käytännön asioita

elikkäs koska haen äitiyspakkausta? entäs äitiysrahat ym?
kertokoo neuvola nämä vai miten
kiitos jo teille jotka tiedätte ja vastaatte?7
niin ja kauan lapsen kaa voi olla kotona,että saa rahaa myös siihen?
5133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Neuvolassa kerrotaan noi kaikki jutut, joskus rv 20 tienoilla muistaakseni se niin kutsuttu kela-neuvola. Sieltä saat raskaustodistuksen ja kaikki hakulomakkeet.
Itse saan kelasta rahaa ensi vuoden toukokuuhun asti ja tällä hetkellä menossa rv39 :)

Äänestä

Neuvolakin neuvoo, mutta noin lyhyesti.

Saat neuvolasta 154pv raskaustodistuksen, kun 22 raskausviikkoa on täynnä. Saatuasi tämän todistuksen täytät hakemuksen jolla haet äitiyspäivärahaa, vanhempainrahaa, lapsilisää ja äitiysavustusta (eli äitiyspakkaus tai 140 euroa).

Äitiyspäivärahaa ja vanhempainrahaa saat yhteensä suunnilleen 11kk, joista reilun kuukauden ennen laskettua aikaa. Nämä on sidottu tuloihisi. Tämän jälkeen sinun on mahdollista hakea hoitorahaa, jota maksetaan kunnes lapsi täyttää 3v. Hoitoraha on reilut 300 euroa ja siihen on mahdollista saada korotusta, jos puolison tulot on pienet kuitenkin maksimissaan suuruusluokkaa 500 euroa mahdollinen kuntalisä (eli kotikunta maksaa sinulle siitä, että lapsi ei ole hoidossa).

Katso tarkemmin www.kela.fi ja sieltä etuudet lapsiperheelle.

Äänestä

mitäs jos opiskelen ja ei tuloja muuta kuin työttömyystuki? saanko siltikin kelan rahaa?
hukassa myöskin...

Äänestä
  • Käsittääkseni Kelan äitiys- vanhempain- ja hoitorahaan ovat kaikki oikeutettuja, tosin mitä vähemmän tienaat, sitä vähemmän näitä tukia saat.

    Äänestä

  • loutyrdcfghb kirjoitti:

    Käsittääkseni Kelan äitiys- vanhempain- ja hoitorahaan ovat kaikki oikeutettuja, tosin mitä vähemmän tienaat, sitä vähemmän näitä tukia saat.

    http://keskustelu.suomi24.fi/debate/6037


    Tuolla on oma palsta jossa KELA-KERTTU vastaa näihinKIN kysymyksiin.

    Toki jokainen on oikeutettu äitiys- ja vanhempainrahaan, summa on tietysti suurempi jos laskuperusteena ovat työtulot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hukassa---,,., kirjoitti:

elikkäs koska haen äitiyspakkausta? entäs äitiysrahat ym?
kertokoo neuvola nämä vai miten
kiitos jo teille jotka tiedätte ja vastaatte?7
niin ja kauan lapsen kaa voi olla kotona,että saa rahaa myös siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu