Hei! Käytän Ketipinoria nukahtamiseen. Kiinnostaisi tietää, miten paljon ennen nukkumaan menoa te muut otatte Ketipinorin? Ja millaista määrää syötte?
En ole oikein kokeilemalla osannut huomata, kannattaako se ottaa juuri ennen nukahtamista vai jo aiemmin. Itselleni riittää 25 tai 50 mg nukahtamiseen ja ihan hyvään uneen.
En ole oikein kokeilemalla osannut huomata, kannattaako se ottaa juuri ennen nukahtamista vai jo aiemmin. Itselleni riittää 25 tai 50 mg nukahtamiseen ja ihan hyvään uneen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
mulla on vaihdellut annos 25-300mg. nykyään en tarvii sitä ollenkaan, mutta... kun käytin sitä alkoi nukuttaa melkein heti kun olin ottanut sen eli varmaan riippuu siitä miten äkkiä haluaa uneen ja miten äkkiä se kullakin vaikuttaa. se kyllä takasin hyvät unet. liiankin hyvät.
Ketipinor on mulla bipolla mielialaa hoitavana ja unen tueksi.Mutta,mutta...välillä kun otan sen (250 mg) illalla,niin jo 15-20 min kuluttua nukuttaa,ihan meinaa tolkku mennä. Sitten taasen välillä ehei vaikuta juuri mitään,nukun aamuyöllä kyllä paremmin,mutta toi unetus iltasella häipyy jonnekin.
Oon ajatellu,et se on just tätä kahtasuuntaa.Selkeesti maaniselle puolelle menossa ei oo paljo tehoo,mut masispuolella lähteeki taju.
Kokonaisuutena kummiski toimii(syön myös Absenor). Ilmankaan en vois olla...siitä kun seurais ikävyyksiä.On vaan niin P---a tauti !!
Mun lääkäri neuvoi että puoli tuntia ennen sänkyynmenoa. Mulla annoksena 25-100mg. Seroquel prolong (600mg) on muuten tasaamaan mielialaa ja pitämään ajatukset normaaleina mutta ei niinkään anna unta.
Itse otan myös n. puoli tuntia ennen nukkumaan menoa.
Itse otan joku 1-2 tuntia ennen. 50mg annosta syön. Meen vasta sitten nukkumaan, kun lääke vaikuttaa kunnolla, etten vaan pyöri sängyssä.
Käytän 100 mg/vrk ja otan klo 21 jälkeen, lisäksi 150 mg Triptyl iltaisin. Nukahdan n. klo 22 ja herään 6.30. Ainakin mulla lääkkeen vaikutus alkaa n. tunti sen jälkeen kun se on syöty, taitaa olla tavallinen aika.
100 milligrammaa minäkin käytän. Onko teillä ollut sellasia kokemuksia, että Ketipinor ei toimi kunnolla aina välillä? Joskus yöunet huononee tosi pahasti eikä väsytä ja joskus nukkuu kamalia määriä. Vai olisko se sittenki hypomanian vaikutusta?
nukun varmaan tavallista enemmän...500 mg tuntia ennen -mietin onko lääke oikea juttelen lääkärille
minäkin nukun noin 10-13 tuntia yössä ;o toisaalta, tämä pimeä aika...
Moi! Mä käytän ketipinoria biboon ja nukahtamiseen tällä hetkellä 125mg. Välillä nostan annostusta jos vointi huononee. Otan lääkkeen ainakin tunnin ennen nukkumaanmenoa. Joskus väsähdän jo puolen tunnin jälkeen lääkkeen ottamisesta joskus menee kauemmin varsinkin jos on maniaa.
Jos haluan kohentaa unirytmiäni, tai mennä suunnilleen tiettyyn aikaan nukkumaan niin että se mahdollistuu, otan pari tuntia ennen suunniteltua nukkumaanmenoaikaa. Niin toimii hyvin :) Edellisyön perusteella otan 1 tai 2. 2 jos ollut todella huonoa unta.
onko ketipinor lääke kaksisuuntaiseen? minulla ei selkeää diagnoosia vielä
Kyllä Ketipinoria käytetään myös kaksisuuntaisen, käsittääkseni lähinnä sen maniapuolen hoidossa.
Taidan olla poikkeus, kun minulla ei tehonnut unettomuuteen/nukahtamiseen Ketipinor, Triptyl ym. lainkaan. Mutta Seroquel Prolongilla nukun täydet yöunet. Tiedän, että vaikuttava aine on ketiapiiini.
Otan 200 mg lääkkeen 3-4 iltapäivällä tyhjään mahaan, sitten nukahdan kymmenen aikaan illalla.
Itsellä annos tällä hetkellä illalla 100-150 mg ja aamulla 50mg.
Suurempia määriäkin olen syönyt, mutta nyt lähinnä ylläpitoannos
lamotrigiinin ohella.
Lääkkeet otan illalla n. tunti ennen nukkumaan menoa.
Olen myös huomannut että joskus alkaa väsyttämään jo reilun puolen tunnin kuluttua lääkkeiden otosta, joskus taas tuntuu ettei vaikuta juuri mitään.
Välillä ilmeisesti meinaa vähän kierrokset nousta...
Pari tuntia ennen nukkumaanmenoa (75 -) 100 mg. Antaa pitkät yöunet, joskus jopa kellon ympäri, ja helpon nukahtamisen - paitsi kun on vauhtia, silloin ei joskus meinaa nukuttaa ollenkaan.
Söin ketipinor 400mg vuoden verran ja lihosin siitä 15kg. Lääkäri snao iettä on keskimääräsesti muita lihottavampi lääke ja että siitä voi lihoa vaikka ei lisäisikään ruokahalua. Suosittelen lopettamaan moiset myrkyt.