Eli oletteko laskeneet kumpi on parempi sokkelivaihtoehto teräspaalujen päälle. Teräspaalujen päällehän raudoitetaan ja valetaan aina teräsbetoni palkki joten miksein samantien valaisi koko korkeuden.
Muottivanerit tietty maksaa mutta onko kaikki sokkeliseinät pakko valaa kerralla, tekee esim.yhden seinämän nurkkauksen kerrallaan ja harjateräkset vaan liitetään taas jatkosta vaikka hitsaamalla ja taas valetaan.
Harkkosokkeli on kyllä kevyempi, eikä tarvitse niin paljoa rautaa / muotin kyhäämistä.
Kumpi parempi,halvempi, helpompi ??
Harkkosokkeli vai betonivalusokkeli
taloa suunnitteleva
1
481
Vastaukset 1
- tsimmerman--
perustus 60cm siihen päälle sokkeli, noin puolet tosta, eikä tartte ihmetellä valua ja raudotuksia ja muotit ois tosi vaikeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3261464- 1141196
- 1151065
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22837- 116821
- 111812
- 18460
- 37433
- 36423
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i90412