Mitä tekisit päävoitolla?

trgfvthrfvew

Tehdääs vähän galluppia, mitä ihmiset tekisivät, jos lotosta tms. napsahtaisi, sanotaan nyt vaikka

a) 1 miljoona
b) 5 miljoonaa
c) 15 miljoonaa

Omat vastaukset:

a) lainan poismaksu, talvet Thaimaassa, kesät Suomessa, ei enää ikinä duuniin. Muuten elämä entiseen malliin.
b) kuten yllä, mutta ehkä nykyisen asunnon tilalla ostaisi merenrantatalon tai sitten jotain 100 neliötä Esplanadi-Bulevardi-linjan eteläpuolelta. Ja vene vaihtuisi isoon katamaraaniin.
c) öhh... en tiedä. Ehkä se vene vielä vähän kasvaisi...

11

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reetta---_85

      a) ajokortti ja auto :)

      b) Yllämainitut ja oma asunto

      c) yllämainitut ja hyväntekeväisyyteen antaisin

    • gkut

      a) asunto

      b)parempiasunto ja matkoja

      c) edelliset , Patek Philippen kallein rannekello,elektroniikkaa ,loput tuhlaisin vuosien saatossa.

      Kaikista vähän sisarilleni ja vähän hyväntekeväisyyteen.

    • asdasdasdasdasdasdas

      ostasin pitkän päkin kaljaa sanosin myyjälle moro.

    • Munapää666

      Kaikkiin vaihtoehtoihin samat valinnat.

      - Ensiksi maksaisin velat pois
      - Maksaisin äitini ja isäpuolen asuntovelan
      - Antaisin niin äidille kuin isällekin osan voitosta
      - Ostaisin itelleni ehkä uuden tietokoneen
      - Ryyppäisin enemmän
      - Ostaisin kissalle kiipeilytelineen raapimispuun tilalle

      Muuten elämä ei muuttus kun ei ulkomaanmatkailukaan kiinnosta. Luultavasti edelleen eläisin pienessä poikamiesboksissa ja järsisin keitettyä makaronia ja joisin kaljaa viikonloppusin. Isoin ero ehkä olis se ettei tarvis enää ravata työkkärissä eikä sosiaalitoimistossa.

    • Veemu

      Näin tekisin

      A)Maksan velkoja pois ja auton sekä loput säästöön
      B)Yllä samoin kun ostan talon ja ehkä matkustan ulkomailla
      C)Kuten A ja B samaa sitten avustan äidin velkoja pois..Ehkä avustan perheelleni jotakin.En tuhlata rahoihin halua kuin järkevä asioista.Ehkä avustan joku säätiölle mut en tiedä vielä.

    • Jano on

      Joisin,Joisin,Joisin

    • voikunois rahaa

      a) Lopettaisin koulut, ostaisin oman talon ja tarpeellisia asioita. Loput pankkiin kasvamaan korkoa. Nimittäin 1milj riittää vain 50vuodeksi jos tuhlaa 50e päivässä.

      b) Sama kuin ylhäällä, törsäisin vaan enempi ja jakelisin myös sukulaisille rahaa.

      c) Ostaisin paikkakuntani hienommain merenranta talon, talvet asustelisin perheeni kanssa etelän lämmössä, ostaisin menopelejä joka lähtöön yms

    • 10?3

      Lottoaisin koko rahalla..

    • PlAy1978eR

      Vietän työttömänä juuri sellaista elämää mistä te monet unelmoitte.

      1) TÄRKEIN asia on lähes kaikilla työn/opiskelun lopettaminen. Minulla se on "no problem", oma asunto alla Helsingissä.

      2) Käyn töissä 4 kuukautta vuodessa, tienaan siinä 13000 euroa KÄTEEN. Rahat siirrään työsuhteeni lopuksi ulkomaiselle tilille, ja työreissulta palattuani 2 kuukautta saan VAIN asumistukea ja työmarkkinatukea, ja kolmannesta kuukaudesta lähtien myös sossun toimeentulotuki. Reilulla 10 tonnilla elelee aina sen 8kk vuodessa ihan kivasti, KUN juoksee yhteiskunnan tuet ja on oma asunto.

      Työpaikkaa en kerro, mutta sinne olen aina tervetullut takaisin ja vaatii tiettyä kurinalaisuutta eikä sovi kaikille.

      3) Kävisin useammin Saksassa Partytreffeillä. Googlatkaa jos ette tiedä mitä on. Saksassa on paikkoja joissa saa harrastaa seksiä kaikkien talon naisten kaa ja syädä rajattomasti ruokaa. Hinnat on alkaen 100e/päivä. Asuisin varmaan jonkun partytreff-paikan läheisessä hotellissa.

      4) Hommaisin jonkun 18-19 vuotiaan suomalaisen tyttöystävän, joka pitää seksuaalisuudesta kanssani. Useammankin tyttöystävän hakisin teineistä. Varmasti löytäisin sellaisen jos pätäkkää olisi. Sellainen saisi olla joka tykkää anaaliyhdynnästä ja ehkäisy hoidetu muuten kuin kondomilla. Tyttö sais oman vapauden seurustella muiden kaa ja ei kyselis mun perään.

      MITÄ EN TEKIS?

      Jo elämänkokenena fiksuan 35-vuotiaana miehenä en lörpöttelisi bustereista tai asunnoista Eirasta. Ei ne olisi etusijalla, ihan horveitä rahasampoja, eikä saa tyydytystä niin paljoa. Asuisin yhä Helsingissä kuten tähänkin asti, ja jos veneily todella kiinnostaisi, niin vuokraisin sellaisen aina viikonlopuksi kerrallaan. En todellakaan ostaisi rasitteeksi moista.

      TOIVOISIN että rahoissani en kokeilisi mitään huumeita tai alkaisi liikaa dokaa. Ennemmin panostaisin privakuntotreenereihin ja valmentajiin.

      Nytkin voisin sijoittaa tuhat euroa kuukausittain teini-ikäiseen satunnaiseen tyttöystävään, jos sellainen vaan tulisi soittamaan ovikelloani ;).

      Se mitä koulussa opetetaan, on massalle hyväksi. Mutta sittne on poikkeukset,kuten minä. Minä porskutan työttömänä (hyi,ruma sana, käytän sanaa lomalla) tässä useat kuukaudet muutenkin matkustellen.

      Jso rahapula tulisi, voisin vuosittaisen 4kk työreissuni aina aikaistaa ja tehdä vaikak 6kk.....mutta minulle sopii 4kk työtä ja 8kk lomaa jaksotus.

      Ei se lottovoittokana kaikille sopis, jengi tosiaan dokais ittensä hengiltä.

      Niin moni teistä junnuista menis sekasin jos tilillä olis edes se 10 000 egee ylimäärästä.

      Tosi mies ja tosi nainen ei mene sekasin, vaan TIETÄÄ mitä tekee.

      Kuten alussa sanoin, mä tykkään naaraista ja kanihommista ilman sitoutumisia ;)

    • unemia? eipä vain

      ostaisin vastikään autioksi jääneen maatilan joka on kuin Peppi Pitkätossun huvikumpu, kaikki vinksinvonskin ja oma romukeskus takapihalla, siihen se milli hupenisi kun kamat lajittelisi. ja isosta navetasta kodittomien elukoitten koti, ja siihen uppoaisi kaikki loput rahat. Niin ja ukolle mönkijöä, moottoripyörä, lumikelkka ja kaivinkone,

    • --------------------

      Muuttaisin pois täältä helve tin nurkilta uuteen ja rauhallisempaan ympäristöön,Ja jossa rasismia ei tunnettaisi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe