Miksi Kuopion ja Helsingin välinen junayhteys edelleen laahaa jälkijunassa matka-ajallisesti verrattuna Seinäjoki-Helsinki väliin joka on samalla matkaetäisyydellä lähes tulkoon? Oli jo aikaisemmin luvattu ja Savon-Sanomissakin puhuttu tästä tärkeästä asiasta että on laskettava 3 tuntiin Kuopio-Helsinki välinen junamatka.Olen tästä monien yrittäjä kavereitten kanssa jutellut ja ihmetellyt kun luvattiin että 2010 luvun lopulla yhteys nopeutuu 3 tuntiin,eli ei tarvii lähteä lentokentälle.Olemme todella pettyneitä turhiin lupauksiin.Ymmärtääkö Kuopion kaupungin päättäjät kuinka tärkeinä me yrittäjät pidämme nopeaa junayhteyttä Helsinkiin?Joka tarkoittaa noin 3 tunnin matka-aikaa.
Yrittäjä M
Yrittäjä kiireinen
1888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Taas tämä avaus...
Sehän ei riipu Kuopion kaupungin päättäjistä, vaan rakkaan maakuntanaapurimme Etelä-Savon. Poistivat Mikkeli-Lahti-oikoradan maakuntakaavastakin, kuulemma on niin tarpeeton ratahanke. Kouvolan ja Pietarin suunnan näkevät tärkeimpänä, Helsingillä ei näköjään niin väliä. Olisivat alunperinkin halunneet suoran radan Kouvolasta Helsinkiin, kun Mäntyharju pelkäsi jäävänsä vaille junayhteyksiä.
Seinäjoen suunnalla Pohjanmaan radan varrella sattuu nyt asumaan huomattavasti enemmän väkeä ja siksipä sitä on kehitetty enemmän. Kohta Seinäjoen jälkeen on Vaasan alue sivuratoineen ja pohjoista rataa pitkin Kokkola ja lopulta Oulu. Etelämpänä Tampereen yhteys on maan tärkeimpiä. Kuopion tapauksessa ylempänä ei ole enää mitään suurempaa eikä paljon alempanakaan. Nythän keskitytään pitarin yhteyteen. Ties vaikka rakentaisivat radan rannikkoa pitkin Kotkan ja Haminan kautta ennen uutta Savon rataa. Kun Savoon on hyvät lentoyhteydet, ei kannata rakentaa toista nopeaa yhteyttä.
Ei nyt sentään pitarin , vaan tietysti Pietarin. Näin korjauksena
Kuka se nyt lentää, kun junalla pääsee suoraan keskustasta keskustaan ilman kentälle siirtymistä, turvatarkastusta ja matkatavaroiden odottelua. Aikaa voi kulua vielä enemmänkin, jos kaikki hommat eivät suju suunnitellulla tavalla. Lisäksi lentäminen on herkästi jopa kaksi kertaa kalliimpaa tuolla välillä kuin junalla kulkeminen. Eläkeläiselle jopa neljä kertaa kalliimpaa, kun junalipusta saa puolet alennusta.
Matka keskustasta kentälle 30 min
Kentällä täytyy olla 30 min ennen lähtöä
Lento kestää 50 min
Koneesta ulos tuleminen ja matkatavaroiden odottelu jopa 15 min
Matka kentältä keskustaan 30 min
YHTEENSÄ 155 min eli 2 h 35 min
Junalla voisi ehtiä samassa ajassa, jos Suomessa olisi oikeasti kunnon rautatiet!
Niin ja tuohan on vain ideaalitilanne, ruuhka-aikaan suositellaan kentälle tulemista (varsinkin Helsingin päässä) jopa tuntia tai puoltatoista ennen lähtöä! Joskus matkatavaroitakin voi odotella melkein puoli tuntia, joten koko lentämiseen saa helposti 1,5 h täysin ekstraa, jolloin junamatka ei ole yhtään sen hitaampi.
Jos Kuopioon olisi nopeampi junayhteys, niin lentoliikenne supistuisi rajusti tai jopa loppuisi kokonaan. Näinhän se on vaikka Jyväskylässä tai Seinäjoella.Siinä sitä taas olisi hankalampi lähteä ulkomaille. Molempi parempi ...
Mitä siellä Helsingissä käymään? Hei nyt eletään 2000 lukua. Kokoukset voidaan pitää etäyhteyksien avulla.
Moni voi haluta Helsinkiin ihan vapaa-ajallakin, jos haluaa viettää siellä aikaansa (siellähän on vaikka mitä mitä täällä ei ole) tai lähteä vaikka laivaristeilylle tai sellaiseen lomakohteesene, johon ei ole suoraa lentoa Kuopiosta!
Mutta silloinhan mennään juuri sinne lentokentälle. Mitä sitä junalla keskustan tai Tikkurilan kautta kiertämään.
Länsirannikon rikkaat ihmiset menevät idän köyhien junttien edelle VR:n kriteereissä. Länsirata pidetään paremmassa kuosissa, koska liikennettä on enemmän -> junat kulkevat nopeammin kun rikkailla on kiire.
Tällä vedätyksellä pyritään siihen, että kaikki mukavuudenhaluiset muuttaisivat länsirannikon kasvukeskuksiin tai pääkaupunkiseudulle.
Täytyy vähän puolustaa VR:ää. Se ei rakenna ratoja, vaan Liikennevirasto ne tekee. Ja hei onhan meillä ollut jo edellisellä vaalikaudella idästä alan ministeri joensuulainen ja nyt on jopa kainuulainen, joten sinne vaan viestiä.
Viime hallituskaudella esimerkiksi taantumantorjunta tietöitä aloitettiin 4 kappaletta. Yksi pk-seudulla, yksi Joensuuhun, yksi Savonlinnaan ja tämä Kallansillat. Kovaa vedätystä oli ilmassa Vehviläisen kotipaikkoja sekä lisäksi Kallansillat. siispä ei ole ihme jos ratatöitä tehdään enemmän sinne missä on enemmän asukkaita.
No pitänee alkaa pakata kamppeita ja muuttaa Seinäjoelle tai Tampereelle kerta asiaa ei hoideta kuntoon lupauksista huolimatta.Näillä asioilla on iso merkitys.
Kiireisillä pienyrittäjillekin on mahdollisuus kulkea lentäen. Mutta jos se on ongelma niin ehkäpä on hyvä pakata se kassi.
Pohjanmaalla osataan vetää yhtä köyttä ja nähdään kokonaisuuksia.
Täällä Savossa Pohjois- ja Etelä-Savon kansanedustajatkaan eivät osaa hoitaa asioitamme mm. tätä radan oikaisua, vaan kilvan kateuksissaan jarruttavat toistensa toimia ja vetävät muka kotiinpäin.
Ministeritkin valitaan muista maakunnista, enkä ihmettele, saamattomat savolaiset!
Kallan siltojen hanke on ihan yhtä tyhjän kanssa: 100 miljoonaa euroa laivaliikenteeseen. Siitä ei monta purkkia kesässä kulje. Huviajelijat voisivat kulkea kumikanavan kautta yli ja sillat olisi saanut naulata tykkänään kiinni.
Pitäisi saada rata Jyväskylästä Lahteen, sitten nopeutuisi matka Helsinkiin, eikä tarvitsisi olla Etelä-Savon kotkotuksien armoilla!
Jyväskylä kiittää tästä kannustuksesta ja taas Jyväskylä olisi entistä vetovoimaisempi. Se vetäisi loputkin mehut Kuopiosta =)