellisesti mahdoton toteuttaa.

      • leilanen,

        Tulee mieleen ukkonen.Voisiko näitä jotenkin suojata salamoilta.
        Tulee mieleen,jos nostaa kovin ylös niin houkuttaako kuinka salamoita?


    • refqcd

      > Tulee mieleen ukkonen.Voisiko näitä jotenkin suojata salamoilta.
      > Tulee mieleen,jos nostaa kovin ylös niin houkuttaako kuinka salamoita?

      Normaali ukkösenjohdin kuparijohdolla vain tuulivoimalan mastoon.

    • eiksjuuh

      Jos haluatte halvinta pas*aa niinkuin tietysti haluatte tilatkaa Hong Kong-nimisestä maasta! Jopa asiallisia vehkeitä löytyy jos piheys antaa myöden tilata laadukkaampaa.

    • sdfmdfdf

      lvcdfjbdsfblksflknfb
      dfösdvsfldb
      cxmocdv9jvf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1710
    2. 105
      1195
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      709
    Aihe