Pihlaja puutarhassa?

Riittamaarit

Onko kellään tietoa häiritseekö metsäpihlaja puutahan marjapensaita, omenapuita, kirsikkapuuta? meillä on mökillä pieni puutarha jossa mainittuja kasveja. Parina kesänä on karviasipuskiin ilmestynyt karviaiskoisa joka syö pensaan lehdet. Olen niitä myrkyttänyt. Iäkäs äitini sanoi emäntäkoulussa oli opetettu ettei pihlajia saa olla puutarhassa, ehkä siitä johtuu karviaiskoisa. Minä taas luulen karviaiskoisan tulleen multapussin mukana. Pitäisikö pihlajat hävittää puuterhasta?

3

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkia on pihassa

      Myrkytä kukinnan jälkeen vaikkapa Sumi alpha:lla, muistinkohan nimen oikein.

      Meillä on pihlajia, marjapuskia,omenapuita , mutta ei koskaan karviaiskoisaa, joten äitisi muistaa väärin tai on neuvottu väärin.
      Älä hävitä kauniita pihlajia pihastasi.

    • Asmas Isok

      Meillä on pihassa monihaarainen, n.6-7m leveä pihlaja, sen varjossa viihtyvät viinimarja ja karviaiset oikein hyvin, onha siinä muutama korkea mäntykin vielä lisäks.. omenapuita ehkä 20m päässä, ja hyvin pärjää nekin.

    • yksipistepirkko

      Sanoisin myös,älä vaan hävitä pihlajaa.On sellanenkin hyvä puoli,ettei pihlajan marjakoi mene omppupuihin tekemään niitä "matoisia" omppuja,kun voi munia pihlajaan !!
      Pihlajaa se ei haittaa,ja minullakin kasvaa viinimarjapuskat samassa puutarhassa,kaikille löytyy tilaa.Tosin ihan juurella ei kannata puskia kasvattaa,menee voimat puuhun marjojen sijaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe