Millaiset rengaspaineet tuossa pitäisi olla?
ostin käytettynä mutta mukana ei ollu mitään manuaalia..
Kiitos!
ostin käytettynä mutta mukana ei ollu mitään manuaalia..
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Käytetyn paineet on 1.7 eteen ja 1,9 taakse
Kiitos =)
Taisi lipsahtaa etu/taka väärinpäin. Jos tässä puntossa on ohjaustehostaja, suositellut paineet ovat juuri noin mutta 1,9 eteej ja 1,7 taakse. Takapaineita lisätään ja tasataan etupaineiden kanssa 1,9 täydellä henkilökuormalla ja painolla tavaratilassa.
Ilman ohjaustehostinta eturengaspaineet ovat 2,0. Pienemmillä paineilla Punto on raskas väännellä esim. parkkeerattaessa.
Nämä arvot löytyvät myös Fiat Punto manuaalista.
Tuolta löytyy muuten Punto MK2 korjauskirja pdf- muodossa. Ok linkki.
http://docs.rapidlibrary.com/document.php?file=448741&desc=Punto MK2 Haynes Service and Repair Manual .pdf
Just joo! Ei lataudu, eikä tuollaista ilmaiseksi voisi ladatakaan. Mikähän venäläinen viruslähetin tuokin on?
Kyllä ne siellä on edelleen, palvelin taitaa olla vain mallia etana....
http://storage.fiat-bg.org/Books/
Näitä venäläisiltä palvelimilta käsin pyöritettäviä ns. "korjausohjeita" kannattaa varoa, useimmat täynnä viruksia. Saab-kerhossa jaellaan niihin linkkejä.
Jos laitat kesäilmaa talveksi niin sitten pitää korottaa 0,3 edessä ja taakse 0,5 enempi.
Ja miksi muka takapään kesäilma laajenee vähemmän kuin etupään kesäilma?
Osta www.ago.fi erinomainen Punton Haynes-manuaali, sieltä selviää vastaukset noihin ja kaikkiin muihinkin ongelmiin.
Riippuu renkaista
http://www.rengaspaine.fi/henkiloautot/fiat/punto/punto/1.2_16v_80/1999_-_2009/tulos
Itsellä vuotta vanhempi. Takana pidän 1,8 ja edessä 2,00
Talvirenkaissa takana 1,9 ja edessä 2,1.
Talvikelillä renkaat ei kuumene yhtä paljon mitä kesällä.
Laita 2,2 bar joka kulmaan.
Älä välitä huoltokirjan rengaspaineohjeista. ne on ihan roskaa ne valmistajan ilmoittamat arvot. Lujaa ajamalla löydät itse oman autosi ihannepaineet. Näin olen omalle Stilolleni tehnyt. Löytänyt/päättänyt itse mitä rengaspaineita käytän.