Pihlaja puutarhassa?

Riittamaarit

Onko kellään tietoa häiritseekö metsäpihlaja puutahan marjapensaita, omenapuita, kirsikkapuuta? meillä on mökillä pieni puutarha jossa mainittuja kasveja. Parina kesänä on karviasipuskiin ilmestynyt karviaiskoisa joka syö pensaan lehdet. Olen niitä myrkyttänyt. Iäkäs äitini sanoi emäntäkoulussa oli opetettu ettei pihlajia saa olla puutarhassa, ehkä siitä johtuu karviaiskoisa. Minä taas luulen karviaiskoisan tulleen multapussin mukana. Pitäisikö pihlajat hävittää puuterhasta?

3

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkia on pihassa

      Myrkytä kukinnan jälkeen vaikkapa Sumi alpha:lla, muistinkohan nimen oikein.

      Meillä on pihlajia, marjapuskia,omenapuita , mutta ei koskaan karviaiskoisaa, joten äitisi muistaa väärin tai on neuvottu väärin.
      Älä hävitä kauniita pihlajia pihastasi.

    • Asmas Isok

      Meillä on pihassa monihaarainen, n.6-7m leveä pihlaja, sen varjossa viihtyvät viinimarja ja karviaiset oikein hyvin, onha siinä muutama korkea mäntykin vielä lisäks.. omenapuita ehkä 20m päässä, ja hyvin pärjää nekin.

    • yksipistepirkko

      Sanoisin myös,älä vaan hävitä pihlajaa.On sellanenkin hyvä puoli,ettei pihlajan marjakoi mene omppupuihin tekemään niitä "matoisia" omppuja,kun voi munia pihlajaan !!
      Pihlajaa se ei haittaa,ja minullakin kasvaa viinimarjapuskat samassa puutarhassa,kaikille löytyy tilaa.Tosin ihan juurella ei kannata puskia kasvattaa,menee voimat puuhun marjojen sijaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe