Mainittakoon niille (esim: Uusi-.Ukki), jotka eivät tiedä mikä tuo järjestö oli, että siihen ei koskaan kuulunut yhtään Maalaisliittolaista.
Tämä hirveä, stalinistejakin radikaalimpi järjestö hyväksyi täysin mm:ssa Tsehekkoslovakian miehityksen. Paavo Lipponen kuului järjestön keskeisiin vaikuttajiin. Liekkö presidenttipelin satoa, että Lipposen nimi on tipahtanut pois. Tuomioja siellä kyllä koreilee, samoin Telle Koivisto.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pälkäneläisyys
Tämä hirveä, stalinistejakin radikaalimpi järjestö hyväksyi täysin mm:ssa Tsehekkoslovakian miehityksen. Paavo Lipponen kuului järjestön keskeisiin vaikuttajiin. Liekkö presidenttipelin satoa, että Lipposen nimi on tipahtanut pois. Tuomioja siellä kyllä koreilee, samoin Telle Koivisto.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pälkäneläisyys
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei tule punikki-Paavosta presidenttiä, paremmin kuin tuli komissaariakaan. Luuseri, mikä luuseri
Entäs kotoorin omat temppelin-Ritarit ?
Tiedoksi typerälle Controllille: Paavo Lipponen ei koskaan kuulunut pälkäneläisiin.
Sinä olet typerä.
"Pälkäneläiset" oli 60-70 luvulla suomen sosialististen "demokraattien" äärivasemmistolainen liike (kommunisteja) joka vastusti mm. Nordek ja EEC hankkeita ja hyväksyi mm. ryssän tekemän Tsekkoslovakian miehityksen.
"Pälkäneläiset" puolueen kiellosta huolimatta piti omat vappujuhlat toimi muutekin puolueen linjan vastaisesti ja teki ryssien mieleistä kommunistista politiikkaa.
Aikanaan liike kuoli, mutta aate jäi eloon, osa "Pälkäneläisitä" palasi puolueen riveihin ja osa siirtyi lähemmäksi aatettaan ja liittyi SKP:n taistolaisiin.
"Pälkäneläisiä" olivat mm. toverit paavo lipponen, erkki tuomioja, osmo kaipainen, tellervo koivisto, reijo käkelä, erik schüller ja hannu vesa, "pälkäneläisten" tavoite oli vielä Suomi suuren mahtavan syliin.
Kuten lipposen myöhempi ura osoittaa, niin sosialisti on todellakin valmis myymään isoäitinsä vallan himossa, lipponen hännysteli EU:ta ja sen päättäjiä korkean EU viran toivossa, mutta koki kovan pettymyksen kun ei mitään virkaa tullut, kukaan ei edes sitä ehdottanut, pettymystä lisäsi se kun kukaan hänen itsenä lisäksi eivät huomanneet paavo suuren eriomaisuutta.
Tellervo Koiviston osalta on syytä tarkentaa, että Pälkäneläisiin kuului kansanedustajanakin ollut Tellervo M. Koivisto, joka on siis eri henkilö kuin presidentti Mauno Koiviston puoliso Tellervo Koivisto.
Pälkäneläisyys liittyi opiskelijoiden vasemmistoradikalismiin. Siinä oli yksipuolisuutta ja ylilyöntejä. Pahalta kuulostaa erityisesti se, että tämä porukka hyväksyi Tehekkoslovakian miehityksen eli siinä taistolaiskimmunistien kanssa samoilla linjoilla.
Mutta monilla poliitikoilla, jotka myöhemmällä iällä ovat osanneet käyttää harkintakykyään sananmukaisesti harkiten, on ollut nuoruuden haksahduksia ja kiivailua. Urho Kekkonen on tästä hyvä esimerkki. Lähes äärioikeistolaisesta, aseisiin helposti tarttuvasta nuorukaisesta, henkisestä heimosoturista tuli vanhemmiten Neuvostoliiton kommunistisen puolueen ja turvallisuuspalvelu KGB:n luottomies Suomessa. Sisäpolitiikassakin Kekkonen sanoi, että pitää mennä niin vasemmalle, että hirvittää. Ei Kekkonenkaan tohtinut väittää Tshekkoslovakin miehitystä vääräksi teoksi, joskaan ei hän sitä oikeutettunakaan pitänyt. Kekkosen suhde asioihin oli kuin Treblinkan leipurin kuten Jari Tervo Myyrä-kirjansa eräässä kommentissa toteaa.
Lipponen vaati Mtv-3 lopettamista, koska se esitti perheohjelmaa Me Tammelat. Se oli örvelön mielestä porvarillista hapatusta. Jos tuosta tunarista tulee presidentti, muutan heti Timbuktuun.
Rupeeppas sitten pakkaamaan, ettei tule hoppua ensimmäisen kierroksen jälkeen!
Alä mielipunikki yritä. Lipponen ajoi sosialismia ja Suomea ryssälään kaikin voimin. Mungo oli vittumainenmies. Monessa maassa tuollainen olis likvidioitu.
Lipponen kävi joissain pälkäneläisten kokouksissa, mutta ei koskaan liittynyt aktiivisesti mukaan niin kuin Tuomioja. Tellervo Koivistoja on muuten kaksi. Tämä pälkäneläinen ei ole se, joka valittiin demareiden kansanedustajaksi vasta presidentin puolisona.
Lipposen mahtipontisten muistelmien ja Tuomiojan narsistisen besserwisserin kirjasta "Kukkaisajasta kekkosaikaan" saa lisätietoa, vaikka kumpikin on aika puuduttavaa luettavaa.
Lipponen oli korviaan myöten pälkäneläisissä. Myös Suomen liittämistä neukkulaan ajoi tarmokkaasti.
just
Mielitollon ja Kapin örvelö-Paavo on pälkäne-punikki. Hoh, hoh, hoooooooooo Täysi ryssänkätyri. Mungo