Tuore Päivämies- lehti on myöntänyt hoitokokousten aikana tapahtuneista virheistä, Ylilyöntejä puolestaan on tunnustettu tapahtuneen jo ajat sitten. Kuitenkaan tähän mennessä ei tarkemmin ole mainittu mitä ne ovat.
Kun väärintekoja ei aikoinaan hyväksynyt, joutui tuomituksi uskonkieltäjäksi, maailmaan tai eriseuraan menneeksi, tottelemattomaksi seurakunnan neuvoille ja ties miksi.
Kun väärin perustein tuomitsemista ei hyväksynyt, em. tuomio siis tuli ja se on kestänyt tähän päivään asti.
Millä raamatunperusteella tuomitsette meidät tuolloin vääriin parannuksiin taipumattomat tänään?
Mitä ovat myönnetyt ylilyönnit? Mikä puolestaan meni oikein?
Toivon asiallisia vastauksia! Kiitokset!
Kun väärintekoja ei aikoinaan hyväksynyt, joutui tuomituksi uskonkieltäjäksi, maailmaan tai eriseuraan menneeksi, tottelemattomaksi seurakunnan neuvoille ja ties miksi.
Kun väärin perustein tuomitsemista ei hyväksynyt, em. tuomio siis tuli ja se on kestänyt tähän päivään asti.
Millä raamatunperusteella tuomitsette meidät tuolloin vääriin parannuksiin taipumattomat tänään?
Mitä ovat myönnetyt ylilyönnit? Mikä puolestaan meni oikein?
Toivon asiallisia vastauksia! Kiitokset!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen kohtalotoverisi ja totean vain, että hoitomiehet tekivät Pyhän Hengen pilkan todetessaan uskovaisessa, Pyhän Hengen temppelissä mielivaltaisin perustein väärän hengen. Eihän samaan sydämeen mahdu samaan aikaan sekä Pyhä Henki että väärä henki. Tällöin he syyllistyivät Pyhän Hengen pilkkaan kun mitätöivät Hänen työnsä uskovaisessa ihmisessä.
Kuten kaikki varmaan tietävät, ei Pyhän Hengen pilkkaa saa anteeksi eikä sen tehnyt ihminen edes tule synnin tuntoon. Kun katselee SRK:n kiemurtelua näitten kysymysten äärellä joutuu vain säälien toteamaan, että heillä ei kerta kaikkiaan ole synnintuntoa tässä asiassa.
Eivät he tarvitse Raamattua nyt kuten eivät hoitokokousten aikoinakaan. "Ei tässä Raamatuita tarvita", on tyypillinen huudahdus. Ei minunkaan pois potkimisessa tarvittu Raamattua, sitä ei avattu eikä ulkomuististakaan siteerattu, vaikka sen pöydälle asetinkin käytettäväksi.
Vl-liike on kuivunut kokoon fraaseja siteeraavaksi laumaksi, jossa uskovaisten oma Raamatun tuntemus on lähellä nollaa. Omia ajatuksia uskalletaan tuoda esiin vain luotettavassa ystäväpiirissä, muuallahan niistä joutuisi tekemään parannusta. Uudestisyntyneet uskovaiset ovat tosi harvassa siinä joukossa. Tähän johtaa Jumalan Pyhän Hengen halventaminen, valitettavasti.
Kiitos..
...wanhawaimo sekä te muut tähän mennessä vastanneet! Wanhuus kolkuttelee jo kovaa kyytiä vaikka en tiedäkään missä sen raja on, onkohan eläkeiässä?
On kulunut jo kymmeniä vuosia hoitokokouksista. Ei sitä olisi ikikuunapäivänä uskonut tuollaista aikaa tulevan mutta niin se vaan tuli. Tuleekohan vielä se aika, jolloin entiset ystävät, sukulaiset ja tuttavat olisimme yhtä niinkuin ennen kokouksia? Itse en voi antaa tuumaakaan periksi.
Jumala on sallinut tämän pitkän koettelemuksen ajan. Moni tuon ajan kovia kokouksia kokeneet uskovaiset ovat päässeet voittajina perille.
Vanha Siioninlaulu: ... "Ei siellä enää muisteta ett´ ompi oltu sodassa. Ei turmeluskaan ahdista, vaan kaikk´on tyyntä, suloista".
Lämpimät terveiset kaikille tuntemattomillekin kohtalotovereille! Älkäämme jättäkö sitä uskoa mikä vie perille.
Sirkka K.
Kaikki tuo Päivämiehen pääkirjoituksessa "tunnustettu" on taas sitä samaa SRK:n mediapeliä, jota se harrasti vl-pedifiliankin "tunnustaessaan". Ollaan tunnustavinaan jotain, mutta tehdään se niin epämääräisesti, että voidaan jälkeenpäin perua koko tunnustus, kuten vl-lastenraiskaamisenkin kohdalla tehtiin.
SRK:lle uskolliset kehuvat, kuinka suoraselkäisesti SRK taas tunnusti. Kaikille vain jäi epäselväksi, että mitä tunnstettiin, jos ylipäänsä jotain tunnustettiinkaan ...
Ensi keväänä julkistetaan Lapin yliopistossa hoitokokoustutkimus, jota SRK nyt alustaa -tunnustimmehan jo viime vuonna, mitä vielä valitatte?
kollektiivisen mielenvikaisuuden henkeä. Mielipiteet ja tunnustukset poukkoilevat sinne tänne, mistään ei saa selvää, kun mikään ei enää aikoihin ole perustunut Raamattuun!
SRK kaivoi monelle viattomalle aikoinaan kavalan kuopan ja tulee lankeamaan siihen nyt itse!
Moni vl-lapsi on menettänyt äitinsä SRK:n ehdottoman ja naisen elämää halveksivan pakkosiittämiskäskyn vuoksi. Nyt se yrittää epätoivoisesti kiemurrella pois vastuustaan -kuten kaikissa muissakin asioissa!
Yhdyn täysin edelläoleviin kirjoituksiin, mutta pelkään, että joku ne taas kohta teilaa katkerien ihmisten tunteitten purkauksiksi tapahtumia kohtaan, joihin he itse olivat syyllisiä.
Lämmintä myötäelämistä kaikkia teitä kirjoittajia kohtaan!