Kasvihuonekurkku

Olen nyt elämäni ensimmäistä kertaa istuttanut tomaatteja kurkkuja kasvihuoneeseen. Nyt on alkanut askarruttaa kurkun kasvatus eli kuinka sitä "leikataan" ..keinoja on näköjään monia (kirjoista päätellen). Olisin kiitollinen jos voisitte kertoa mikä teillä on toiminut? Entäs kommentit että kurkku ja tomaatti ei sovi samaan kasvihuoneeseen...apuva!
32944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla on ollut monena vuonna kavihuonekurkkua ja tomaattia samassa huoneessa. Hyvin ovat tulleet toimeen. Molempia on tullut ihan kauhean paljon ja hyviä ovat olleet. Ainoa lannoite, jota olen käyttänyt on nokkosvesi ja ruohosilppu katteena.

Kurkkua en ole leikannut muuten mitenkään, mutta versojen päitä olen typistänyt siinä vaiheessa, kun on ihan ongelmaksi asti kasvanut. Ensimmäisena vuonna en tajunnut, että kurkku pitää tukea heti. Mutta sen jälken olen tukenut, eli olen vaan naruilla nostanut kurkun kiipeilemään ylöspäin. Sato on ollut tosi hyvän makuista, lukuunottamatta silloin ihan alussa tulleita kurkkuja, jotka köllöttelivät mullan päällä. Niihin tuli ihan se mullan maku. Mutta kun kurkku kasvaa köynnöksen lailla, ja "hedelmät" eli kurkut saavat roikkua vapaasti, niin nam :)

Äänestä
  • Hei!
    Itse olen kasvattanut parina vuotena avomaankurkkua,kasvihuonekurkkua ja tomaattia ja paprikaa samassa huoneessa.Lannotteena käytän kanankakkaa.Hyvin ovat kasvaneet.Tuen molemmat kurkkulajikkeet narulla kattoon,niitä on kiva poimia ilmasta.Kasvuonnea.
    Rita

    Äänestä

Olen kasvattanut jo monia vuosia kasvihuonekurkkua, tomaattia ja paprikaa samassa kasvihuoneessa. Ongelmia ei ole ollut. Lisäksi kasvatan lehtisalaatin (kylvän useammassa erässä kesän mittaan) ja persiljankin kasvihuoneessa, säilyvät näin paljon puhtaampina ja satoakin saan jo varhain kesällä.

Kurkkuja ei tarvitse leikata, ennen kuin ovat niin suuria, että alkaa latva hipoa kattoa. Tuki täytyy muistaa ajoissa, kurkku kasvaa melko nopeasti.

Jostain syystä joka vuosi minulla kuolee yksi kurkuntaimi vähän sen jälkeen, kun olen ne kasvihuoneeseen istuttanut. Ihme juttu, sillä taimen paikka ei ole välttämättä aina sama. Mutta aina se kuolemaan tuomittu kurkkuraukka on ollut reunimmaisena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ulla kirjoitti:

Olen nyt elämäni ensimmäistä kertaa istuttanut tomaatteja kurkkuja kasvihuoneeseen. Nyt on alkanut askarruttaa kurkun kasvatus eli kuinka sitä "leikataan" ..keinoja on näköjään monia (kirjoista päätellen). Olisin kiitollinen jos voisitte kertoa mikä teillä on toiminut? Entäs kommentit että kurkku ja tomaatti ei sovi samaan kasvihuoneeseen...apuva!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu