Miesten koulu?

Alikessu-89

Mikä vi**u siinä on, että armeijan käymistä pidetään nykyisinkin vielä jonkin näköisenä miehisyyden merkkinä? Täyttä bullshittiä! Jo noin 20 vuotta sitten, kun itse kävin armeijan (pioneerikomppania), niin armeijan helppous -tai oikeastaan velttous- yllätti. Mitähän se sitten tänä päivänä onkaan?

Se, että joku on valinnut siviilipalveluksen parikymmentä vuotta sitten, on taatusti vaatinut enemmän munaa, kuin lammasmaisesti suoritetut 8 kuukautta armeijassa. Kyllä jämpti on näin. Nykyisin toki on jo aivan sama suoritatko aseellisen vai aseettoman palveluksen...

Nämä suurimmat ARMEIJA ON MIESTENKOULU -tyypit ovat itse todennäköisesti kuorineet suurimman osan palvelusajastaan perunoita huoltokomppaniassa :D

9

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kriitikko86

      Kävin itse intin 1986 ilmatorjuntapatteristossa ja melkein jouduin aliupseerikouluun mutta kun jämäkästi kieltäydyin ja oli vielä aliupseerikouluun halukkaita mutta joita ei oltu sinne komentamassa niin hyvin kävi, minua halutonta ei aliupseerikouluun lähetetty vaan sinne lähetettiin innokas ja motivoitunut kaveri. Itse palvelin 8 kuukautta, olisin lähtenyt kesken sivariin, jos se silloin olisi ollut samalla hakemusjuttu kuin nykyään mutta silloin oli vakaumuksentutkinta, johon jonkun verran kutsunnoista miehiä mutta harva loppujen lopuksi siviilipalveluun pääsi, sitkeimmät ja itsepäisimmät lusivat vuoden vankilassa. Patterin päällikkö sanoi meille rivin edessä, että jos ei homma miellytä niin vaihtoehdot on mielisairaala tai vankila, yritä siinä sitten sivariin. Sitkeitä ne oli siihen aikaan, jotka sivariin haki ja sivariin pääsi varsinkin kun kesto oli 16 kuukautta. Yhteen sotaharjoitukseen osallistui reserviläisiä ja olinhan minäkin harjoitusaluuen portilla vartiossa kun paikalle porhalti sisun maastokuorma-auto, ikkunasta roikkui majuri umpikännissä ja kähisi, että käytiin reserviläisten kanssa Kittilässä viinakaupassa, matkaa sinne oli harjoitusalueelta vain 15 km. Reserviläisten teltta oli siinä lähellä ja lopun vartiovuoron kuuntelin humalaisten örveltämistä korvessa, että semmoista ilmatorjunnan kertausharjoituksissa, menipä vähäinenkin halu koskaan mennä hyvällä halulla kertausharjoituksiin. En olen kerrannut kertaakaan, hain täydennyspalveluun ja nyt olen sitten armeijan käynyt sivari, sotilaspassiin oli leimattu joka sivulle siv.palv.mies. Miesten koulu, kun olisikin, minulle jäi negatiivinen kuva koko laitoksesta. Se ainakin tuli selväksi että kapiaisille viina maistuu, eivät malttaneet meidänkään patterin kapiaiset pysyä selvin päin kaikilla metsäkeikoilla, ihan avoimesti komentoteltalla viinaa joivat, se tuli nähtyä, patteriston komentajakin everstiluutnantti kävi harjoituksia katsomassa eikä sitä näyttänyt dokailu haittaavan.

    • Krh(Viestios.

      Lähes tulkoon saman suuntaisia kokemuksia itsellä 80-luvun armeijasta Suomessa. Itse olin Porin prikaatissa. Kapiaisille maistui viina sotaharjoituksissa.

      • porpr krhk86

        Kuka on komppa ukko.


      • Krh/Viestios.
        porpr krhk86 kirjoitti:

        Kuka on komppa ukko.

        Kapteeni Sahlstein taisi olla komppaukko.


      • porpr krhk86
        Krh/Viestios. kirjoitti:

        Kapteeni Sahlstein taisi olla komppaukko.

        Aaaha, en oo kuullukaa.
        ku mä olin ni sillon oli hiitola.


    • porpr krhk86

      sen verran sanon että olin 86 alokkaana kerran krh kompanjan päällikön radio mies kertausharjoituksissa ja kiertelimme prikaatin alueella paljon jeepillä missä oli ressu kapu mukana ja empä todistanut ryyppäämistä missään.

    • kekekekekekke

      Muistetaanko nyt miksi se armeija käydään? Siksi että kehityttäis ihmisinä kuunnellessa vittuilua ja tehdessä typeriä asioita metsässä... Vai siksi että Suomen valtiolla ja ihmisillä olisi mahdollisuus puolustaa itse itseään.
      Sillä on kuitenkin tarkoitus miksi se käydään...

      T. ARMEIJAN eli MIESTENKOULUN käynyt 9kk gonalämäri.

    • PSYYKKISESTI PURETTU

      ARMEIJASSA POJISTA TULEE ROUVIA.

      ARMEIJASSA OPPII PETAAMAAN PETINSÄ,
      OPPII SIIVOAMAAN;
      OPPII TARJOILEMAAN RUOKAA,
      OPPII PESEMÄÄN ASTIOITA,
      OPPII PUHUTTELEMAAN KORKEA ARVOISEMPIA,
      OPPII MARISEMAAN TYHJISTÄ "KIVUISTA" KUN "HOMMAT" EI KIINNOSTA,
      OPPII KUUNTELEMAAN POTASKAA.

      • Osa noistahan on ihan hyödyllisiä taitoja, kun kaikki ei välttämättä ole koskaan joutuneet niitä tekemään!Armeijan jälkeen itse ainaki huomasin, että petiä ei jätetty aamulla levälleen vaan pakko se oli aina kuitenkin pedata, hyväksi tavaksi jäi:)
        Ja vaikka mua ei välistä jotkut hommat kiinnostanu, niin en alkanu niistä tekemään suurta numeroo, yhtään päivää en ollut rivistä pois 9 kk aikana ja sen pään myös pidin, että väkisellä mennään, vemppaa ei haeta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1738
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      140
      1454
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      11
      855
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      504
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      486
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      54
      469
    Aihe