oisko kokemusta kyseisistä malleista farmarina, kulutus ja muista käyttöominaisuuksista kenties vioista
accord 06-08 bensankulutus 2.0 ja 2.4 koneella
acco 2.4
5666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaiken kuluttaa mitä tankkiin laittaa, paska ajaa.... tehottomat moottorit... Eli osta BMW/Audi/MB!
Yli100 000 ajettu -04 2.0 sedan käytännön keskikulutus tankkaamalla mitattuna n. 7,5 l/100 kun työmatka-ajo koostuu motarista ja taajamasta. Ei vikoja, ovipaneelit (vaijerit) sirisevät kuumalla kelillä.
Aikanaan oli -04 2.0 koneella ja n. 8 litran kieppeillä seka-ajossa kulutus. Tuntui olevan hieman janoinen noin pieneksi koneeksi. Tehoa 155 hv jolla kyllä jokseenkin liikkuu, mutta vääntöä jäin kaipaamaan.
Pitkälle kuskille ahtaat tilat, itse 183 ja penkki oli niin takana kuin saa säädettyä. Ei suurempia vikoja, mutta jarruremonttia tehtiin 80000km huollossa joka nosti hintaa ylöspäin.
Tuo ajoasentohomma on varmaan myös tottumuskysymys tai sitten on kyse vartalon mittasuhteista. Itse olen nimittäin aika lailla saman mittainen, mutta penkki ei ollut lähellekään taka-asentoa. Omasta mielestäni en kuitenkaan aja kädet koukussakaan. Kovin leveä ahteri kyllä osuu istuinten voimakkaasti muotoilluille reunoille.
Tottumiskysymyshän se kyllä varmaan on ja allekirjoitan tuon saman että leveämpi ahteri ei tuohon penkkiin kovin hyvin sovi.
Sivuhuomiona uusi accord oli tuntumaltaan hyvin samanlainen kuin tuo vanhempikin kun kävin piruuttani koeajamassa. Penkki tuntui lähes identtiseltä vaikka muuten ohjaamossa muodot olivatkin päivittyneet.