Vanhemmat ja isovanhemmat

Voimaton äiti ja isä

Aina on monenlaisia ihmisiä, niitä joille perhe on erittäin tärkeä ja niitä jotka elävät vain itselleen, välittämättä kenestäkään.

Mikä oikea tai väärä, sitä on vaikea sanoa. Asiat riippuvat monista seikoista. Ainakin oletan tuon perheen olevan voimavara useimmiten kuin sen hylkäämisen.

Itselleni perhe, lapset, puoliso ja lastenlapset ovat tärkeitä, jos näen heidän voivan hyvin, voin itsekin hyvällä mielellä elää omaa elämääni.
Mutta kaikki surut ja murheet heidän perheissään ovat kovia juttuja.

Nyt sitten tuli se kaikkein kovin, lapseni erosi ja ero on tosi erikoinen ja tuonut paljon pahaa.
Se tuli meille aivan yllätyksenä ja monien kauheiden asioiden myötä. emme ole aavistaneet yhtään mitään. Lapseni ei ole enää senjälkeen pitänyt meihin yhteyttä, eikä anna lastenlastenkaan tulla luoksemme.
Tiedämme, etä hänellä on paha olla, kuinka tuon pahan olon saisi pois , siihen emme löydä vastausta.

Olemme käyneet tätä asiaa tulleiden tietojen mukaan vähä vähältä läpi, ymmärtämättä, miksi hän ei hakenut turvaa täältä, sillä olemme mielestämme tehneet kaiken voitavamme auttaaksemme häntä näinä ruuhkavuosina kun lapset ovat pieniä. Kuitenkaakn emme ole häntä millään tavoin sitoneet tai moittineet.

Nyt muutaman kerran olen tavannut pieniä lapsenlapsiani ja he ovat kertoneet omin sanoin ja kysyneet asioita, joihin voi vastata. Mutta kaikestä tästä voin päätellä lasten olevan hyvin pelkotilaisia ja elävän elämää, jota lapsen ei pitäisi. en ole udellut yhtään mitään lapsilta.
Lapseni oli ilmeisesti tyystin väsynyt, totuutta hän ei pysty kertomaan, sillä teot ovat niin rankkoja.

Tässä tilanteessa olemme vaienneet, emme kysele, koska mekin pelkäämme. Tekisimmekö vielä vaikeammaksi heidän elämänsä.

Tuo tuska jota sisllämme kannamme asiasta on niin suuri, että se on vienyt yöunet vähiin, emme enää uskalla elää omaakaan elämää.
Kantaisimme lastamme vaikka sylissä ja tekisimme mitä vain, että saisimme hänet jälleen ehjäksi ihmiseksi. Mutta nyt siellä hallitsee aivan toinen ihminen uusio, joka on elänyt monta elämää ja on erittäin ruma elämäntapa, lapsilla ei ole kunnon tilaa kodissaan, ilmeisesti on myös hakkaaja. Tähän tämä lapseni uupumus vei, hän etsi jotain lohtua ja näin joutui peliihmisen lähelle. joka kyllä osaa vettää koukut. Tämän uusion ilmestyminen oli niin hirveä asia kaikenkaikkiaan, että siinä ei voi nähdä yhtään mitään muuta kuin toisen hyväksikäytön. Hän määrittelee kaiken , keitä saa käydä kylässä perheessä, missä lapset saavat liikkua, suru paistaa lapseni silmistä.
Hartain toiveemme on , että tämä ihminen lähtisi pois mahdollisimmaan pian ja joku rauha laskeutuisi lapsemme elämään. Hän on tosi hieno ihminen kun on ehjä.
Rakkaat lapsemme , teillä on turvaikko monella vanhempienne luona, siellä voi näyttää pahan olonsa, jospa siitä yhdessä päästäisiin ettenpäin, ilman tällaisia tuhoja.

2

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasten parhaaksi

      Vaikea ottaa mitään kantaa, se on perheen ongelma ja asianomaisten on itse haettava apua - ei yksityisasioihin voi ottaa kantaa yleisellä palstalla. Lastensuojeluviranomaiset ovat varmasti oikea taho ottaa yhteyttä, jos lapset voivat huonosti.

    • Eräs...

      Otan osaa ja toivotan voimia! Neuvoa en osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe