Havannassa vähiten vahtiviettiä?

Havako

Olen pitkään miettinyt sopivaa koirarotua minulle ja miehelleni. Asumme tällä hetkellä kerrostalossa, koska opiskeluni ovat vielä kesken. Aijomme muuttaa valmistuttuani omakotitaloon ja haluamme lapsia. Koiralle olisi nyt jo aikaa ja mietimme, että nyt voisi olla hyvä ottaa koira, koska pystyisimme keskittymään koiraan ja sen peruskoulutukseen, pentuaika kun vaatii paljon (ja antaa)..

Rotuja olemme tutkineet ja paljon.. Emme ole ajatelleet niinkään ulkoisia ominaisuuksia, vaan pitäneet tärkeimpänä luonnetta. Ryttynaamaiset ja lurppaiset koirat ovat mielestämme kivan näköisiä, mutta terveydellisistä sekä eettisistä emme sellaista ota. Haluamme koiran olevan seurallinen, pehmeähkö, ei-vahtiviettinen, keskinkertaisesti liikuntaa tarvitseva ja pieni tai keskikokoinen. Haluamme ajatella elämääme eteenpäin ja rodun olisi sovittava nykyiseen elämäämme kaupungissa, sekä tulevaan lapsiperhe-elämäämme omakotitalossa.

Havannakoirassa ainakin netistä löytämieni tietojen perusteella olisi toivomiamme piirteitä. Erään koirarotusivun (nextdaypets) mukaan havannakoirissa olisi itseasissa melkeinpä kaikista roduista vähiten vahtimisviettiä. Silti havannakoiran rotumääritelmässä lukee, että rotu on poikkeuksellisen valppautensa ansiosta helppo kouluttaa varoittamaan vieraista. Emme halua mitään räksyttäjää ja tiedämme, että voimme itse siihen vaikuttaa tuleeko koirastamme sellainen, mutta rotumääritelmä kyllä viittaa siihen, että helposti havasta haukkuvan saisi.

Kaipailisimme kokemuksia havannakoiran haukkuherkkyydestä (sekin ehkä vaikuttaisi, että koira tottuisi pentuna kerrostalon ääniin, eikä välttämättä enää aikuisena muutettuamme omaan taloon alkaisi haukkua..) ja ehdotuksia muista roduista myös mielellämme kuulisimme..

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diudau :)

      Meillä kaksi Havannaa ja kumpikaan ei hauku :) Aikoinaan meille sanoi jo edesmennyt kasvattaja, että : Havanna ei hauku ellei toinen koira sitä opeta haukkumaan :) Varmasti saa haukkuvan version sitä vaatiessa, mutta ei turhia räksytä :) LUPAAN :)

    • havannisteilija

      Se on sitten valtavasti yksilöstä ja tottimisesta kiinni. Minä tunnen niin haukkuherkkiä kuin äänettömiä havannankoiria. Omani haukkuu melko herkästi, mutta ei liikaa, koska on tottunut aika hyvin kerrostalon ja kaupungin meluihin, eikä pidä niitä siksi uhkina. Kerrostalossa asumme. Samassa talossa asuu myös haukkuherkkinä tunnetut suomenlapinkoira ja keeshond, mutta ne eivät asunnoissaan hauku, joka johtuu varmaan juuri tästä tottumisesta meluun, kun ovat meiluisassa asunossa/ympäristössä pennusta asti kasvaneet. Maalla asuvista tutemistani koirista sitten suurin ovat todella haukkuherkkiä roduista riippumatta, kun siellä näkyykuuluu vieraita ihmisiä ja vastaavia asioita todella harvakseltaan.

    • ...

      Meidän havanna ei ole kovin haukkuherkkä. Ilmoittaa vieraat, muttei sen kummemmin pidä meteliä. Uskon myös, että ympäristöön tottuminen ja kouluttaminen vaikuttavat paljon. Jos havanna kasvaa kerrostalossa, ettekä rohkaise haukkumista, koira sopeutuu ympäristöönsä varmasti hyvin. Niin kuin monet muutkin koirat. Ei havanna kuitenkaan mielestäni yleisesti ottaen mikään räksyttäjä ole. Jotkut haukkuu varmasti enemmän kuin toiset, mutta kyllä te varmastikin pennusta asti kouluttamalla ja totuttamalla saatte koiran, joka ei turhia hauku. Ja muutenkin uskon, että havanna sopisi teille hyvin sen perusteella mitä kerroit. Mukavia koiria ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5757
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2100
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1932
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1093
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      987
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe