Miten jotkut uskaltaa ajaa 120 km/h pimeällä moottoritiellä itse ajan aina 90-100 km/h se riittää vallan mainiosti, pimeällä havainnointi varsinkin kauas on mahdotonta.
Moottoritie nopeudet
5fw3g43
20251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ensinnäkin huomattavasti auttaa jos autossa on valot päällä jopa pikiä valoja voi käyttää.
Toiseksi ihmisten hämäränäkökyky on hyvin yksilöllistä. Toiset eivät näe pimeässä metsässä yhtään mitään, toiset liikkuvat vaivatta, tämän huomasi selvästi armeijan aikana.
Hämäränäön poikkeavuus on fysiologinen tosiasia, kannatta ajaa kykynsä mukaan.
Kuinka kauas sun pitää nähdä, että et olisi teiden tukkeena.
Aika vaikeeta pimeään aikaan tukkia liikennettä moottoritiellä, kun autoja on vain nimeksi? Relaa.
Miten joku kehtaa jättää moottoritien valaisematta, kun valaistuksen rakennuskustannukset ovat vain 2 % tien hinnasta?
Kun ne moottoritien kustannukset ovat jopa miljardiluokkaa, niin 2%:kin on melkoinen määrä rahaa. Sillä summalla on paljon muutakin käyttöä, vaikkapa muuten liikenneturvallisuutta parantamaan.
Eiköhän ole järkevämpää ja taloudellisempaa, että jokaisessa autossa on valot, jotka kulkevat auton mukana kuin, että valot palaa tiellä koko ajan, oli kulkijoita tai ei.
Tuo 2% on vain perutamiskustannukset, mitä maksaa sitten käyttökustannukset - mieti sitä!
Ne auton valot näyttävät vähänkään vilkkaammin liikennöidyllä tiellä vain viisikymmentä metriä, kun pitkiä ei voi käyttää. Moottoritienopeuksissa se on perin lyhyt matka.
Sitä paitsi moottoritiellä on aina kulkijoita.
Pitkiä voi käyttää enimmäkseen myös moottoritiellä, ellei aivan edessä aja joku toinen, jolloin taas mitään tarvettakaan ei ole. Vain silloin kun ulkokaarteen puolelle on vastaantulijoita ja maasto avoin on hyvä vaihtaa lyhyille. Aivan suoralla osuudella moottoritiellä ei tarvitse vaihtaa lyhyille vastaantulijoiden takia.
Jos siellä aina olisi liikennettä niitä valoja hyödyntämässä, niin miksi sitten näiden autojen valot eivät riittäisi. Hiljaista siellä kyllä yöllä on.
Kallista touhua kuitenkin energiankulutukseltaan ja jatkuvan huollon takia.
Hanki kunnon valot. En yhtään ihmettele, jos yrität pärjätä huonoilla valoilla, esimerkiksi vanhat umpiot ja tarjous H4:set. Ainakaan minulla ei ole tuplaxenoneilla vaikeuksia havannoida pimeällä moottoritiellä. Jos edellä on kulkijoita, riittävät lyhyet valot. Jos taas ei ole, niin kaukovaloilla näkee kyllä tarpeeksi pitkälle.
on hyvin yksilöllistä kuinka kukin ihminen näkee pimeässä. tykkään itse ajaa yöllä ja ajan siis suurimman osan ajoistani pimeässä. näköni on aina ollut moitteeton ja olen käytännössä huomannut, että erityisesti hämärännäköni on mainiossa kunnossa.
suosittelisin myös, että vaihdat autoosi tehokkaammat lamput. jos autossasi on vanhat / valmistajan alkuperäiset polttimot, niin vaihtaisin kyllä pika pikaa tilalle tehokkaammat tuikut. huonon ja tehokkaan lampun välillä on ero kuin yöllä ja päivällä. tähän pätee sama kuin hyviin nastarenkaisiin, ne eivät tee kesää keskelle talvea mutta helpottavat huomattavasti ajamista.
silti, etpä siinä ehdi tehdä paljon mitään jos tiellä sattuukin seisomaan ihminen / joku isompi eläin. kerran on tre-hki motarilla seissyt isokokoinen peura keskellä vasenta kaistaa. onneksi kukaan ei ajanut tuolloin vasemmanpuoleista kaistaa. eipä ole riista-aitoihinkaan luottamista edes motarilla.
