Rasitusastma ja kuntoilu

jaakko

Kärsin rasitusastmasta ja samalla haluaisin aloittaa kuntoilun. Olen pari kertaa käynyt lenkillä ja alku sujuu jokseenkin hyvin mutta vähitellen hengitys kulkee huonommin ja huonommin kunnes on pakko pysähtyä. Tottuuko rasitusastma kovempiin suorituksiin niin ettei se heti iske kun vähän rasittaa itseään, vai onko pakko käyttää jotain lääkkeitä tai lopettaa kuntoilemisen kokonaan. Rasitusastmasta kärsivien kokemukset olisi kiva kuulla.

8

3400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bricanyl

      aina avaavaa lääkettä ennen fyysistä rasitusta ja niin tekee varmasti moni muukin jolla on diagnosoitu rasitusastma.
      Ei,ei se kuntoilu toimi minään "siedätyshoitona",eli se ei helpota vaikka kuinka kuntoilisit.
      Älä ihmeessä lopeta kuntoilua,sehän tekee hyvää kaikille,myös meille astmaatikoille!
      Oletko kokeillut uintia kuntoilumuotona?Loistava kuntoilumuoto nimenomaan astmaatikoille.

      • Neena

        Astmaa sairastavan kuntoilussa on vain yksi sääntö: avaava lääke aina ennen treeniä.


      • astma lapsesta asti

        kuntoilu toimii "siedätys hoitona". ei se astmaa paranna, mutta keuhkot kestävät enemmän rasitusta. ota selvää asioista vaikka hengitysliitto heli ry:stä.


    • astma lapsesta asti

      ota ahdistuskohtauksiin tarkoitettua lääkettäsi 15min. ennen liikuntaa. liikunta on paras apu rasitus astmaan. kun jatkat liikkumista, niin jaksat liikkua enemmän ja enemmän ilman ahdistusta. pahinta mitä voit tehdä on lopettaa liikkuminen.

      kun sinua alkaa ahdistaa liikkuessa niin ala hengittää rauhallisesti, mutta syvään. tämä ja rentoutuminen auttaa laukaisemaan astmakohtauksen. voit jatkaa liikunta suoritusta vaikka ahdistaa jos haluat.

      itselläni astmakohtaus menee pois vaikka jatkan liikkumista, kun hengitän rauhallisesti syvään ja koitan saada rauhallisen mielen itselleni. tietenkin kannattaa ottaa lääkettä jos siltä tuntuu.

      jos astma oireita tulee allergian yhteydessä esim. siitepöly kauden aikana niin kannattaa liikkua silloin sisällä. eli kannattaa välttää allergian aiheuttajaa. astmaatikoille suositellaan pyöräilyä ja uintia.

      • lilie

        ei rasitusastma saa olla esteenä liikunnalle!kun esim.harrastaa lenkkeilyä tärkeitä ovat intervalliharjoitukset, eli vähän kevyttä juoksua ja kävelyä vuorotellen.keuhkot vahvistuvat ja astma helpottuu.siitepölyaikaan en tosin menisi ulos mitään harrasteleen,enkä suosittele muillekkaan.liikkukaa astmaatikot,aloittakaa vähällä ja lisätkää määrää pikkuhiljaa.itse lenkkeilen 5km aamulla jakm illalla,lisäksi harrastan tanssia ja kilpailen omalla hevosella kansallisissa esteratsastusta.astman ei tarvitse olla este..:)


    • Varjomies

      Katso Suomen Kansanparantajaseuran sivuja, sieltä löytyy apu rasitusastmaan.

    • Eulalia

      Olen itse yskinyt vuosikausia ilmeisesti rasitusastman vuoksi, ja siinä ei kertakaikkiaan pelkkä liikunta auta. Varsinkin jos menee syksyn kylmänä ja kosteana päivänä lenkille, niin jatkuvasti saa kakoa limaa kitusistaan.

      Asia muuttui täysin kun sain kokeiltavaksi Bricanyl-sumutteen. Sitä on varmasti helpompi käyttää kuin tavanomaisia astmapiippuja, ja kun otan aamulla 2 suihketta ja illalla yhden, saattaa parin päivän päästä käydä niin ettei tarvitse ottaa ollenkaan vähälle aikaa. Ei yskitä, henki kulkee, eikä väsytäkään niin. Ainoa haittapuoli sydämen "läpätys" ja käsien värinä, mutta siihen tottuu.

      • Marza

        Lilie:n kommenttiin (intervalliharjoituksista) vielä sen verran lisää, että liikunta kannattaa aloittaa rauhallisesti - ei mitään äkkirykäisyjä heti alkuun ainakaan. Maltillinen "tehojen nosto" ja palautuminen aina intervallin jälkeen pitää astmakohtausta loitolla. Itsekin otan muuten avaavaa lääkettä aina 15 min ennen liikuntasuorituksen aloittamista.

        Ja kyllä varmasti alkaa hengitys vinkua, jos pakkasessa juoksen bussipysäkille tms (todettu muutamaan otteeseen)! Kylmällä ilmalla kannattaa ainakin yrittää hengittää nenän kautta tai esim kaulaliinan läpi, jotta hengitysilma kerkeisi lämmitä matkallaan keuhkoputkiin ja keuhkoihin. Raskaampaahan se on, mutta senkin voi ottaa vain harjoituksen kannalta! :)

        Älä missään nimessä lopeta liikuntaa! Tsemppiä!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      519
      4342
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3471
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2292
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2169
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1486
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1363
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1281
    8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      102
      1276
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1188
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1134
    Aihe