Halpojen taulujen myynti (400-500€)

Yritin jo aiemmin kysellä, mutta keskustelu tyrehtyi alkuunsa.. Eli missä kannattaisi myydä taulunsa? Minulla on kolme saman taiteilijan taulua ja ne on arvioitu 400-500 euron arvoisiksi. Taideliikkeeseen en ensimmäisenä haluaisi niitä viedä myytäväksi, sen verran kovalta tuntuu nuo provikat. Huuto.nettiä on kokeiltu, mutta sekin paikka taitaa olla kuolemassa kokoon... Auttakee, jookosta
9668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

nämäkö halpoja?

Äänestä

No näin mulle väitettiin et halpoja ovat.. tauluiksi ;) Mulle tuo on kuitenkin iso raha, joten haluaisinkin tietää missä nämä kannattaa myydä..

Äänestä

Tuo 400 € on minimi hinta öljyvärimaalauksista, akvarellit myydään min 200 €, joten oikeassa hinta luokassa liikut.

Yksi idea (voi olla ettei sovi sinun tapaukseen tai on muuten vaan idiootti idea), mutta sanon sen silti: Ilmoittaudu johonkin taideseuraan alueellasi. Useimmissa kaupungeissa sellaisia on! Vuosi maksu on 35€ ja voit olla vaikka pohjosista ja olla jäsen jossakin etelän klubissa, se ei sanele jäsenyyttä. Useamman kerran vuodessa on näyttelyitä joihin osallstumalla joutuu maksamaan näyttelytilan/näyttelynkulujen maksun, joissakin tapauksisssa se on jopa 50€ joihinkin olen osallistunut 20 €. Näyttelyaika vaihtelee 2-3 viikkoa. Taideseura ottaa provikan 20 %. No, hinnat voi olla sinulle kalliita, mutta tällä tavalla minä näyttelen taulujani.

Äänestä

myy ebay ssä.

Äänestä

No et ole kyllä kauppias ainakaan. Kerro jo lopultakin nimi, kenen ne on maalaamia, se on ainoa seikka, joka ratkaisee taulujesi arvon. Nehän voi mennä kaupaksi jo tässä, kun kerrot singneerauksesta.

Äänestä

Mulla olis kaksi Väinö Nummiston taulua jotka haluaisin myydä jos jotain kiinnostaa. On myös yksi Tammisen maalaama taulu. Onko kellään tietoa mihin voisin niitä kaupata.

Äänestä
  • saisiko Nummistoista kuvia?

    Äänestä

Ei kyllä ole mitään hajua. Sinuna tarjoaisin jo sinne minne tarjosit, tuskin saat mistään ilman provikkaa myytyä. Ostajat käy niissä paikoissa minne olet tarjonnut, ei huuto.netissä.

Taide menee vähän nihkeästi joskus kaupaksi, eli pistä sinne mistä joku ok rahasumma tulee takaisin. Et varmastikaan itse täyttä hintaa.

Lisäys, 400-500 euroa on halpa maalauksesta jos se on ammattitaiteilijan tekemä...Suorastaan sikahalpa. En löytänyt taiteilijamatrikkelista, enkä tunne. ko maalareita.

Äänestä

Tuosta tuli nyt sellainen mieleen, että mulle ei ainakaan taiteilijan nimi merkkaa juurikaan. Ainoastaan se onko taulu musta hieno.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nokuemminätiiä kirjoitti:

Yritin jo aiemmin kysellä, mutta keskustelu tyrehtyi alkuunsa.. Eli missä kannattaisi myydä taulunsa? Minulla on kolme saman taiteilijan taulua ja ne on arvioitu 400-500 euron arvoisiksi. Taideliikkeeseen en ensimmäisenä haluaisi niitä viedä myytäväksi, sen verran kovalta tuntuu nuo provikat. Huuto.nettiä on kokeiltu, mutta sekin paikka taitaa olla kuolemassa kokoon... Auttakee, jookosta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu