Ongelma

Coccapoo

Minulla oli kaksi koiraa ja jouduin viemään piikille vanhemman koirani joka oli viisi vuotias.Toinen joka on kaksi vuotias on muuttunut epävarmaksi kun olemme lenkillä.Ei ole yhtä rohkea kuin ennen.Pelkää ihan selvästi muita koiria.Pitäisikö minun hankkia uusi koirakaveri vai meneekö tämä tilanne ohi?Onko muilla ollut samanlaisia ongelmia?

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkis-70

      Olenpa melkoisen varma että menee ohi.. Sinun vain täytyy itse muistaa ettet mene mukaan epävarmaan käytökseen, jolloin koirasi alkaa ottamaan mallia sinun varmuudesta.

      Koska sinulla oli kaksi koiraa, on ihan ymmärrettävää että nuorempi on ilmeisesti tukeutunut ja ottanut mallia vanhemmasta.

      Jos aiot uuden koiran ottaa, muista puuhailla ja lenkeillä jokaisen koiran kanssa myös yksinään, jotta koirat oppivat "seisomaan omilla jaloilla", eli eivät turvaa liikaa toiseen.

      Vahvista kuitenkin nykyisen koirasi olemusta ensin, koska epävarman koiran käytös voi myös kopioitua, varsinkin jos otat sille nuoremman kaverin.

    • Se suree

      poismennyttä kaveriaan, varmaan sinäkin? Surkaa ensin rauhassa ja sitten vasta uutta kehiin. Kyllä tuo on tod.näk ohimenevää. Mutta se edellyttää että sinä pystyt täyttämään osin tuota kaverin tuomaa turvallisuusvajetta. Eli rauhallisesti eteenpäin katsoen, niin kyllä se siitä. Veikkaan että jos nyt otat toisen, niin stressi on vain ankarampi. Molemmilla teistä.

    • coccapoo

      Kiitos vastauksista!Suru ja kaipaus on kova,nytkin tulee itku kun muistelen koiraani joka oli hieno kokonaisuudessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe