Yrittäjyys ktm

atdhf

Itsellä olisi monenlaista yritysideaa mielessä, mutta ne ovat niin monelta alalta että varsinaiset asiantuntijat pitäisi palkata ulkopuolelta. Mahtaako tuo kauppakorkeakoulun yrittäjyys linja "yleisesti sivistävä", että yrityksen osaisi perustaa monelle eri toimialalle? Esimerkiksi antaako se eväitä esim. pilvipalvelu yrityksen taikka kiinteistösijoitusyhtiön perustamiseen?

Millainen yrittäjyys pääaineena muuten on? Onko sitä pääaineena lukeneelle mahdollisuus työllistyä myös muualle jos ei omaa yritystä ole heti perustamassa?

4

1442

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvät opit

      "Itsellä olisi monenlaista yritysideaa mielessä, mutta ne ovat niin monelta alalta että varsinaiset asiantuntijat pitäisi palkata ulkopuolelta."

      Noi onkin juuri niitä kaikkein parhaimpia ideoita. Kun kehittelee idean sellaiselta alueelta mitä ei itse hallitse. Samalla syntyy oivat syyt ja perustelut miksi yrittämistä ei voida aloittaa. "Puuttuu tarvittava alkupääoma ja resurssit."

      " Mahtaako tuo kauppakorkeakoulun yrittäjyys linja "yleisesti sivistävä", että yrityksen osaisi perustaa monelle eri toimialalle? "

      Voisi veikata noin olevan. Että ei ole pelkästään "Konepajan perustamisen opintolinja". Vaan että hiukan yleisemmällä tasolla professorit luennoisivat tuolla.

      "Esimerkiksi antaako se eväitä esim. pilvipalvelu yrityksen taikka kiinteistösijoitusyhtiön perustamiseen?"

      Tuo onkin kinkkinen kysymys. Voisit ehkä soittaa Kauppakorkeaan, ja kysyä opintoneuvojalta että onko siellä heillä olemassa "Pilvipalveluiden Yrityksen" koulutussuuntaa olemassa.

      "Millainen yrittäjyys pääaineena muuten on? Onko sitä pääaineena lukeneelle mahdollisuus työllistyä myös muualle jos ei omaa yritystä ole heti perustamassa?"

      Periaatteessa joku voisi suostua ottamaan sinut palkkatyösuhteeseenkin, vaikka olet Yrittäjyys-linjaa käynyt. Mutta varmempaa on mennä lukemaan korkkarin perinteisiä oppiaineita, jos ensisijassa palkkatöihin haluat. Niin ei tarvii niin paljon työnantajille silloin rekrytilanteessa selitellä.

    • 3tgfzas

      "Tutkinnot: Kauppatieteiden kandidaatti
      Kauppatieteiden maisteri
      Laajuus ja kesto: 180 op 120 op/ 3 2 vuotta

      Koulutus antaa valmiuksia yrityksen perustamiseen sekä uuden tuotteen tai idean tuomiseen markkinoille. Opinnoissa perehdytään myös yrityksen tai sen yksikön liiketoiminnan kehittämiseen ja johtamiseen.

      Ammattinimikkeitä ovat esimerkiksi konsultti, toimitusjohtaja, yrittäjä tai projektipäällikkö."

      Eli kaipa tuolla pystyy vähän joka alalla ryhtymään yrittäjäksi.
      Kyllähän noita ekonomi yrittäjiä löytyy usein kunniahimoisista startupeista, kuten spotify, facebook yms.

    • Valtion Ekonomit

      >Kyllähän noita ekonomi yrittäjiä löytyy usein kunniahimoisista
      >startupeista, kuten spotify, facebook yms.

      Eiköhän noi amerikan ekonomit kuitenkin ole jo perusteiltaankin ihan täysin muunlaisia ekonomeja. Oppilaitoksena on tosiaan ollut Harward, jossa oikeastikin koulutetaan business-ihmisiä.

      Kuin vertailuksi meidän suomalaisesta Kauppakorkeakoulusta tai Hankenilta valmistuneet. Nää jotka ovat lähinnä saaneet kouluputkesta valtion virkoihin edellytettävän "korkeakoulupätevyyden" ja oppiarvon.

      Mieluisinta työpaikkaa tiedusteltaessa Kauppakorkean oppilaskunnalla ei tosiaan ole kärjessä Nokia, Finnair, IBM, Google, Chine Mobile tms. muu kansainvälinen firma.

      Kiinnostavimpana ja halutuimpana työpaikkana kaupan alan korkeakoulutetuilla mainitaan nimenomaan Suomen Valtio.

    • osaamista!!

      No juu ite oon käyny ammattikoulu ym pakolliset kohta 30vuotta yrittäjyyttä takana!
      Eli 30 vuotinen yrittäjä kurssi takana ja vielä jatkuuuuuuuuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      121
      3972
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      177
      3823
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      26
      2591
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      8
      2374
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2163
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      1746
    7. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1352
    8. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1291
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      22
      1247
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      35
      969
    Aihe