Olen tässä tutustumassa vihreän teen kiehtovaan maailmaan, mutta olen heti törmännyt ongelmaan: En tiedä mitä teetä pitäisi juoda.
Ostin kaupasta Twinings Pure Green Tea -teetä. En nyt sitten osaa sanoa, että oliko se hyvä vai huono ratkaisu. Nyt jos siis puhutaan lähinnä noista terveysvaikutuksista.
Onkohan erot suuria eri teemerkkien kohdalla? Haluaisin nyt kuulla muutamat suositukset siitä, että mitä teetä minun tulisi ostaa, jotta saisin terveysvaikutuksia irti mahdollisimman tehokkaasti :)
Kiitos vastauksista!
Terveysvaikutuksellisesti paras vihreä tee?
2
8169
Vastaukset
- teenisti
Käytän ihan Twinings Pure Green Tea pussiteetä, jonka maku on vihreäksi teeksi "hyvää". Muitakin pussiteelaatuja on tullut kokeiltua, sekä maustamattomina että maustettuina mutta tämä on paras, jos vihreää teestä voi käyttää "hyvä/paras" sanaa. Eihän sen maku hyvää ole koskaan, mutta makuun tottuu.
Itse haudutan teetä vähintään 10 minuuttia, kunnes se on juotavan lämmintä. Lämpimänä se on paremman makuista kuin jäähtyneenä "tupakantumppivetenä". Pidempi haudutusaika ei ainakaan minun mielestäni lisää vihreän teen karvautta, mutta se lisää tutkimusten mukaan tehoaineiden määrää huomattavasti. Itse käytän teepussin vain kerran, jotta siitä saa suurimman tehon. Uudestaan käytettynä noita karvasaineita tulee kuitenkin enemmän. Ja itse kiehautan veden ja heti kiehumisen jälkeen teepussi killumaan. Kuumempi teevesi hauduttaa pidemmän haudutusajan lisäksi enemmän teen tehoaineita. Tutkimuksissa on todettu että kiehahtaneessa vedessä tehoaineet säilyvät aivan samoin kuin 70-80 asteisessa, mutta niitä imeytyy teeveteen kuumemmassa vedessä enemmän. On myös tutkittu tehoaineiden kestoa teevedessä ja muutaman tunnin ne säilyttävät ainakin tehonsa kuumassa vedessä, joten 10-20 minuutin liotusaika ei vaikuta negatiivisesti niihin, pidempi aika sen sijaan lisää niiden määrää vedessä.
Maitoa vihreän teen joukossa ei tosiaankaan kannata käyttää, sillä se blokkaa tehoaineita. Heti päälle ei myöskään kannata juoda/syödä maitotuotteita, vaikutus lienee sama.
Ja kyllä siihen makuun tottuu kohtuu nopeasti, ja parin desilitran lasillinen menee vaikka muutamalla kulautuksella alas lämpimänä.
6 dl vihreää teetä on todettu määräksi, joka alkaa antaa enemmän hyötyvaikutuksia, se vastaa noin 3 teepussia ja 3x2dl:n kupillista vihreää teetä. Itse siis juon noin 3-6 kupillista vihreää teetä päivittäin, jokaisella kerrallla uuden teepussin.
Itse olen viimeiset 10 vuotta kärsinyt loka-maaliskuun aikaisista pitkittyneistä yskistä ja hengitystieongelmista joka vuosi muutaman kuukauden jakson. Aloitettuani vihreän teen käytön viime syyskuussa, en ole kärsinyt yhdestäkään hengitystieinfektiosta. Pelkästään sen takia aion juoda tulevaisuudesakin 3-6 kupillista vihreää teetä päivässä. 2 lasillista muuten vastaa 5 annosta kasviksia antioksidanttivaikutukseltaan. Energiaakin tuntuu löytyvän enemmän kuin ennen.- teenisti
Vähän sama kuin jos juot Juhlamokkaa tai Kultakatriinaa, maku vaihtelee mutta kahvin sisältämät ainesosat eivät juurikaan, sama pussiteen ja irtoteen kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501477
- 591411
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101018- 60811
- 49794
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit84593Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587- 38556