matara

tietääkö joku mistä saa Matarakasvia Uudeltamaalta? Tai mistä voisi ostaa kuivattuna?
7714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä se on rikkakasvi,kasvaa tienvarsilla ym. kuivilla paikoilla,on monta eri lajia. tekisin siitä lääkkeen struumaan.

Äänestä

Vanhoilta peltojen reunamilta. Jos voit kerää keltamataraa,
on lääkkeeksi rarempaa,mutta kaikissa mataroissa on lääkeaikeita.

Äänestä

Mataraa on monta lajia. Se upeimmalta tuoksuva on keltamatara. Ainakin Lounais-Suomesta sitä löytäänpeltojen reunoilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anita kirjoitti:

tietääkö joku mistä saa Matarakasvia Uudeltamaalta? Tai mistä voisi ostaa kuivattuna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu