Järki VS Sydän

Risteyksessä

Ensimmäistä kertaa elämässäni aion toimia vastoin sydämeni ääntä.

Sydän huutaa toista ja järki sanoo toista.. Raastava tilanne.
On punnittava plussat ja miinukset, sekä mietittävä elämäntilanne ja myös ratkaisun vaikutus lähipiiriin.
Ikää kuitenkin on jo 30v, yhden lapsen äiti, eli on mietittävä tarkkaan, ei ole yksin minun tulevaisuudestani kiinni.

-Sydän sanoo; elä, mene, rakasta ja nauti !
Tämä valinta veisi seikkailuun. Suuria tunteita, ei riskitön vaihtoehto.
Vauhtia ja "vaarallisia" tilanteita.
Arvoitus.

-Järki käskee jäämään.
On varmempaa, turvallisempaa, ei tarvitse huolehtia toimeen tulemisesta rahan kannalta. Ei riskejä. Perinteistä perhe-elämää.
Vaikkakin se on usein yksinäistä, rauhallista, yksitoikkoista ja väritöntä sekä kaipuun riivaamaa.

Eli järki vie voiton 1-0.
vaikkakin olen aina antanut sydämen äänelle suuremman painoarvon...
Elämäni vaikeimpia paikkoja. Toivon että ratkaisuni on oikea.

Kuulisin mielelläni Teidän mielipteitä palstalaiset, kuinka itse toimisitte tilanteessani? Vaikka ette koko tarinaa tunnekkaan....

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maigrey

      ja mikä sanoo, ettei se heijastu suhteeseen tai toinen tajua, ettet rakasta häntä. Sepä voikin olla sinä, joka jäät, kun toinen tajuaa, että jää vaille rakkautta jalähtee sen etsimään.

    • Kuullosti hienolta! Järkeä soisi käytettävän parinmuodostuksen yhteydessä.

    • ja niin ed

      Oikee rakkaus ei mun mielestä oo koskaan seikkailu, vaan perustuu varmuuteen, vaikka olisikin taloudellisesti se huonompi vaihtoehto niin valitsisin sen, mut pitää olla varmalla pohjalla!
      Mut tilanne että sulla on lapsi toisen kanssa, perhe, niin ei pidä edes ajatella muuta!
      Jos et rakasta nykyistäsi niin eroa ja katso sitten mitä teet.

    • Syrän62

      Minä valitsisin sydämen äänen.

    • Mietimieti...

      Järki voittakoon!

      Samoja asioita punnistin, vuosi pari takaperin...itselläni myös lapsi ja oikeesti onnellinen liitto, hyvä mies. Ajattelette ettei se onnellinen ollut kun toinen pyöri mielessä näinkin paljon ja tuli hyvinhyvin tärkeäksi.

      Itsestänihän se johtui, annoin tunteelle luvan. Halusin tuntea, sain vastakaikua ja se tunne vei. Hetkeksi. Aika pitkäksi hetkeksi. Pettämään en fyysisesti kyennyt enkä halunnut ylittää sitä rajaa. Vaikka halusinkin. Hirveä morkkis niistä/näistä tunteista. Näin EI saa tuntea!

      Vastapuolikaan ei vapaa ollut. Tilanne oli ikävä, tunteita ja vastuita. Vastuut ja järki voitti. Olimme samaa mieltä lopusta, on vaan hyväksyttävä se tunne että on puolison lisäksi kiintyynyt toiseen, voimattomina niiden kaikkien isojen esteiden edessä ei voitu mitään muuta olla kuin epäitsekkäitä. Olemme ystäviä, joilla on yhteinen salaisuus. Se riittäkööt meidän arkemme piristykseksi tästä edespäin.
      Hän pilkahtelee ajatuksissani aina välillä, näemme toisiamme muttemme koskaan kahden, välillämme on edelleen sellainen erityinen lämpö ja kiintymys. Myönnän, hän olisi ollut minulle se toinen herra Oikea. AIka oli vain väärä.

      Jos, painotan sanaa jos, olisin ollut lapseton, olisin voinut valita sydämen äänen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe