Ok-hinnat +9%, Q1+Q2 2011

"Omakotitalojen hinnat ovat nousseet tänä vuonna haja-asutusalueilla yhdeksän prosenttiaja kaava-alueilla keskimäärin kuusi prosenttia. Vuoden alkupuoliskolla tehtiin 32 600 kiinteistökauppaa, saman verran kuin edellisen vuoden vastaavana ajanjaksona."

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/08/25/omakotitonttien-kauppa-hyytyy--talojen-hinnat-nousseet/201111877/139

Hinnat järkyttävässä nousussa!!
12138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Rommaus onkin peruttu. Eihän näin pitänyt käydä?!?!

Pääsenkökoskaan omalle patiolla kurlaamaan OX:ta?

Äänestä

Sehän tarkoittaa,että uusilla ok-keisareilla on 9% enemmän lainaa ja heidän talonsa hinnassa on entistä isompi kupla. Kun käy huonosti, jää pakkohuutokaupan jälkeen enemmän velkaa.

Äänestä

No mites noi Ok kämppien hinnat on ruvennu tippuu oikein kunnolla nyt sitten? 10% otetaan hinnasta pois viikon myytntiajan jälkeen, taitaa olla jo pelko persiissä että jää se laatikko 400neliön tontilla myymättä.

Kyllä nyt alkaa hinnat paukkua alas päin ja lujaa.

Äänestä
  • Mitä selität? Miten niin hinnat alas? Lue nyt tuo juttu. Siinä sanotaan että hinnat ovat nousseet. Taitaa olla rajuista rajuin tuhnu denial meneillään kun voi päivitellä noin huoletta hintojen syöksykierrettä, vaikka 3 postia aiemmin oli linkki missä kerrptaan hintojen nousseen. Ja nousseen, vaikka kauppa on hiljentynyt. Nyt on viety tuhnuilta kaikki aseet ja perusteet. Kuilu on kaivettu jo saavuttamattoman leveäksi.. ei vain voi mitään.. huhheijaa sanon minä.

    Äänestä

  • Näytä yksikin kohde, joka on pistetty viikko myynnin jälkeen uudestaan myyntiin 10% alhaisemmalla hinnalla.

    Anna palaa vaan.

    Äänestä

Tosi rommeliuskovainen ei moista väärennettyä kommenttia postauksista päätellen tietenkään usko. Alkaa olla kyllä aika säälittävä tilanne vuokrakeisarin kannalta katsottuna. Se on peli selvä ja ikivuokran maksaminen jatkuuuuuuu. Kuilu kasvaa ja ostojuna meni tuut, tuut.

Äänestä

Ostojuna män jo.

Tyffelit heiluttavat markkojaan mummojen kanssa äetsän asemalaiturilla.

Markatkin lakkaavat kohta olemasta. Tämän jälkeen tyffelit ja mummot voit vain pyyhkiä hanurinsa näihin olemattomiin seteleihin.

Eikö kukaan kertonut näille pölvästeille ettei äetsän asemalla enää junat pysähdy? Ja että äetsän asemalle kiskoihin kiinniruostunut markkajuna ei liiku enää mihinkään?

Äänestä

Tuffen 14 vuotta jatkunut j.ä.ä.t.ä.v.ä.n kylmä jääkausi jatkuu. Ikivuokra on nimensä veroinen, se ei lopu koskaan

Äänestä

Kuulin juttua palstan agressiiviselta ikivuokralaiselta että kauppa olisi ihan seis (myönti kuitenkin pitkän vänkäämisen jälkeen että hinnat nousussa).

Eihän sekään ole siis totta, kauppoja tehdään huippuvuosien malliin ja hinnat hurjassa nousussa. Miten nämä tuhnut edes ilkeävät naamaansa näyttää kun ovat jo vuosia huutaneet romahdusta joka ei näy tilastoissa. Hokevat vain samaa mantraa ja jotain pienen alueen kausivaihteluita vuorotellen eivätkä ymmärrä kokonaisuuksia.

Äänestä

MM-laitos täräytti tuffelle lusikallisen höyryävää housuun

Äänestä

Asun kerrostaloasunnossa mikä maksettu. Ei kannata kallista asuntoa ostaa tai vanhaa vaihtaa, aina häviää, veroja ja välityspalkkioita ym. Säästyneillä rahoilla voi vaikka matkustella ja lähteä eläkkeelle 10v. aiemmin ja vaikka ostaa lämpimästä halpismaasta asunto.

Eli koti on monelle linna, tai ainakin vankila;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maanmittauslaitos kirjoitti:

"Omakotitalojen hinnat ovat nousseet tänä vuonna haja-asutusalueilla yhdeksän prosenttiaja kaava-alueilla keskimäärin kuusi prosenttia. Vuoden alkupuoliskolla tehtiin 32 600 kiinteistökauppaa, saman verran kuin edellisen vuoden vastaavana ajanjaksona."

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/08/25/omakotitonttien-kauppa-hyytyy--talojen-hinnat-nousseet/201111877/139

Hinnat järkyttävässä nousussa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu