Moikka!!Oon 13 vuotias tyttö, ja on suunnitteilla että hankittais koira.Vanhempien kanssa on juteltu ja sanoivat että saan tänne tälläisen ilmoituksen laittaa.Elikkä toivon että vastaisitte tähän viestiin, koska rakastan koiria ja haluaisin mahdollisimman nopeasti uuden hyvän koiran.Haluttais siis sellanen kiva harraste-koira jonka hoitoon mä voisin osallistua, ja mä ulkoiluttaisin sitä eniten.Ja meillä on ollu tälläsiä vaihtoehtoja:
1.) Australiankelpie
2.) Kultainennoutaja
3.) Labradorinnoutaja
4.) Saksanpaimenkoira
5.) Dalmatiankoira
Koiralla siis ei saisi olla mikään pitkä turkki, sellainen lyhyt niinkuin labbiksilla ja kelpiellä.
Meidän perhe:
Isä
Äiti
Isosiko 16v
Minä
Mikä noista koirista sopis meille parhaiten? Ja ainiin unohin sanoa, että meillä riittää koiralle tilaaa juosta pihalla.Ja me laitetaan sinne kaikkii agility juttuja.Koira tulis rakastavaan perheeseen, ja toivon et löytyy sellanen koira joka tietää oman paikkansa, ja tietä olevansa rakastettu.Kiitos paljon vastanneille!!
1.) Australiankelpie
2.) Kultainennoutaja
3.) Labradorinnoutaja
4.) Saksanpaimenkoira
5.) Dalmatiankoira
Koiralla siis ei saisi olla mikään pitkä turkki, sellainen lyhyt niinkuin labbiksilla ja kelpiellä.
Meidän perhe:
Isä
Äiti
Isosiko 16v
Minä
Mikä noista koirista sopis meille parhaiten? Ja ainiin unohin sanoa, että meillä riittää koiralle tilaaa juosta pihalla.Ja me laitetaan sinne kaikkii agility juttuja.Koira tulis rakastavaan perheeseen, ja toivon et löytyy sellanen koira joka tietää oman paikkansa, ja tietä olevansa rakastettu.Kiitos paljon vastanneille!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onko eka koira perheessä?Onko minkäänlaisia kokemuksia koirista ylipäätänsä?
Ehkä kannattaa vähän lykätä koiran hankintaa,jos ulkoilutus eniten sun vastuulla,kuka koiran kouluttaa?????????????????
käykää näyttelyissä,koulutuskentillä ym. kyselkää eri rotujen omistajilta k.o. koirista:=))
labradoria suosittelen :) valitse niistäkin sellainen joka ei ole käyttölinjaisestasuvusta. onnea koiranhankintaan.se kasvattaa vastuuntuntoa :)
Joo tän viestin perusteella voi epäillä vaikka ja mitä, siis on koirakokemusta 5 eri koirasta. Meillä on ollut saksanpaimenkoira, 2 tiibetinspanielia, norjanharmaahirvikoira ja airedalenterrieri.Siis tarkoitin että koira olis mun, ärsyttää ku kaikki ihmiset on aina sillee: ei sun kannata koiraa ottaa oot liian nuori ja päläpälä!mä saan ottaa koiran jos haluun, ja teillä ei oo sanaa sanoo siihen asiaan!Kysyin vaan että mikä noista roduista mulle sopis parhaiten, enkä sanonu et te tulisitte tänne estelemään mua.Eläkää oma elämä, älkääkä puuttuko toisten elämään (se meinaan on ärsyttävää -.- )
Aivan.Kultsu saattas olla paras vaihtoehto ekaksi koiraksi luonteensa & koulutettavuutensa puolesta,MUTTA lopullinen päätös on teidän.Itselläni ei ole kelpieistä,dalmiksista & labbiksista kokemuksia,joten niistä en tiedä.Oli rotuvalintanne sitten mikä tahansa,niin onnea koiran etsintään =)
On "kakaramainen" :=((
Jos oot valmis vastaamaan enimmäkseen yksin koiran hoidosta,ni kai sä tiedät mikä rotu sopii,/ käy tutustumassa LIVEnä eri rotuihin,niin ihmiset YLEENSÄ TEKEE....
Suosittelisin teille kultsia :) http://www.goldenring.fi/
Aloitat viestin: ''Apua, tartteen apua!!!'' -otsikolla. Sitten kun olet saanut eroavia mielipiteitä ja näkemyksiä niin sanomasi muuttuu: ''.Eläkää oma elämä, älkääkä puuttuko toisten elämään (se meinaan on ärsyttävää -.- )'' - mikä siis on pointtisi?
Hei!
Ehdottomasti ei dalmatialaista, niille kehittyy usein paljon käytösongelmia ja vaikeita kouluttaa. Luonnehäiriöitä on myös alkanut esiintyä. Saksanpaimenkoira on ihan ok, jos löytää terveen yksilön. Todella monella on lonkkavikaa pahemmasta päästä kun kasvatustavoitteet johtaa siihen. Joten en ihan tätäkään suosittele jos ette ihan tiedä mitä katsoa että tulee terve koira kotiin.
Näistä suosittelisin itse labradoria, ei näyttelylinjaista :) Tai kultaista noutajaa kunhan on mukavaluonteiset vanhemmat.
Australiankelpie voi olla vähän turhan energinen pakkaus tiedän kotiinne vaikka onkin terve mukava koira :)
suosittelisin kans ota kultasta noutajaa tai labradoria.
Missä edelliset koiranne on ?
Kultsi on lähinnä unelias labradoriin verrattuna varmasti rauhallisempi tapaus kuin labradori.
Mieti asiaa tulevien harrastusten kannalta. Jos haluat pärjätä agilityssa, kultainennoutaja tai labukka ei ole siihen sopiva. Ovat hitaita. Australiankelpie on noista siihen lajiin sopivin, mutta on työkoira, joka vaatii mielettömästi tekemistä. Rotu on siis tarkoitettu paimentamaan karjaa pitkiä päiviä...sitä ei ihan helposti agilityllakaan korvata. Voitko harrastaa paimennusta?
Määrittele tarkemmin, mitä tarkoitusta varten olet omaa koiraa hankkimassa. Käy kenttä- ja palveluskoirakerhojen koulukentillä tutustumassa eri lajeihin ja kuulustelemassa minkälaisia ominaisuuksia koiralta vaaditaan kyseisissä lajeissa. Netistä löytyy myös paljon tietoa. Kaikkea voi harrastaa kaikilla koirilla, toisilla vain on paremmat ominaisuudet, jotka vievät voittoon, jos tarkoitus on kisata.
Jos kilpailu ja harrastaminen on kuitenkin toissijaista ja tarkoitus on enemmänkin seura- ja lenkkikoiran hakeminen, niin taas voit valita rodun sen mukaisesti. Vielä tärkeämpää on valita rodustakin vieläpä sopiva yksilö! "Vietikkyyttä" vaaditaan harrasteissa enemmän kuin seurakoiran hommassa. Seurakoiralta halutaan ehkä enemmänkin rauhallisuutta ja vaatimattomuuttakin, ettei tarvitse välttämättä keksiä jatkuvasti paljon tekemistä koiralle, ja koira on silti tyytyväinen oloonsa, eikä tuhoa paikkoja.
Kannattaa tutustua ja perehtyä tarkkaan, ettei tule hutia ;) Onnea etsintään!