object pascal kääntäjä ja opas

missä olis object pascal opas (kirjastosta ei löytyny joten kertokaa linkki)

ja sitte vielä mistä sais kääntäjän.en halua delphiä,graaffinen kirjasto ei kiinosta
6651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

> mistä sais kääntäjän.en halua delphiä,
> graaffinen kirjasto ei kiinosta

Eli ilmeisesti et halua graafista käyttöliittymää
(Joilla tehdään ohjelmia)

Free Pascal on tälläinen (ja löytyy lähes jokaiselle
käyttöjärjestelmälle)
http://www.freepascal.org/

Mutta muista että noilla graafisilla käyttölittymilläkin voi tehdä ohjelmia ilman että
hyödyntää niiden tarjoamia graafisia ominaisuuksia.

Esim. Lazarus käyttää juuri free pascalia
taustalla (http://www.lazarus.freepascal.org/
ja ladata sen voi linkistä https://sourceforge.net/projects/lazarus/
)

Äänestä

Kuten zztop mainitsi FreePascal on varmaan paras ja kaikkein yhteensopivin ObjectPascal kääntäjä, mutta on pari muutakin mainitsemisen arvoista:

VPascal on ilmainen (mutta ei open-source) kääntäjä, joka tekee hyvin optimoitua koodia ja suhteellisen pieniä exejä (http://www.vpascal.com/news.php).

Sitten on vielä GNUPascal (http://www.gnu-pascal.de/gpc/index-orig.html). GNUPascal ei ole aivan Object Pascal yhteensopiva, se ei esim. tue luokkia (class), mutta tukee objekteja (object). GNUPascal toimii käytännössä kaikilla samoilla käyttiksillä ja tukee kaikkia samoja prosessoreita joita GCC (linuxin C-kääntäjä) tukee.

Kannattaa kokeilla DevPascalia (http://www.bloodshed.net/devpascal.html), se on kätevä koodieditori ja tukee FreePascalia ja GNUPascalia suoraan.

Äänestä

Delphiä käyttää ilman VCL:llää, siintä vaan käsin kirjoittamaan, ja komentoriviltä voi myös kääntää (DCC32).

Äänestä
  • en tiennytkään että että voi kirjoittaa myös käsin.jos asia niin,niin sitten kai pidän lazaruksen delphin.

    Äänestä

  • object kirjoitti:

    en tiennytkään että että voi kirjoittaa myös käsin.jos asia niin,niin sitten kai pidän lazaruksen delphin.

    Onnistuu myös IDE:n kautta. File->New Project->Console Application. Ja sitten poistat sen "{$APPTYPE CONSOLE}" rivin... ja sitten vaan koodaamaan pelkällä Win32 API:lla ilman formeja ja muita VCL härveleitä.

    Ohjelman, jossa on ikkuna ja pari nappia, saa niin pieneksi kuin 7kb... kunhan muistaa että ei laita "Forms" unittia tai muita VCL:ää vaativia unitteja uses kohtaan tai muuten kasvaa EXE:n koko sadoilla kilotavuilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


object kirjoitti:

missä olis object pascal opas (kirjastosta ei löytyny joten kertokaa linkki)

ja sitte vielä mistä sais kääntäjän.en halua delphiä,graaffinen kirjasto ei kiinosta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu