Hei! Osaisiko joku neuvoa minua, olen aivan neuvoton tämän minun ihoni kanssa. Minulla on luultavasti sekaiho (nenän, leuan ja otsanseudulta rasvoittuva, poskista kuiva). Kasvoni ovat yhtäkkiä täynnä pientä ihonväristä näppyä, ja en tahdo saada niitä millään pois. mistä tämä voisi johtua ja miten pääsen eroon niistä?
Voiko ihooni vaikuttaa esim. se että lopetin e-pillereiden käytön, tai se että minulla on ollut nyt paljon stresiä? Olen nimittäin joskus kuullut että elämänmuutoksetkin voivat vaikuttaa ihoon..
Miten tälläistä ihoa pitäisi hoitaa, miten saisin näppylät pois? Olisin todella kiitollinen vastauksista :)
Voiko ihooni vaikuttaa esim. se että lopetin e-pillereiden käytön, tai se että minulla on ollut nyt paljon stresiä? Olen nimittäin joskus kuullut että elämänmuutoksetkin voivat vaikuttaa ihoon..
Miten tälläistä ihoa pitäisi hoitaa, miten saisin näppylät pois? Olisin todella kiitollinen vastauksista :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
E-pillereiden lopettamisen jälkeen on hyvin yleistä se, että finnejä tulee. Hormonitoiminta on sekaisin, mutta finnitkin sitten lähtevät kun toiminta tasoittuu. Tosin joillain naisilla voi olla monirakkulaiset munasarjat, jotka itsessään aiheuttavat aknea, sitten niistä näppylöistä ei niin vaan pääsekään eroon.
Käyt ihotautilääkärillä juttelemassa, hän osaa neuvoa sulle parhaimman hoitokeinon. Antibiootit ja rasvat on yleensä ne mitä käytetään lievässä/keskivaikessa aknessa. Vaikeassa aknessa tai jos edellämainitut hoitokeinot eivät ole auttaneet, niin sitten Roaccutan-lääkitys on hyvä aloittaa.
Mutta miksi lopetit e-pillerit? Jos et aio raskautua, niin ei kannata niitä lopettaa. Pillerit pitää niin mahtavan hyvänä ihon.
Minkälaista rasvaa tällaiseen sekaihoon kannattaisi käyttää? Jotenkin tuntuu että rasvahan vain pehentaisi asiaa kun muutenkin on jo rasvainen iho..
Lopetin e-pillerit korkean verenpaineen vuoksi, ja muutenki tuo ylimääräisten aineiden laittaminen elimistöön, mitkä eivät sinne kuulu, ei tuntunut oikealta. Kaikille ei kait nuo ylimääräiset hormoonit sovi, tuntuu että nyt pillereiden lopettamisen jälkeen olen taas henkisesti oma itseni :D
Mutta kiitos paljon neuvoista! :) Täytyypä ottaa asiaksi mennä sinne ihotautilääkärin puheille jos tämä ei ala tästä rauhoittumaan.
Mulla on ihan samanlainen tilanne, tosin en oo koskaan e-pillereitä käyttänyt, mutta tommoset pienet ihonväriset nypyt otsasssa vaivanneet jo parin vuoden ajan. Viime keväänä sain sitten aikaseks mennä ihotautilääkärille ja määräs jotain geeliä. Se ei sopinu kuitenkaan omalle naamalle, kuivatti vaan kauheesti eikä mitenkään parantanut tilannetta. Kesällä soittelin lääkärille ja määrättiin uutta geeliä, jota nyt oon siitä saakka käyttäny. Tossa elokuun alussa kävin taas näyttämässä naamaani lääkärissä kun ei toi geeli tuntunu yksinään riittävän, ni määrättiin sitte tetralysal-antibioottikuuri jota oon popsinu kolme viikkoa. Nyt näyttäis olevan menossa jonkinlainen pahenemisvaihe, kun finnejä on pukannut leukaan ja poskiin missä ei normaalisti mitään ole, mut puolestaan otsa tuntuu rauhottuneen. Ja noita saa kyllä jonkun aikaa syödäkin ennen kuin auttavat. Mutta nyt tosiaan tuntuu että jotain tapahtuu, on hyvä fiilis tällä hetkellä. :) Niin ja tosta rasvasta kyselit, niin mulle ihotautilääkäri kirjotti myös reseptin Humektan nimiseen kosteusvoiteeseen, joka nimenomaan kosteuttaa, mutta ei rasvoita. Sopii hyvin sekaiholle, mulle ainakin toiminut, iho pysyy parempana kun tunnollisesti kosteutan joka aamu ja ilta :) Tsemppiä!