En tunne itseäni enää tarkeäksi. Minusta tuntuu että ihmiset pitävät minua outona ja puhuvat minun selentakana ja nauravat. Kun joku tuijottaa minua niin minua alkaa ujostuttaa.
Harrastan joukkueurheilua eikä harkoissa ole mitään ongelmia. Ainut vain etten uskalla puhua muuta kuin läheisimmille kavereileni.
Baareissa ahistaa hirveästi ja siksi joudun turvautumaan aina suureen määrään alkoholia. Mutta kun sekään ei auta. Naisille en uskalla puhua ollenkaan. Siitä on tosi kauan aikaan kun olen puhunut oman ikäiselle naiselle.
Minusta tuntuu että kaikki välttelee minua. Auttakaa, olen umpikujassa!
Harrastan joukkueurheilua eikä harkoissa ole mitään ongelmia. Ainut vain etten uskalla puhua muuta kuin läheisimmille kavereileni.
Baareissa ahistaa hirveästi ja siksi joudun turvautumaan aina suureen määrään alkoholia. Mutta kun sekään ei auta. Naisille en uskalla puhua ollenkaan. Siitä on tosi kauan aikaan kun olen puhunut oman ikäiselle naiselle.
Minusta tuntuu että kaikki välttelee minua. Auttakaa, olen umpikujassa!
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllähän ujoja ihmisiäkin tarvitaan, eihän siitä mitään tulis jos kaikki olis samanlaisia hölöttäjiä. Siis ole ihan oma ujo itsesi....
eikä sua kaikki välttele...nekin oon vaan sun ajatuksia. Usko pois !
Sellanen se ihmisluonto on että kun jotain asiaa alkaa tosissaan miettii ja harmittelee, niiin kohta se on maailman isoin asia ja tuntuu olevan umpikujassa.
sun asiat tosiaan vois olla pahemminkin, joten tuo asia ei ole iso =)
se on vaan susta itsestä kiinni, että miten alat hoitaa itseäsi rohkeammaksi.
sulla on nyt kasvun paikka ja ei muutakuin rohkeammin esille....zemppiä!
elämässä tulee vielä monta monta umpikujaa, joten se on vaan normaalia. Kaikilla niitä tulee myös rohkeammilla...
Kiitos auttamisesta! :)
Itsellänikin on ollut tuollaisia tunteiata, etten ole enää kenellekkään tärkeä. Mutta kun sain hyviä ystäviä niin rohkaistuin. Nykyään kyllä vieläkin joskus tuntuu uudessa porukassa siltä, ettei niistä ota selvää mutta mulle se on yksi ja hailee mitä ne muut minusta nykyään puhuvat. Ajattelen vain etteivät he minua tunne ja olenhan minäkin joskus tuominnut ennenkuin olen tutustunut.
Baarissa en tietenkään käy ja omasta mielestäni tuo juominen känniin ei ole mikään paras vaihtoehto puhumiselle vaikka se hankalaa onkin. ( Saattaa karkoittaa parhaat tiehensä).
Baarissa on se hyvä puoli, että siellä on normaalia että joku uusi tyyppi tulee keskustelemaan toisin kuin kirjastoissa tai kaupoissa. Baarista riippuen tietenkin jos saa pakit tuntemattomalta se ei satu niin paljon eikä siitä ehkä puhuta niin paljon kun on monta muuta miestä/naista hakumatkalla.
Koita keksiä jotain vähän muuta kuin se ryyppääminen (siellä baarissa siis).Toki muutaman voi ottaa kerta baarissa oletkin . Tietenkin sillä ei ole merkitystä jos lähentelet kännistä naista niin silloin paukut ei taida haitata.