Voiko terveen ihmisen virtsaa käyttää puutarhan puiden ja pensaiden lannoitteeki?
Kysymys terveen ihmisen virtsasta
8
215
Vastaukset
- jopotijopoti
Siitä vaan, mutta ei sillä hirveästi ole merkitystä. Menee nopeasti sellaiseen muotoon, ettei kasvit siitä juuri hyödy. Mutta pienistä puroista kasvaa isot virrat, niinhän sitä sanotaan. Haittaakaan ei ole.
- kysyjä itse
Kiitos, jatkan edelleen veden litkimistä ja virtsan keräämistä.
- tipitii..
minä muuten mietin kans tässä yhtenä päivänä, että kun poika vielä potalla kävi, olis kannattanut ne pissat heittää pellolle eikä viemäriin. ei taida nyt syksyllä tointaa mitään?
- kokemuksella--
kusi polttaa elävät kasvit.
- Ammattisuunnittelija
Koristepuille ja pensaille voi, mutta ei millekkään joissa on syötävät hedelmät tai marjat.
Myöskään noille koristekasveille ei paljoa eikä syksyllä juuri ollenkaan.- Ammattisuunnittelija
Täydennän hieman. Kompostoituna voi käyttää myös syötäville kasveille, mutta ei raakana.
- tarhuri-
Voi käyttää, mutta vedellä laimennettuna, 1/10. Ureaa saa myös ostaa raemuotoisena typpilannoitteena. ei enää syksyllä.
- järki käteen
Ihmiset on sitten käsittämättömän tietämättömiä ja luonnosta vieraantuneita eivätkä osaa käyttää tervettä maalaisjärkeä.
Virtsa on steriiliä kun se ihmisestä ulos tulee. Virtsassa on mahdottomasti kasveille sopivia ravinteita. Sen kun laimentaa ja kastelee tällä lannoitevedellä kasveja, niin johan kasvavat ja viihtyvät hyvin.
Kodin viherkasvitkin voivat meillä hyvin puutarhasta puhumattakaan! (eikä muuten haise pissa)
Suosittelen tutustumista johonkin ravinteiden kiertokulkua käsittelevään kirjallisuuteen!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553793- 332231
- 402104
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171721Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401552Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251492- 801447
- 1411186
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221143Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115