Järki VS Sydän

Risteyksessä

Ensimmäistä kertaa elämässäni aion toimia vastoin sydämeni ääntä.

Sydän huutaa toista ja järki sanoo toista.. Raastava tilanne.
On punnittava plussat ja miinukset, sekä mietittävä elämäntilanne ja myös ratkaisun vaikutus lähipiiriin.
Ikää kuitenkin on jo 30v, yhden lapsen äiti, eli on mietittävä tarkkaan, ei ole yksin minun tulevaisuudestani kiinni.

-Sydän sanoo; elä, mene, rakasta ja nauti !
Tämä valinta veisi seikkailuun. Suuria tunteita, ei riskitön vaihtoehto.
Vauhtia ja "vaarallisia" tilanteita.
Arvoitus.

-Järki käskee jäämään.
On varmempaa, turvallisempaa, ei tarvitse huolehtia toimeen tulemisesta rahan kannalta. Ei riskejä. Perinteistä perhe-elämää.
Vaikkakin se on usein yksinäistä, rauhallista, yksitoikkoista ja väritöntä sekä kaipuun riivaamaa.

Eli järki vie voiton 1-0.
vaikkakin olen aina antanut sydämen äänelle suuremman painoarvon...
Elämäni vaikeimpia paikkoja. Toivon että ratkaisuni on oikea.

Kuulisin mielelläni Teidän mielipteitä palstalaiset, kuinka itse toimisitte tilanteessani? Vaikka ette koko tarinaa tunnekkaan....

5

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maigrey

      ja mikä sanoo, ettei se heijastu suhteeseen tai toinen tajua, ettet rakasta häntä. Sepä voikin olla sinä, joka jäät, kun toinen tajuaa, että jää vaille rakkautta jalähtee sen etsimään.

    • Kuullosti hienolta! Järkeä soisi käytettävän parinmuodostuksen yhteydessä.

    • ja niin ed

      Oikee rakkaus ei mun mielestä oo koskaan seikkailu, vaan perustuu varmuuteen, vaikka olisikin taloudellisesti se huonompi vaihtoehto niin valitsisin sen, mut pitää olla varmalla pohjalla!
      Mut tilanne että sulla on lapsi toisen kanssa, perhe, niin ei pidä edes ajatella muuta!
      Jos et rakasta nykyistäsi niin eroa ja katso sitten mitä teet.

    • Syrän62

      Minä valitsisin sydämen äänen.

    • Mietimieti...

      Järki voittakoon!

      Samoja asioita punnistin, vuosi pari takaperin...itselläni myös lapsi ja oikeesti onnellinen liitto, hyvä mies. Ajattelette ettei se onnellinen ollut kun toinen pyöri mielessä näinkin paljon ja tuli hyvinhyvin tärkeäksi.

      Itsestänihän se johtui, annoin tunteelle luvan. Halusin tuntea, sain vastakaikua ja se tunne vei. Hetkeksi. Aika pitkäksi hetkeksi. Pettämään en fyysisesti kyennyt enkä halunnut ylittää sitä rajaa. Vaikka halusinkin. Hirveä morkkis niistä/näistä tunteista. Näin EI saa tuntea!

      Vastapuolikaan ei vapaa ollut. Tilanne oli ikävä, tunteita ja vastuita. Vastuut ja järki voitti. Olimme samaa mieltä lopusta, on vaan hyväksyttävä se tunne että on puolison lisäksi kiintyynyt toiseen, voimattomina niiden kaikkien isojen esteiden edessä ei voitu mitään muuta olla kuin epäitsekkäitä. Olemme ystäviä, joilla on yhteinen salaisuus. Se riittäkööt meidän arkemme piristykseksi tästä edespäin.
      Hän pilkahtelee ajatuksissani aina välillä, näemme toisiamme muttemme koskaan kahden, välillämme on edelleen sellainen erityinen lämpö ja kiintymys. Myönnän, hän olisi ollut minulle se toinen herra Oikea. AIka oli vain väärä.

      Jos, painotan sanaa jos, olisin ollut lapseton, olisin voinut valita sydämen äänen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      69
      1299
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      910
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      76
      832
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      733
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      48
      633
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      584
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      122
      548
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe