Leski otaa lainaa - pesä ostaa asunnon

Moi!
Jakamaton kuolinpesä; leski 2 tytärtä
Lesken asunto myyty vuosi sitten - rahat tilillä ja myyntivoiton verot maksettu. Leski asuu vuokralla.
Nyt leskelle ostetaan asunto.
Pankista luvattu leskelle joustoluottoa, ts. maksetaan vain korkoja kunnes asunto, jota vastaa luotto otetaan myydään.

Luotto siis lesken piikkiin.
Ja sunto ostetaan pesän nimiin.

Eikö se näin ole fiksuinta?

Missä vaiheessa ja kenen toimesta tehdään uuden asunnon "osittelu", eli kun käytännössä leski
sijoittaa asuntoon enemmän rahaa kuin tyttäret? Sellainenhan ymmärtääkseni tulee olla, koska asunnon myyntivaiheessa tulee määritellä se, mikä oli lesken osuus ja mikä tyttärien, jotta lesken kuoltua perintöverotus menee oikeata, uudesta lesken varallisuudesta/omaisuudesta.

Meneekö oikein? Järkee vai ei? Tietääkö pankki nää kuviot? Entä välittäjät?

Kiitti
-E

5

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasse-setä.

      Kuka omisti myydyn asunnon: a) vainaja, b) vainaja leski, c) leski? Siis omisti eli kenen nimiin oli ostettu (avio-oikeus ei ole omistusoikeutta)?

      Miksi tarvitaan pankista joustoluottoa? Onko uusi asunto kalliimpi kuin myyty? Vai onko syy se, että myynnistä saatuja rahoja jaetaan perillisille?

      >>Luotto siis lesken piikkiin. Ja sunto ostetaan pesän nimiin. // Missä vaiheessa ja kenen toimesta tehdään uuden asunnon "osittelu", eli kun käytännössä leski sijoittaa asuntoon enemmän rahaa kuin tyttäret?

    • Miksi ei?

      Ositusta tehdä nyt heti?

      Olisi erittäin selvää kenen omaisuutta ja missä määrin käytetään uuden asunnon ostoon.
      Ositus ei ole sama kuin perinnönjako, eli pesä voi edelleen jäädä jakamatta.

      Älkää vain sotkeko asioita monimutkaisemmiksi kuin ne todellisuudessa ovatkaan, pitäkää asiat yksinkertaisina.

    • MOI!

      Asunnon omisti leski ja vainaja yhdessä.

      Leski asusti sitä yksin vuoden kunnes muutti tänne pääkaupunkiseudulle, jolloin ko. asunto myytiin.
      (n. 1200€/m2). Rahat laitettiin avatulle säästötilille, josta on maksettu joitakin pesän laskuja.

      Leski vuokrasi itselleen asunnon, jossa asunut nyt reilun vuoden.
      Uudesta omistusasunnosta tehdään kaupat parin viikon päästä. Se on selvästi kalliimpi (2950€/m2) kuin mitä oli alkuperäinen asunto; toki myös pienempi - lisärahoitusta tarvitaan, siksi joustoluotto.

      Joo, omistuoikeudet/osuudet kauppakirjaan, selvä. Lisäksi leski ja tyttäret laativat paperit, jossa leskelle myönnetään käyttöoikeus uuteen asuntoon - eli suojaksi sitä vasten, että toinen tyttäristä vaatisi osuuttaan vielä lesken eläessä.

      -E

    • nasse-setä.

      Esimerkki:

      Vanhan asunnon omistivat vainaja ja leski puoliksi. Myyntikauppahinta 100.000, mistä siis vainajan kuolinpesän osuus 50.000 ja lesken osuus 50.000. (Leskeltä ei ilmeisesti luovutusvoittoveroa ole mennyt, perillisten perintö- ja luovutusvoittoverot kuuluvat heille henkilökohtaisesti, eivät pesälle.)

      Uuden asunnon ostohinta 150.000 ja rahoitus: vainajan kuolinpesän osakkaat 50.000, leski (50.000 laina 50.000 =) 100.000. Omistusosuudet kauppakirjaan: vainajan kuolinpesän osakkaat 1/3, leski 2/3.

      • Jeah, näin tämän näen/ymmärrän, että homma menee. Ei mitään tiedettä.
        Tuntui vaan tuolla pankissa, jossa kaupat tullaan tekemään, olevan kuvio vähintäänkin epäselvä, kun soitin ja tarkistin onko kaiki tarvittavat asiapaperit lainaa varten ok ja että onko välittäjä toimittanut perukirjan jne..
        Täytii vielä välittäjälle varmistaa että on ymmärtänyt, että omistusosuudet pitää laskea ennakkoon valmiiksi jne.
        -E


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3608
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      40
      3599
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      152
      3379
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2655
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2641
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1688
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      401
      1182
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      58
      1130
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      948
    Aihe