Ensimmäiset päivät yliopistossa

Pitääkö ensimmäisenä päivänä yliopistossa olla kaikki paperit, kynät ja muut koulutarvikkeet mukana? Pitääkö ennakkoon ilmoittautua joillekin kursseille vai miten se on? Papereitten joukossa oli kyllä ensimmäisen päivän ohjelmaa, joka sisälsi tutustumisia ja tutoreiden ohjelmaa.

ps. Kuulisin mieluusti myös muiden kokemuksia yliopistoelämän aloittamisesta ja neuvoja tai vinkkejä uudelle opiskelijalle, joka muuttaa täysin uudelle paikkakunnalle.
54476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muistiinpanovälineet kannattaa pitää mukana. Sen verran paljon tulee tietoa ensimmäisinä päivinä, että osa on hyvä kirjoittaa muistiin. Ennakkoon ei tarvitse ilmoittautua kursseille vaan ne yleensä hoidetaan tutorin opastuksella. Kunhan muistaa pitää silmät ja korvat auki niin hyvin pääsee opiskelun alkuun.

Äänestä

Omista fuksiajoista on jo pitkä aika, mutta ainakin silloin tutorin opastuksella laadittiin alustavasti lukujärjestys ja tutor opasti kursseille ilmoittautumisen. Silloin ei vielä homma hoitunut kivasti netissä vaan perinteisellä jonotus- ja kynä-paperitekniikalla.

Eli tutor-tapaamisissa kannattaa ehdottomasti olla mukana. Samoin kaikessa "virallisessa", esim. yo:n avajaisissa, oman laitoksen esittelyssä ynnä muussa vastaavassa. Bilepuoli sitten oman maun mukaan.

Äänestä

Pitääkö yliopistoon ostaa jotakin kirjoja vai lainataanko kaikki yliopistonkirjastosta?

Äänestä

No, kirjoja voi ostaa tai lainata.

Kussikirjat (eli kurssien tenttikirjallisuus) voivat olla hankalia saada lainaan. Tietysti aina voi olla luova ja lukea jotain samansuuntaista. Tämä ei tietty ihan aina toimi - ei etenkään, jos tenttikysymykset on laadittu kovin suppeasti ja juuri jonkin tietyin opuksen mukaisesti.

Riippuu tietysti opiskelualasta, mutta suosittelisin ainakin muutaman oman alan perusteoksen tai yleisesityksen hankkimaan, mikäli kyseisellä alalla tällaisia teoksia on.

Äänestä

Eikös nykyään jokaisen opiskelijan pidä tehdä eka vuonna ohjaajan kanssa Hopsi = henk.koht.opintosuunnitelma? Itsellä ei sitä vielä tarvinnut olla...

No heti aluksi ei tarvi kuin pitää korvat höröllä ja kirjoittaa ylös asioita. Sitten vaan miettimään, mihin kurssiin haluaa osallistua. Voi käydä kokeiluluontoisesti eri aineiden luennoilla ja kuunnella miltä tuntuu. Opinto-opasta kannattaa selailla ja etsiä itseä kiinnostavia juttuja.

Olisi kyllä hyvä jo vähän ennen opintojen alkamista miettiä, miten aikoo rakentaa opintonsa ja mitä ottaa sivuaineiksi jne. Tutorit kyllä opastaa, joten kannattaa kysyä kaikkea mahdollista maan ja taivaan väliltä heiltä, eli missä on vessat ja kahvilat ja missä minkin aineen toimisto, jotta voi asioida henkilökunnan kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fuksin elämää kirjoitti:

Pitääkö ensimmäisenä päivänä yliopistossa olla kaikki paperit, kynät ja muut koulutarvikkeet mukana? Pitääkö ennakkoon ilmoittautua joillekin kursseille vai miten se on? Papereitten joukossa oli kyllä ensimmäisen päivän ohjelmaa, joka sisälsi tutustumisia ja tutoreiden ohjelmaa.

ps. Kuulisin mieluusti myös muiden kokemuksia yliopistoelämän aloittamisesta ja neuvoja tai vinkkejä uudelle opiskelijalle, joka muuttaa täysin uudelle paikkakunnalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu