Eli olen lähdössä matkalle Santiago de Compostelan pyhiinvaellusreitille alkukeväästä (maalis-huhtikuussa) ja kyselisin täältä, että onko joku muu tulossa sinne samoihin aikoihin. Olisi mukava saada seuraa matkustamiseen, kun lentomatka ja luultavasti junamatkaakin on tiedossa, riippuu mistä alottaa. Matkaseuraa kävelyyn en niinkään hae, mutta ei sekään ole pois suljettua, jos hyvin tullaan toimeen. :-)
En tiedä, onko tämä ihan tyhmä ajatus ja väärä paikka kysyä, mutta kokeilen! Jos jollakin on muuten hyviä vinkkejä reittiä, varusteita tai yksin kulkemista ajatellen, niin ne on enemmän kuin tervetulleita.
Matkustusseuraa Santiago de Compostelan reitille alkukeväästä?
4
334
Vastaukset
- Simpukantiellä, 2011
Varaa paljon vitosen seteleitä mukaan. Rakkolaastareista todettiin salvequickien toimivan compeedeja paremmin, sekä aika monessa apteekissa oli varpaisiin sopivat rakkolaastarit loppu, ja juuri ne olivat ainakin meillä kovassa käytössä. Summit merkkisiä pesuliuskoja EI kannata kokeilla, ja varaudu lintukirppuihin! Saimme molemmat matkalta tuliaisina allergisen reaktion lintukirppujen puremista, eli punaisia kutiavia näppyjä mm. sääriin. ja varpaisiin.. :)
- vaeltajatyttö12
Kahdet sukat päällekäin ja ohuemmat alle, näitä on urheiluliikkeissä myytävänä ja muutenkin noista liikkeistä saa hyvää opastusta varusteiden valintaan.
- talvicamino
Oletko vielä menossa?
Maalis-huhtikuussa on hienoa vaeltaa, tosin sää voi vaihdella paljonkin.
Pääsiäisenä caminolla voi olla tungosta: muutama vuosi sitten meidän kanssamme samaa tahtia vaelsi useita isoja espanjalaisia ryhmiä (koko suku liikkeellä), mutta he olivat vaeltamassa ainoastaan pääsiäisen pyhinä.
Yksin kannattaa miettiä turvallisuutta vähän enemmän kuin muuten. Jos eksyy, kompassista on tietysti apua. Jos loukkaantuu mesetalla, sanotaan, että ihminen jaksaa puhaltaa pilliin, vaikka huutaa ei jaksaisi. Jos loukkaantuu ja joutuu odottamaan apua, on hyvä ottaa mukaan jotain eristävää (istuinalusta) ja suojaavaa (avaruushuopa). Mukaan myös (otsa)lamppu, jonka saa vilkkumaan ja joka näkyy kauas. - ha
Oletko facebookissa? Siellä on "Pyhiinvaellus" -niminen ryhmä/forum, jossa jutellaan pääasiassa tuosta Santiago de Compostelan vaelluksesta. Vaellusseuraakin on mahdollista kysellä. Ja on erilaisia vaellusaiheisia tapaamisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313109EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402961- 1051351
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371071Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22763