PORVOO | Gammelbackaa esitetään lisättäväksi valtakunnallisesti arvokkaiden kulttuuriympäristöjen joukkoon. Uudenmaan liiton luonnoksessa on arvokohteiden listalla myös useita muita alueita Porvoosta ja Itä-Uudeltamaalta.
Kierros kerrostalolähiön pihoilla ja kaduilla osoitti, että alueen asukkaat ovat yhtä mieltä Uudenmaan liiton kanssa. Aluetta pidetään arvokkaana niin nykyisen ympäristönsä kuin pitkän historiansakin vuoksi.
http://www.uusimaa.fi/artikkeli/67130-gammelbacka-ehdolla-arvokkaaksi-kulttuuriymparistoksi
Kierros kerrostalolähiön pihoilla ja kaduilla osoitti, että alueen asukkaat ovat yhtä mieltä Uudenmaan liiton kanssa. Aluetta pidetään arvokkaana niin nykyisen ympäristönsä kuin pitkän historiansakin vuoksi.
http://www.uusimaa.fi/artikkeli/67130-gammelbacka-ehdolla-arvokkaaksi-kulttuuriymparistoksi
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kierros pylliksellä osoitti, että kaikki on yhtä mieltä. Alue on arvokas, koska siellä lojuu tyhjiä tölkkejä ja pulloja satojen tuhansien edestä.
Lojuuhan siellä ihmeen usein ruumitakin.
Että pulloja ja purkkeja lojuisi missään,täällä on niin ahkeria pullojen ja purkkien kerääjiä.Ovat liikeellä jo aamulla aikaisin ja illalla vielä viimeksi taskulamppujen kanssa,kesällä varmaan etsitään pitkin yötä,että kyllä tämä väite on vain mielikuvitustasi.
Kävisitte joskus Kamppulassa. Esimerkiksi "puronmetsä" on ainutlaatuinen paikka Porvoossa.
Gammelbackan purometsän alue on aivan ihana! Onneksi alueen päiväkodit ja koulut ovat huomioineet metsän positiivisen vaikutuksen ja hyödyntävät tätä aluetta Gammelbackan mollauksesta huolimatta. Puistometsässä en ole tölkkejä enkä pulloja nähnyt ollenkaan! Pyllis on ihan eri juttu.
Gammelbackassa on hyvä haastatella: ihmiset ovat aina paikalla, kun kukaan ei käy töissä.
Gammelbacka on varmasti rakennushistorialtaan merkittävä, koska harva alue on kokenut samanlaista syöksyä hienosta suunnitelmasta karuun todellisuuteen.
Parasta olisi museoida = aidata koko alue. Eihän sieltä kenenkään ole syytä lähteä mihinkään. On ollut kyllä todellinen älynväläys sijoittaa yläaste tuollaiseen paikkaan. Normaalit lapset joutuivat slummin kupeeseen halpatyövoiman lasten kanssa samoihin luokkiin. Ihme, ettei sentään lukiota ole perustettu sinne. Gaudeamus igitur olisi kyllä jäänyt kamppulalaisilta laulamatta, kun on niin ihmeellisiä kirjaimiakin.
joo kastisysteemi ja luokkasota ois niinku jätte fin!
Pistäisit ne lapsesi yksityiskouluun tai stainer kouluun,niin et joutuisi kärsimään siitä,että siellä on slummin ja halpatyövoiman lapsia koska olet noin tarkka lastesi seurasta.En ihmettele Suomalaisten lasten käytöstä enään yhtään koska saavat tallaista esimerkkiä kotoaan.Minä ainakin ihailen noita Vietmamilais lapsia kuinka huomaavaisia ja avuliaita ovat. Suomalaisten lasten käytökseen verrattuna esim avaavat oven jos ovat siinä lähettyvillä,Suomalaiset senkun menevät että itte ehditään ennen tota ämmää saatetaan vielä naureskella ja irvistelläkin ja kaikki tamä suomalaisten käytös johtuu kotikasvatuksestä.........
Tämä Kamppula on oikea juoppojen ym ympäristänrikkojien ja sotkijoiden paratiisi. Luonto on kyllä kaunis...Melua riittää varsinkin öisin ja örvellystä Ihan sama onko viikonloppu tai arki. Työssäkäyvät asukkaat saavat tulla toimeen vähillä unilla. Tietenki pois voi muuttaa mutta ei Porvoossa paljon ole noita vapaita vuokraasuntoja.
Meil Muhonen ja Voittokoira,Teil .... sanonko mitä!Kyllä,päätös perusteltu ja oikea.
Muhonen pelastaa kankkulan. Lopettakaa persujen hyysääminen