Olemme päättäneet hankkia liskon, mutta meillä on niin sanotut "vaatimukset" ennen kuin otamme.
Eli haluaisimme, että lisko olisi kasvissyöjä.
Ja sopisi aloittelijoille.
Toivoisimme ettei lisko kasvaisi hirveän isoksi, mutta ettei se ihan minipienikään ole.
Jos tällaista liskoa ei ole niin olisikohan sellaista liskoa jolle voisi välillä antaa hyönteisiä, mutta ei olisi pakonomainen tarve.
Aloittelijalle lisko
3
188
Vastaukset
- liskohankinnassa
Unohdin myös laittaa tuohon, että haluamme sen olevan samanlainen kuin leibardigekko, että sitä voisi vähän pitää sylissä :)
- liskohankinnassa
siiis leobardigekko :)
- Käärmemies
Vaatimuksenne ovat aika kovat. Mahtaisikohan vaikkapa nelivarvaskilpikonna olla teille parempi lemmikki kuin mikään lisko? Tosin nekin tarvitsevat aikas ison tilan. Itseasiassa hamsteri saattaisi natsata vaatimuksiinne paljon mitään matelijaa paremmin :)
Mutta palataan liskoihin. Aavikkoiguaani on pääosin kasvissyöjä. Samoin täysikasvuinen parta-agama syö paljon kasviksia. Erityisesti "partista" voi sen kesyynnyttyä käsitelläkin jonkin verran, mutta ei minä kyllä sanoisi että mitään liskoa "voi pitää sylissä". Ei edes leopardigekkoa.
Kannattaa myös muistaa, ettei mikään lisko elä pelkällä salaatilla: sopivan monipuolisen ruokavalion kasaaminen kasvissyöjälle on talvisaikaan kohtalaisen työlästä, ja vähintään hintavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2629869K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1875602Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1615201PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *724856- 2122429
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122259Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3201938- 211635
- 901587
- 411143