http://yle.fi/alueet/tampere/2011/08/suomalaisten_asenteet_islamiin_ovat_jyrkentyneet_2813999.html?origin=rss
Otan yhden tutkimuksen osa-alueen, josta voisimme vaihtaa mielipiteitä. Tokihan koko artikkeli on keskustelua herättävä.
- Kun suomalaisilta kysyttiin, ovatko he valmiita hyväksymään vieraita uskontoja edustavia ihmisiä omaan sukuunsa tai oman puolueensa edustajiksi, tässä suhteessa suomalaiset olivat kaikkein vähiten ennakkoluuloisten kansojen joukossa.
Vain neljä prosenttia maamme asukkaista vastustaa ehdottomasti oman sukulaisen avioitumista toisen uskonnon edustajan kanssa.
Miten on?
Otan yhden tutkimuksen osa-alueen, josta voisimme vaihtaa mielipiteitä. Tokihan koko artikkeli on keskustelua herättävä.
- Kun suomalaisilta kysyttiin, ovatko he valmiita hyväksymään vieraita uskontoja edustavia ihmisiä omaan sukuunsa tai oman puolueensa edustajiksi, tässä suhteessa suomalaiset olivat kaikkein vähiten ennakkoluuloisten kansojen joukossa.
Vain neljä prosenttia maamme asukkaista vastustaa ehdottomasti oman sukulaisen avioitumista toisen uskonnon edustajan kanssa.
Miten on?
Vastaukset 10
Vanhimmat
"korpi"
Pakkohan se on uskoa kun on noin vakuuttava linkkikin.
Voi kun aloittaisit ilman niitä.
Kertoisit vain, kuinka on mukavaa/ masentavaa.
Kuten Heta muu-mäestä.
H.
Haluaa vaikuttaa älykkäältä keskustelijalta ... ;DDDD
Hunkzi jatka sinä keskustelua vaikka Tiibetin machomiehistä. Varakkaat kiinattaret ovat hullaantuneet heihin aivan kun pohjoismaiset naiset tummiin etelän eläviin, villeihin ja vapaisiin kailottajiin ; ) Samalla saadaan sen puolen uskonnot keskustelun piiriin.
Niin, kuis on sun itsesi mielipide?
Oletko kyselyautomaatti?
Jos noin tutkimus sanoo, niin kaipa se niin on.
Minulla ei ole mitään ihmisiä vastaan.
Joskus tuntuu, että media pyrkii ohjaamaan kansaa johonkin haluaamaansa suuntaan.
Jos katsellaan tavallisten ihmisten tavallista elämää, ollan siellä sulassa sovussa.
Joku saattaa katsoa pitempään, siinä kaikki.
Loppujen lopuksi maamme ihmiset ovat näissä asioissa olleet kautta aikojen suvaitsevia.
Eriuskoisuus ei ole monestikaan estänyt avioliiton toteutumista.
On ajateltu että "kahden kauppa, kolmannen korvapuusti".
Perinteisesti maassamme on ollut vieraskoreus kunniassaan.
Ennemminkin on kielikysymykset ja maallinen mammona, tai sen puute, toisen puoliskon kouluttamattomuus ja niin edelleen, estäneet avioliiton toteutumisen.
Kyllähän niistä ulkomaan elävistä on mammat tytöjään varoitelleet.
Harvemmin on kotiin suhteita katkaistu vieraan uskonnon edustajan tultua sukuun.
Tämä Uskotorasismi esiintyykin pääasiassa niiden muun uskonnon edustajilla.
Siellä ei hyväksytä pätkääkään "vääräuskoisten" kanssa edes seuran pitoa.
Naiset ovat aina olleet rohkeampia avioitumaan ulkolaisten kanssa. Siitä ei ole pidetty juurikaan meteliä.
Kun miehet alkoivat naimaan idän suunnalta oli monilla varoittava sormi pystyssä, ei ne rakkaudesta nai, ne tulevat vain rahan perässä jne.
Vaikeiden ero- ja lapsikaappausjuttujen yhteydessä, on suomalaisilla suvuilla silmät avautuneet. Avioliittolaki on eri kulttuureissa erilainen ja usein sen maan laki otetaan käyttöön missä aviopari asuu.
Ulkomaille avioituneiden lapset ovat jääneet isiensä maahan jos äiti on halunnut erota ja palata Suomeen.
Pois kaapatut lapset ovat usein olleet juuri näitä "vääräuskoiselle" tehtyjä lapsosia, jotka viedään turvaan oikeaoppiseksi kasvatettaviksi.
Lisäksi kunniamurhat estävät naisia etsimästä apua mikäli avioliitto menee harakoille.
Olihan se kauheaa, kun sodan jälkeen tuli
siirtolais-ortodokseja. Pikku-ryssiä, ja ryssän
kirkon edustajia. Suomalaiset ovat jostain
syystä vihamielisiä, omassa liemessään
kärvisteleviä olentoja.
Kuitenkin se on asia, josta ei saa puhua.
Mieleltämme olemme metsäläisiä vieläkin.
Kauheinta ovat vieraat kielet. Suomalainen
oppii niitä vain pakosta, kun täällä etelä-
Suomessa ei oikeastaan saa mitään töitä
ilman kielitaitoa. Rakennustöissäkin moni-
kielisiä.
Niin se on. Metsäläisyys ja pönttöpäisyys saa aikaan vihamielisyyttä, pelkoa ja ennakkoluuloisuutta vieraita kulttuureja kohtaan.
Iltaa taas!
Nyt voimme ottaa pohdintaan poliittiset puolueet. Vaalien edellä suvaitsevaisuus iskee rakkauden nuolia joka puolueeseen, ja kannatusta pönkitetään aina kulloinkin olevien muotiaaltojen mukaan. Nykyisin yksi tumman tumma tai kotimaastaan kuolemalta pakoon päässyt ehdokas vaalilistoilla antaa kuvan, että puolueemme on kaikkien uskontojen ja ihmisten puolue.
Kunnallis- ja eduskuntavaaliehdokkaiksi kositaan ulkomaalaistaustaisia ja eri uskontokuntiin kuuluvia edustajia siinä toivossa, että puolue saa kerättyä äänet ja sympatiapisteet niin kotimaisilta kuin muualta tulleilta ihmisiltä omaan puolueen kotipesään.
Kun vaalit on ohi jää nuoleminen ja aletaan tosi toimiin. Lupaukset niin ne lupaukset.