Mikä elokuva, Ahti Kuoppala pääosassa

ölaksdjfaösfdkl

Siinä on kai joku poikkeustila päällä, siksi isä ja poika pakoilee jossain korvessa jossa tämä Ahti Kuoppalan esittämä hahmo kai jotenkin jeesasi niitä. Antoi mm. jäniksen niille "Otat siitä jäniksen" tms. Kuoppala on tässä ominaisessa roolissa, joku metsämies tms. Lauleskelee rivoja sen pikkupojan aikana "Lähtekäämme poijat xxxxjärven ranttaan siellä ompi piika joka kaikille antaa..." tms. Jossain vaiheessa ampuu liikkuvasta autosta sotilaspoliisin joka kai oli isän tuttu, mutta ei kerennyt sanoa tms. En muista juonta kunnolla, tietäiskö joku tätä elokuvaa?

7

1472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haehawehgaweheh

      Veikkaan Pohjanmaa?

      • äajsdkföjaf

        Ei ollut pohjanmaa. Olen nähnyt sen, siinähän ei ole varsinaista poikkeustilaa vaan tyypillistä pohjanmaalaista touhua.


    • Heittoja
      • öalskdfjaösfj

        Katsonut nuokin kaikki, ei mikään noista :(
        Simpauttaja on sellaista maalaisromantiikkaa Pohjois-Karjalasta, kannattaa katsoa hyvä filmi.
        Jäniksen vuosi kertoo Vatasesta joka poistaa kaikki tietonsa järjestelmistä. Oli Ranskassa suosittu koska sitä myytiin siellä Vatasen nimellä, olisiko ollut Vatasen Jänis tms. Ari Vatanen menestyi silloin ranskalaisilla ralliautoilla, tosin tällä elokuvan Vatasella ei ole mitään tekemistä Ari Vatasen kanssa. Katsomisen arvoinen pätkä tämäkin.
        Ulvova mylläri taas kertoo Gunnar nimisestä mylläristä joka ulvoskelee huvikseen, virkamiehet sitä yrittävät hoitoon elokuvassa. Gunnaria esittää Vesa-Matti Loiri. Ihan erityyppinen filmi kuin yleisemmät Loirin filmit. Tosi hyvä pätkä tämäkin.

        Eikä myöskään oikein IMDB:stä tärpännyt tämän asian kanssa, mielestäni ei ole mikään noista IMDB:n filmeistä. En tiedä olisiko tämä ollut joku lyhyempi TV elokuva tms. ja ei siksi löydy IMDB:stä :( Olin tosiaan aika nuori kun katsoin tämän niin en ihan täysin muista edes oliko täyspitkä elokuva.


    • täst hakeen kuoppala
    • Hrthjklou

      Voisko kuitenkin olla elokuva yötuuli. Leffassa on poikkeustila ja isä pakoilee poikineen metsässä. Saavat apuja omituiselta erakolta, jota ei kuitenkaan näyttele Kuoppala vaan Erkki Pajala. Saatat sekoittaa näyttelijät keskenään.

    • Filmografia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1959
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe