Jos markka palautuisi

voisi sanoa.

Ajatellen vanhempaa väkeä ja vasureita. Miten tottuisivat enään.
Miten punikki osaisi sen käsittää ?
-kahvipaketti (norm hinta ) maksaisi 25 mk
-bensalitra 10 mk ( 9.½ mk )
-kahvikupponen Essolla pulla 20 mk
-viinasta en mainitse, koska olen raitis kepulainen. (ei ole sairaus kulujakaaan )
-lohi 60-70-80 mk / kg
-mullinpaisti 40-50 mk / kg ( meillä pakastimissa vielä hirvenlihaakin)
-junalippu helsinki -Oulu noin 500 mk
- jne

Tosi hankalaa olisi.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuten aikanaan euroon siirryttäessä hinnat kuusinkertaistuivat, niin nyt ne laskisivat kuusinkertaisesti. Siis 1,70€ olisi 1,70 mk tulevaisuudessa. Enää ei kuusinkertaistettaisi! Se vähentäisi myös hintalappujen laatimista. Älä mieti mitä pitäisi tehdä, vaan minkä voisit jättää tekemättä.

Valuutta vaikuttaisi kaikkiin kansalaisiin, ei ainoastaan mainitsemiisi vasureihin ja vanhempaan väkeen. Ennen kanvi ja pulla oli 5 mk, nykyään 5 €, Kun päästäisiin irti EMU:sta , kansantalous parantuisi kelluvan valuutan ansiosta.

Äänestä

Kuinka ihmeessä noin ajattelet, että mikäli markka palautettaisiin, sen arvoksi määriteltäisiin kuudesosa euron arvosta? Eihän siinä olisi mitään järkeä!

Markan ensimmäisen päivän arvoksi määriteltäisiin luonnollisesti euron arvo. Mainitsemasi hintasotkun välttämisen ohella siitä olisi se hyöty, että kansa saisi helpon todisteen oman valuutan eduista. Valuuttakurssien arvomuutoksiahan suhteessa toisiin valuuttoihin seurataan medioissa päivittäin.

Euronkin ensimmäisen päivän arvoksi määriteltiin kutakuinkin yksi dollari, jotta päästiin jo muutaman viikon sisällä näyttämään eurokansalaisille, että katsokaa nyt kuinka paljon euron arvo on kasvanut suhteessa dollariin eli kannatti sittenkin siirtyä yhteisvaluuttaan.

Äänestä

Varmaan aloittaja tarkoittaa vanhempaa väkeä ja punikkeja "
---
Kun vasemmistonuoret ei niin kouluja käy, olisi sitten vaikea saada matemaattista yhtälöä nuppiin.

"Valuutta vaikuttaisi kaikkiin kansalaisiin, ei ainoastaan mainitsemiisi vasureihin ja vanhempaan väkeen."
-hyvä oivallus..hhe..heh..
Mutta kuka osaa laskea sen. Siitä kait oli kyse.
Ei romaanimies osaa sitä, kun ei kouluja ole käynyt. Kun kirjoitus taitokin on hukassa.
Se tulee vasta ajan saatossa. Vuosi / pari saattaa mennä hyvinkin.

Jos otettaisiinkin $ dollari ?
Se heiluisi suhteessa euroon jatkuvasti.
1,440 $ nyt suhde euroon.
Öljy on $ :ssa
Kulta on $ :ssa
jne

Äänestä

Mitäpä tuosta, pieni eläkkeeni olisi sitten lähes 11000 markkaa/kk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katastrofi ? ! kirjoitti:

voisi sanoa.

Ajatellen vanhempaa väkeä ja vasureita. Miten tottuisivat enään.
Miten punikki osaisi sen käsittää ?
-kahvipaketti (norm hinta ) maksaisi 25 mk
-bensalitra 10 mk ( 9.½ mk )
-kahvikupponen Essolla pulla 20 mk
-viinasta en mainitse, koska olen raitis kepulainen. (ei ole sairaus kulujakaaan )
-lohi 60-70-80 mk / kg
-mullinpaisti 40-50 mk / kg ( meillä pakastimissa vielä hirvenlihaakin)
-junalippu helsinki -Oulu noin 500 mk
- jne

Tosi hankalaa olisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu