Tästä asiastahan oli jo Aamulehdessäkin mielipideosastolla jonkinlainen sota käynnissä ja meidän perheen kohdalla jo kaksi kertaa saman viikon aikana on sattunut seuraavaa: Kun maksat ostoksiasi niin edelliset tai seuraavat lapsiperheasiakkaat antavat kullannuppujen nousta pakkauspöydille räpläämään toisten ostoksia! On se kumma juttu ettei vanhemmille mene kaaliin että pöydille ei nousta eikä varsinkaan toisten tavaroita räpelletä, niillä likaisilla käsillä jotka on olleet ties missä. Kun sekään ei tunnu auttavan että itse huomauttaa asiasta lapselle ja tämän vanhemmalle, mulkaistaan vaan takaisin eikä ojenneta jälkikasvua. Jo on kumma etteivät nykyvanhemmat tätä tajua ! Aamulehdessähän parikin äitiä kirjoitti että oikein nostaa lapsen itse siihen pakkauspöydälle että lapsi oppii osallistumaan kauppakassien täyttöön. Ihan hyvä idea juu mutta kun siihen pöydälle ei saa nousta koska kengistä leviää likaa pöydälle eivätkä ne välttämättä kestä lapsen painoa. Mielestäni on myös kassan asia huomauttaa pöydillä norkoilevista lapsista mutta jostain syystä hekään eivät siihen puutu, ilmeisesti eivät halua saada asiakasta suuttumaan. Tällaista kassoilla roikkumista tapahtuu ainakin S-marketissa nyt todella usein , tosiaan meillekin jo kaksi kertaa tällä viikolla. Toisella kertaa lapsi oli myös heittänyt jäävuorisalaattimme lattialle.
Kakarat kuriin kassoilla !
Käytöstapoja kiitos
2157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Annat lattialla pyörineen salatin takas kassalle ja pyydät uuden tai hyvittämään hinnan, kun on sotkeentunut sinusta riippumattomista syistä.
Itse ilmoitin kauppiaalle soittavani terveystarkastajan jos ei kielletä laittamasta lapsia istumaan ostoskärryyn.Siis omilla jaloillaan kävelevää 2-5 vuotiasta .Kumisaappaat ja sadevaatteetkin olivat päällä ja sinne vaan ostosten joukkoon.Seuraavana päivänä oli lappu ovessa,ettei lapsia saa laittaa kärryyn.Ainoastaan siihen istumaosaan.Olin aikaisemmin itse huomauttanut asiasta,mutta sain kuulla ettei lasta muuten pysty pitämään valvonnassa.Opetellaan!Opetin oman lapsenlapseni kävelemään kärryn vieressä.Kolme kertaa mentiin ulos ja uusi yritys.Huuto oli kova kun äitikin antaa istua kärryssä.Ihmisten tuijotuksesta huolimatta pidettiin juttutuokio ulkoovella ja lupauksesta huolimatta aina huuto sisällä:haluan kärryyn!Yritin selittää ettei kärryssä saa istua kun siihen laitetaan ruokatavaroita joita syödään.Kun sitten neljännen kerran mentiin sisälle homma toimi.Samaten ruokapöytä ei ole leikkipaikka Lapsi on nyt 10-vuotias,eikä ole jäänyt mummupelkoa.Eikä koskaan ole tarvinnut huutaa,josta ei ole mitään apua.Käytöstavat kuuluvat lapsen kasvatukseen.Eivät he niistä traumoja saa.Luin tuota kassakeskustelua ja ihmettelen vanhempia jotka antavat niin tehdä. Olen nostanut vieraan lapsen pois sanoen hänelle nätisti että odota äitiä lattialla.