Kerätäänpäs kikkakolmosia. Mitä keinoja olette kokeneet hyödylliseksi ahmimisen hillintään ja millä mekanismilla nämä toimivat, mitä etuja ja haittoja ko. keinoista on?
Itselläni on auttanut:
- SNRI-lääkitys: vähentää ahdistusta eli jossain määrin myös ahmimista. vaikutus oli voimakkaimmillaan lääkityksen alkaessa. Miinusta että nämä uuden polven masennuslääkkeet ovat aika hintavia.
- tupakointi: vähentää ahdistusta, korviketekemistä. kallista ja kaikki varmaan tietävät haitalliset sydän- ja verisuonivaikutukset.
- välittävä itselleen puhuminen: osittain itseapuraamatuista kopioitu positive self talk, koittaa puhua itselleen niin, kuten itselleen paras mahdollinen välittävä isä tai äiti puhuisi. esimerkiksi: "onko järkeä syödä enää, ethän ole enää nälkäinen", jne.
- liikunta: itsetuntoa lisäävä vaikutus, ei koe olevansa niin kauhean huono ihminen kun sai lähdettyä ulos raittiiseen ilmaan.
- säännöllinen syöminen: luultavasti verensokerin tasaisena pitäminen estää ahmimishimoa. moni kehuu karppausta, minulla se ainakin menee liian helposti kitulaihduttamiseen josta seuraa sitten ahmimisylilyöntejä...
- keskusteluterapia: kaipa omien ajatusten sanoiksi pukeminen ja reflektio tuo jonkinlaista tervettä objektiivisuutta oman toiminnan arviointiin. miinusta hinta, vaikka kela korvaakin osan.
Toivon asiallisia vastauksia.
Yst.terv. 25-vuotias kohta 11 vuotta sairastanut naikkonen joka miettii, mitä kaikkea olisikaan tehnyt sillä ajalla kun ei ole syönyt, harkinnut syömistä, katunut syömistä tai oksentanut...
Gallup: mistä apua ahmimiseen?
1
255
Vastaukset
- kukkis86
Samat asiat ovat auttaneet kuin sinullakin.
Lisäksi päiväkirjan kirjoittaminen ja nimen omaan niin, että yritän kirjoittaessa puhua itselleni järkeä. Ahdistavat asiat saa paperille ja voi miettiä, mitä niille voisi tehdä, sen sijaan, että epämääräinen ahdistus pakottaa ahmimaan.
Muiden (terveiden) ihmisten seuralla (itselläni parisuhde) on tervehdyttävä vaikutus.
Jos keksii jonkin intohimon kohteen, joka ei ole ruoka, se ehdottomasti auttaa ja tsemppaa, kun on "syy" parantua.
Terapeuttini sanoi kerran, että ahmimishimon voittaminen on kuin pelkojen voittamista: ensimmäinen kerta on painajaista ja toinen kerta vielä hirveämpää, kun muistaa sen ensimmäisen kerran, mutta siitä eteenpäin alkaa hiljalleen helpottaa.
Riittävästi energiaa, proteiinia ja rasvaa!!! Huolellinen pureskelu auttaa myös, sillä ruuasta ehtii paremmin tulla kylläiseksi.
Usko siihen, että jotain parempaa on syömishäiriön jälkeen tulossa, vaikka siinä paranemisvaiheessa elämä voikin tuntua tyhjältä ja turhalta.
Hurjasti tsemppiä sinulle, armollisuutta itseäsi kohtaan ja positiivisia ajatuksia.
T. Toinen 11 vuotta sairastanut, joka vihdoin on päässyt paranemisen alkuun. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394