Raskaana?

://

Kolmisen viikkoa sitten sattui pieni kännisekoilu, mutta olin sen illan jälkeen varma että itse yhdyntää ei harrastettu. En ole ikinä ennen menettänyt muistia eikä tälläkään kertaa niin mielestäni käynyt.

Päivä tämän jälkeen minulle tuli kuukautiset, jotka olivat kuitenkin normaalia lyhyemmät ja kestivät vain pari päivää. Nyt odotan kauhulla alkavatko kuukautiset vai eivät, sillä minulle on ilmestynyt omituisia oireita.

Olen oksentanut kahtena eri aamuna, mahaani koskee omituisella tavalla ja kyljellään nukkuminen ei onnistu, koska mahassa alkaa tuntua ihmeellinen painon tunne. Olen lihonnut pari kiloa, joka ei sinällään ole ihmeellistä, koska ruokahaluni tuntuu lisääntyneen. Normaalisti painoni vaihtelee 1-3kg sisällä päivässä mutta nyt se ei ole alentunut.

Minkälaisia oireita teillä muille on ollut alkuraskauden aikana? Onko normaalia että kuukautiset tulevat vielä silloin kun on jo raskaana?

3

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perkkiööööö

      Kannattais varmaan tehdä testi?????????? maksaa about 7 egee niin saat rauhan :) ja vinkkinä että jälkiehkäisypillereitä ON olemassa....

    • alkuraskauden aikana paino normaalisti putoaa hieman. On normaalia, että kuukautiset tulevat normaalisti. Näin ei yleensä käy, mutta useimmille tulee ainakin yhdet kuukautiset raskauden aikana. (joillekkin tullut kaikki ihan normaalisti, jotkut eivät edes ole tienneet olevansa raskaana...), Kuitenkaan noin alkuvaiheessa ei normaalisti ole mitään raskausoireita vielä. Jos olet epävarma, apteekista saa jälkiehkäisypillerin ilman vanhempien suostumusta tai lääkärin reseptiä. Mutta se on otettava mahdollisimman pian yhdynnän jälkeen, eikä pidä alkaa miettimään! Sinun tapauksessasi siitä ei enää olisi hyötyä. En suosittele tuollaisa odottelua, ensi kerralla suoraan apteekkiin, jos on epäilystäkään suojaamattomasta seksistä! Lisäksi spt-testit voisivat olla paikallaan .... Ota myös huomioon, että raskaustestit toimivat luotettavasti ensimmäisten odotettujen kuukautisten alkamispäivästä n. 3:nteen raskauskuukauteen asti. Tämän jälkeen testitulos saattaa olla virheellinen!

      Mielestäni kuitenkin vaikuttaa, että et ole raskaana. Olethan jatkossa siis tarkempi näissä asioissa! Tsemppiä ja jaksamista!

      • ://

        Kiitos paljon vastauksesta, toivon itsekin todella että en olisi raskaana.
        Lisään tähän vielä, että tänään mulla alkoi "kuukautiset" tai siis tullut ihan pientä vuotoa, mutta toivottavasti huomiseen mennessä ne alkaisivat kunnolla. Voihan se olla että tää jännitys ja pelko raskaudesta on sekottanu ton kierron. Kai se testi pitää käydä ostamassa jos tää ei tästä muutu, että saan mielenrauhan.

        Ja sen tiedän satavarmasti, että en enää ikinä halua olla tässä tilanteessa ennen kuin vasta sitten kun oikeasti olen valmis äidiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      87
      10566
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8824
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6087
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      62
      4317
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      60
      4253
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4103
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      69
      3220
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2985
    Aihe