jos tunnet olosi epävarmaksi niin mikäpä sinua estää ajamasta hiljempaa. vieressäsi on kaista niitä nopeampia kuskeja varten, joten he kyllä pääsevät sinusta ohitse.
varsinkin pimeillä vesisadakeleillä saatan itsekin körötellä motareita samaa vauhtia sinun kanssasi, vaikka muutoin vauhti saattaa mennä jopa ylinopeuden puolelle. nopeus pitäisi aina sovittaa tilanteen mukaan ja tietty niiden omien taitojen ja tuntojen. :)
Vaikka on kuinka tehokkaat ja kalliit lähivalot eivät ne näytä yhtään pidemmälle verrattuna halpoihin, sillä laki määrää valojen suuntaukset eli matkan miten kauas lyhyet saavat valaista häikäisemättä vastaantulijoita.
Kalliit valot näyttää vain paremmin sivuille ja kirkkaammin lähialueille - ei kauemmas.
nykyään ihmiset ajelee surutta pitkillä valoilla moottoritiellä vaikka on vastaantulijoita. Minun silmiä se ainakin rasittaa tosi paljon. Huonoa kehitystä on tämä.
Taas selitetään pihlajanmarjoja happamiksi.
Halogeenivalot näyttää tosiaan reilut 50 m eikä kantamassa ole suuria eroja. Kuvion leveydessä sen sijaan on.
Xenoneissa taas on REILUSTI leveämpi kuvio ja parhaissa sen lisäksi kantamaakin lähes 100 m.
Että on erot lähivaloissa melkein yhtä suuria kuin kaukovaloissakin.
Teillä xenon-kuskeilla kun on mahdollisuus suunnata valot ylemmäs. Eihän niitä tien päällä kukaan valvo. Me köyhemmät joudumme ajamaan yli kolme vuotta vanhoilla autoilla, ja ne katsastetaan vuosittain. Insinööri sanoo pahasti, jos lähivalot näyttävät sata metriä.
Ei ne sunkaan silmiä rasita kun et niitä kattele. Pidä katse suunnattuna oman ajokaistasi oikeaan reunaan niin ei takuulla häikäise.
Pitkillä ajo lisää motarilla merkittävästi turvallisuutta, eikä haittatekijöitä ole jos ei niitä itse tee.
En koskaan vaihda lyhyille vastaatulijoiden kaistan takia, eikä tuosta juuri kukaan tunnu hermostuvan.
Xenon valoilla varustetussa autossa ei saa olla käsisäätöistä korkeussäätöä, vaan korkeussäädön on oltava automaattinen.
Esim, omassani säätö onnistuu vain obd-liittimen kautta tietokoneella.
Kyllä ne vaan rasittaa silmiä. Enkä varmaan ole ainoa joka kokee sen ongelmaksi. Muutamia vuosikymmeniä olen autoa ajanut ja viime aikoina on yleistynyt tapa ajaa pitkillä vastaan moottoritiellä. Lisäksi nykyautoissa on aina vaan kirkkaampia valoja. Minusta tämä on yksi esimerkki tästä minäkeskeisestä ajattelutavasta joka vaan lisääntyy. Edelleenkin olen sitä mieltä että tämä on huonoa liikennekulttuuria ja kehitystä. Edelleenkin aion vaihtaa lyhyille valoille kun joku tulee vastaan paitsi jos "oma tie" kaartaa vasempaan jolloin valo osoittaa ojaan.
Minulla kyllä liikenteessä on tapana katsella mahdollisimman moneen suuntaan. Haluan myös nähdä, mitä sieltä tien vasemmalta puolelta on mahdollisesti tulossa, joten ne sinun valosi kyllä häiritsevät...
Ajatko kenties kaupungissakin sumarit päällä pimeällä? Onneksi olkoon vaan, jos näin toimit. Minä pistän aina pitkät päälle, jotta näen tuollaisten valoseinien ohi, josko vaikka jalankulkija on kadulle tulossa.
"Edelleenkin aion vaihtaa lyhyille valoille kun joku tulee vastaan paitsi jos "oma tie" kaartaa vasempaan jolloin valo osoittaa ojaan."
Siis juuri silloinhan valot pitäisi vaihtaa lyhyille, kun oma suunta kaartaa vasemmalle. Silloin ollaan juuri suoraan vastaantulijan edessä, eli suunnassa, johon vastaantulijan pitää katsoa nähdäkseen oman kaistansa.
Onko näkö tsekattu?
Vissii ajetaa niin lujaa ku kärrystä lähtee ajankohdasta riippumatta