pikaista apua!

paniikki111

olen kuusitoistavuotias tyttö ja harrastin seksiä poikaystäväni kanssa noin viikko sitten, jostain syystä kondomissa oli reikä ja poikaystäväni laukesi mutta mahalleni ei siis sisääni. kävin hakemassa jälkiehkäsy pillerin ja kuukautisieni pitäisi alkaa viikon päästä mutta minulla on tullut runsasta valkovuotoa ja rintojani aristaa ja minulla on parin päivän ajan ollut myös ylävatsan mahakipua sekä nenäni on ollut tukkoinen
olenko siis raskaana?? missä vaiheessa pitäisi hakea raskaustesti?
asia pyörii koko ajan päässäni

6

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et ole raskaana.

      Älä harrasta aikuisten juttuja vielä pitkiin aikoihin jos pitää tollasia turhuuksia miettiä!!

      • Dara

        Hmmhhh... En minä kauhean omituisena sitä pidä, jos pelkää olevansa raskaana ja sitten pohtii omia oireitaan, varsinkin jollei sellaisia yleensä itsellä ole. Muistan kun päälle parikymppisena kerran jälkiehkäisyn hain, kun olin unohtanut yhden pillerin välistä. Kyllä minulla päässä pyöri raskauden mahdollisuus käytännössä alinomaa ennenkuin kuukautiseni taas tulivat. Varsinkin kun je-pillerit aiheutti sellaisia oireita, mistä en yleensä kuukautiskierrossani kärsinyt, kuten heikotusta ja pahoinvointia, niin tietenkin pelkäsin että kyseessä oli aamupahoinvointi ja raskausoireet... Ei niihin tuntemuksiin paljoa se auttanut, että tällaiset oireet mainittiin jo je-pillereiden käyttöohjeissa...

        Olinko minäkin mielestäsi kypsymätön harrastamaan seksiä silloisen kohlattuni kanssa, kun kerran pohdin olenko raskaana? Miten ihmisen pitää ajatella tällaisessa tilanteessa, että on kypsä seksiä harrastamaan?


    • Dara

      Pidän hyvin epätodennäköisenä sitä, että olisit raskaana. Toimit myöskin vastuullisesti hakemalla jälkiehkäisyn vaikka poikakaverisi ei sisällesi lauennutkaan.

      Jälkiehkäisy sekoittaa omaa hormonitoimintaa, joten kuukautskiertosikin on saattanut hyvinkin mennä hiukka sekaisin. Itselläni nuo mainitsemasi oireet, tukkoista nenää lukuunottamatta, ovat oireita kuukautisten alkamisesta. Toki jos sinulla ei yleensä sellaisia oireita ennen menkkoja ole, niin on täysin ymmärrettävää, että olet huolissasi.

      Kehotan sinua nyt rauhoittumaan. Raskautta ei kannata nyt murehtia, sillä tuskin todellakaan raskaana olet. Lue mitä je-pilleripakkauksesi käyttöohjeissa sanottiin sivuvaikutuksista. Raskaustestiä ei kannata tehdä, ennenkuin kuukautiset ovat oikeasti myöhässä. Joten odottele nyt rauhassa vaan :)

    • pirkkiss

      Jälkiehkäisyn yleisiä sivuoireita ovat mm.alavatsakipu, päänsärky, väsymys ja huimaus, joskus myös vuotohäiriöt ja rintojen arkuus. Todennäköisesti kuukautisesi ovat pian alkamassa.

    • paniikki111

      kiitos paljon vastauksista :)! nyt se tilanne että alkoi hiivatulehdus eikai se ole mikään raskauden merkki ? viikonloppuna pitäisi menkkojen alkaa eli odottelua vaan :s toivon todellakin että ne alkaisivat ja pian !

      • 1977*

        Hiivatulehdus ei ole raskausoireita.

        Vaan se on oire sinulle sopimattomasta ruokavaliosta ja mahdollisesti myös pieni huomatus (omasi ja sukupuolikumppanisi) henkilökohtaisen hygienian tärkeydestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      244
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1644
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1302
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1005
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      746
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe