Hinnoittelu

kaur-nef

Tein tässä työnanjalleni muutaman tuhannen euron laskun käyttämällä kannettavaa. Ja työnantajani väittää kivenkovaan, että minun olisi pitänyt tietää, että netin avaamisesta tulee hirveitä laskuja.
No valitetavasti en tiennyt.
Tietääkö kukaan kuinka suuri osa käytössä olevista kannettavien nettiliittymistä on kiinteähintaisia ja kuinka monessa laskutus perustuu jonkinlaiseen käyttöön?

7

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla on alle 40 ekee kuussa.avaus ei maksa mitään.mutta jos sul maksuhäiriöö sillon makssaa.

    • 23nro

      Ilmeisesti kannettavassa on jokin 3G tms. toiminnalisuus ja laitteessa on siis SIM-kortti sisässä. Missään tapauksessa kannettavaan ei hommata sellaista liittymää, jossa olisi jokin megatavumääriin perustuva laskutus. Halvimmillaan rajoittamattoman käytön mahdollistava mobiililaajakaista liittymä irtoaa hintaan 4,90e/kk. Muutaman tonnin lasku veivaaminen kuulostaa joka tapauksessa siltä, että olet käyttänyt laitetta ulkomailla, jolloin tulee järkyttävät roaming maksut. Tosin tähänkin tuli muutos, eikä tuhansien lasku vahingossa pitäisi olla mahdollista. Jos liittymä ja läppäri on siis työnantajan ja hän tietää että liittymää käytetään työntekoon, tulisi hänen selvittää liittymien hinnoittelu, ei työntekijän.

      • 23nro

        Vielä lisäisin tähän, että en itse tosiaankaan maksaisi tuosta eurokaan työnantajalle takaisin, ellen selkeästi ole toiminut ohjeiden vastaisesti.


      • Kiitos noin ensiksi; näin minäkin epäilen. Mutta kun käyttöni ei ole poikennut mielestäni mitenkään tavanomaisesta, mutta minulle sanotaan, että siellä on tehty jotain poikkeuksellista, koska loki-tiedosto on aivan tyhjä.
        Nyt valitettavasti minä en edest tiedä mikä on tässä tapauksessa lokitiedosto, mitä sieltä voisi nähdä ja miten sellainen tyhjennetään.


    • olisko nyt vaan niin että työnantaja on vedättäny tota työntekijää tosi pahasti.yrittää siis maksattaa jollain uunolla.no näit on aina.mä maksan täst liittymästä alle 40 ekee kuussa ja on 24/7 tuki jos jossain mättää.täs on kaikki mahdolliset palvelut.joten repikää siittä.

    • Juba_1958

      Jos sulle on annettu kone, jossa on SIM liittymä, olisi niiden pitänyt sen SIM-kortin hankkijan tietää ottaa siihen edullinen nettiliittymä.
      Mistä sinä voit tietää, että surfailu sillä maksaa euroja, jos sinua ei ole inffottu
      asiasta..
      Se maksaa joka tilaa...

    • laajakaista zzz

      Olisi mielenkiintoista kuulla mikäköhän se nettiliittymä on?

      Soneralla ainakin on kännykkä nettiliittymiä mitkä veloittaa mt määrän mukaan, tosin niistäkin tulee varoitus kun 80% saldosta on käytetty, ja nuokaan eivät mitään ihan mahdottomia maksa.

      (Vanhalla modeemilla lankapuhelinliittymällä tuo olikin vielä mahdollista.)

      Miten olet osannut avata netin jos sinulla ei ole salasanoja/tunnuksia?
      Yrityksen tulee itse huolehtia omaisuudensa käytöstä ei työntekijän.
      Nykyisin kun on laillista käyttää naapurinkin nettiä ilmaiseksi, jos siin ei ole salausta. Ja suurimmilla kaupungeilla voi olla muutenkin ilmaisia langattomia nettejä.

      Pyydä nähdä ne laskut paperilla, vaikka faktahan on se että et ole maksuvelvollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5514
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      138
      3611
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3223
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2240
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2186
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1924
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1826
    Aihe