Minä olen joutunut nyt mittamaan 2kk sokereita kotona. Arvot ovat olleet hyviä, kunnes eilen illalla söin 3 palaa ruisleipää iltapalaksi. Aamulla paastoarvo oli yli sallitun? Olen testaillut mikä nostaa minulla verensokeria, jäätelöt, karkit ja vaaleat leivät eivät ole juurikaan vaikuttaneet, mutta terveellinen ruisleipä??
Nostaako ruisleipä verensokeria?
oho45
57075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se nostaa minullakin. Silti pitää sitä syödä, mutta voi vähän säännöstellä.
Se on varmaan henkilökohtaista ja jotain nopeita hiilihydraatteja ei kannata syödäkään. Jos on muuten terve, niin liikunta tasaa verensokerin nousua.
ruisleipä nostaa verensokeria pitkällä kaavalla, noi sokeriset nopealla. noi sokeriset voi laskea pikkasen verensokeria etenkin ilman lääkitystä koska haima antaa "liikaa" insulinia. nopeilla hiilihydraateilla vaikutus on tosi lyhyt. ruisleipä missä on paljon kuitua nostaa pitkään sokeria. mie oon ykköstyypin diabeetikko ja miulla jälkiuunileipä nostaa verensokeria pitkään sen jälkeen kun lyhyt insulini ei enää vaikuta
Olen testaillut nyt parina päivänä. Olen siis kakkostyypin diabeetikko, lääkityksenä Diformin retard 500 mg. Syön päivittäin kello 11 kevyehkön, kasvisvoittoisen lounaan. Eilen söin iltapäivän välipalaksi 100 g pullaa (Fazerin Dallaspitko). Siitä kahden tunnin kuluttua mittasin verensokerin, joka oli 7,9.
Tänään välipalana oli 100 g ruisleipää ilman rasvaa ja taas mittaus kahden tunnin kuluttua: verensokeri 7,3.
Muita havaintoja: pullapala tuli hotkaistua parissa minuutissa ja kevyesti olisi mennyt saman verran lisää. Ruisleipää järsin noin 15 minuuttia enkä olisi saanut niellyksi yhtään enempää.
No tottahan noin isot annokset nostaa verensokerin. Ihan niillä haukutuilla virallisillakin ohjeilla mitattuna kerta-annos on ihan liian suuri. Pitäis riittää sellanen 25-30 gramman leipäpala tai saman verran nisua, lisäksi vaikka porkkanaa tai kaalin pala tietysti leivän päälle jotain tykötarvetta.
Jos kommenttisi oli minulle tarkoitettu, niin en todellakaan normaalisti syö tuollaisia määriä leipää tai pullaa, vaan nämä ovat kokeita (vrt. sokerirasituskoe). Tänään söin 100 g vaniljarinkeleitä ja kas, verensokeri oli 8,1. Aion testata vielä ainakin suklaata, jäätelöä ja jotain rasvaisempaa leivonnaista. Päivän kokonaiskalorit jäävät kuitenkin alle kulutuksen.