Tehdääs vähän galluppia, mitä ihmiset tekisivät, jos lotosta tms. napsahtaisi, sanotaan nyt vaikka
a) 1 miljoona
b) 5 miljoonaa
c) 15 miljoonaa
Omat vastaukset:
a) lainan poismaksu, talvet Thaimaassa, kesät Suomessa, ei enää ikinä duuniin. Muuten elämä entiseen malliin.
b) kuten yllä, mutta ehkä nykyisen asunnon tilalla ostaisi merenrantatalon tai sitten jotain 100 neliötä Esplanadi-Bulevardi-linjan eteläpuolelta. Ja vene vaihtuisi isoon katamaraaniin.
c) öhh... en tiedä. Ehkä se vene vielä vähän kasvaisi...
Mitä tekisit päävoitolla?
11
238
Vastaukset
- Reetta---_85
a) ajokortti ja auto :)
b) Yllämainitut ja oma asunto
c) yllämainitut ja hyväntekeväisyyteen antaisin - gkut
a) asunto
b)parempiasunto ja matkoja
c) edelliset , Patek Philippen kallein rannekello,elektroniikkaa ,loput tuhlaisin vuosien saatossa.
Kaikista vähän sisarilleni ja vähän hyväntekeväisyyteen. - asdasdasdasdasdasdas
ostasin pitkän päkin kaljaa sanosin myyjälle moro.
- Munapää666
Kaikkiin vaihtoehtoihin samat valinnat.
- Ensiksi maksaisin velat pois
- Maksaisin äitini ja isäpuolen asuntovelan
- Antaisin niin äidille kuin isällekin osan voitosta
- Ostaisin itelleni ehkä uuden tietokoneen
- Ryyppäisin enemmän
- Ostaisin kissalle kiipeilytelineen raapimispuun tilalle
Muuten elämä ei muuttus kun ei ulkomaanmatkailukaan kiinnosta. Luultavasti edelleen eläisin pienessä poikamiesboksissa ja järsisin keitettyä makaronia ja joisin kaljaa viikonloppusin. Isoin ero ehkä olis se ettei tarvis enää ravata työkkärissä eikä sosiaalitoimistossa. - Veemu
Näin tekisin
A)Maksan velkoja pois ja auton sekä loput säästöön
B)Yllä samoin kun ostan talon ja ehkä matkustan ulkomailla
C)Kuten A ja B samaa sitten avustan äidin velkoja pois..Ehkä avustan perheelleni jotakin.En tuhlata rahoihin halua kuin järkevä asioista.Ehkä avustan joku säätiölle mut en tiedä vielä. - Jano on
Joisin,Joisin,Joisin
- voikunois rahaa
a) Lopettaisin koulut, ostaisin oman talon ja tarpeellisia asioita. Loput pankkiin kasvamaan korkoa. Nimittäin 1milj riittää vain 50vuodeksi jos tuhlaa 50e päivässä.
b) Sama kuin ylhäällä, törsäisin vaan enempi ja jakelisin myös sukulaisille rahaa.
c) Ostaisin paikkakuntani hienommain merenranta talon, talvet asustelisin perheeni kanssa etelän lämmössä, ostaisin menopelejä joka lähtöön yms - 10?3
Lottoaisin koko rahalla..
- PlAy1978eR
Vietän työttömänä juuri sellaista elämää mistä te monet unelmoitte.
1) TÄRKEIN asia on lähes kaikilla työn/opiskelun lopettaminen. Minulla se on "no problem", oma asunto alla Helsingissä.
2) Käyn töissä 4 kuukautta vuodessa, tienaan siinä 13000 euroa KÄTEEN. Rahat siirrään työsuhteeni lopuksi ulkomaiselle tilille, ja työreissulta palattuani 2 kuukautta saan VAIN asumistukea ja työmarkkinatukea, ja kolmannesta kuukaudesta lähtien myös sossun toimeentulotuki. Reilulla 10 tonnilla elelee aina sen 8kk vuodessa ihan kivasti, KUN juoksee yhteiskunnan tuet ja on oma asunto.
Työpaikkaa en kerro, mutta sinne olen aina tervetullut takaisin ja vaatii tiettyä kurinalaisuutta eikä sovi kaikille.
3) Kävisin useammin Saksassa Partytreffeillä. Googlatkaa jos ette tiedä mitä on. Saksassa on paikkoja joissa saa harrastaa seksiä kaikkien talon naisten kaa ja syädä rajattomasti ruokaa. Hinnat on alkaen 100e/päivä. Asuisin varmaan jonkun partytreff-paikan läheisessä hotellissa.
4) Hommaisin jonkun 18-19 vuotiaan suomalaisen tyttöystävän, joka pitää seksuaalisuudesta kanssani. Useammankin tyttöystävän hakisin teineistä. Varmasti löytäisin sellaisen jos pätäkkää olisi. Sellainen saisi olla joka tykkää anaaliyhdynnästä ja ehkäisy hoidetu muuten kuin kondomilla. Tyttö sais oman vapauden seurustella muiden kaa ja ei kyselis mun perään.
MITÄ EN TEKIS?
Jo elämänkokenena fiksuan 35-vuotiaana miehenä en lörpöttelisi bustereista tai asunnoista Eirasta. Ei ne olisi etusijalla, ihan horveitä rahasampoja, eikä saa tyydytystä niin paljoa. Asuisin yhä Helsingissä kuten tähänkin asti, ja jos veneily todella kiinnostaisi, niin vuokraisin sellaisen aina viikonlopuksi kerrallaan. En todellakaan ostaisi rasitteeksi moista.
TOIVOISIN että rahoissani en kokeilisi mitään huumeita tai alkaisi liikaa dokaa. Ennemmin panostaisin privakuntotreenereihin ja valmentajiin.
Nytkin voisin sijoittaa tuhat euroa kuukausittain teini-ikäiseen satunnaiseen tyttöystävään, jos sellainen vaan tulisi soittamaan ovikelloani ;).
Se mitä koulussa opetetaan, on massalle hyväksi. Mutta sittne on poikkeukset,kuten minä. Minä porskutan työttömänä (hyi,ruma sana, käytän sanaa lomalla) tässä useat kuukaudet muutenkin matkustellen.
Jso rahapula tulisi, voisin vuosittaisen 4kk työreissuni aina aikaistaa ja tehdä vaikak 6kk.....mutta minulle sopii 4kk työtä ja 8kk lomaa jaksotus.
Ei se lottovoittokana kaikille sopis, jengi tosiaan dokais ittensä hengiltä.
Niin moni teistä junnuista menis sekasin jos tilillä olis edes se 10 000 egee ylimäärästä.
Tosi mies ja tosi nainen ei mene sekasin, vaan TIETÄÄ mitä tekee.
Kuten alussa sanoin, mä tykkään naaraista ja kanihommista ilman sitoutumisia ;) - unemia? eipä vain
ostaisin vastikään autioksi jääneen maatilan joka on kuin Peppi Pitkätossun huvikumpu, kaikki vinksinvonskin ja oma romukeskus takapihalla, siihen se milli hupenisi kun kamat lajittelisi. ja isosta navetasta kodittomien elukoitten koti, ja siihen uppoaisi kaikki loput rahat. Niin ja ukolle mönkijöä, moottoripyörä, lumikelkka ja kaivinkone,
- --------------------
Muuttaisin pois täältä helve tin nurkilta uuteen ja rauhallisempaan ympäristöön,Ja jossa rasismia ei tunnettaisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1722004
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,821450Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821394Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta101137Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391046Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210973- 40842
- 94834
- 85805
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49765