Täys osuma

7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Äänestä mtk-kepua vastaan päivittäin kaupassa.

Äänestä
  • Luepa tuo artikkeli. Siinä ei mtk-kepua mainittu niiden 20 syyn joukossa, miksi ruoka Suomessa maksaa liikaa.

    Äänestä

Jos osaa lukea niin S-kauppa= kepu-mtk!!

Äänestä
  • Jos olisit lukenut SOK:n historiaa, olisit havainnut, että maataloustuottajat ja SOK ovat olleet lähes aina riidoissa keskenään. Jo alun alkaen tuottajat kokivat SOK:n pitävän enemmän kaupunkien "nappaskenkäkuluttajien" kuin sille tuotteita myyvien maanviljelijöiden puolta. Maatalouskauppaa varten tuottajat perustivat Pellervon, joka kyllä aluksi toimi yhteistyössä SOK:n kanssa, mutta osapuolet riitautuivat täysin 1960-luvulla. Tuottajat perustivat myös omia osuusteurastamoita SOK:n kilpailijoiksi ja ainakin joillakin alueilla tuottajajärjestö suorastaan suositteli jäseniään olemaan myymättä tuotteitaan SOK:lle.

    Äänestä

valio=mtk-kepu

Äänestä
  • Tietysti MTK on yhtä kuin maajussit, heidän ammattiyhdistyksensä. Tuo meijerijuttu on sen sijaan eri asia. Jollekinhan meijerille maidontuottajat aina myyvät maitonsa. Valtakunnallisesti suurin osa meijereistä on Valion jäsenmeijereitä, mutta eivät suinkaan kaikki, eivät edes kaikki osuusmeijerit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepu ryöstää kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/myynti/2011/08/23/20-syyta-miksi-ruoka-maksaa-suomessa-liikaa/201111700/135?ref=ise

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu