teenkö väärin vai oikein

haluta vai ei?

Tapasin kivan tytön keväällä. Aloimme tapailla toisiamme viikonloppuisin, asumme eri paikkakunnilla. Tyttö on sanonut, että haluaisi seksiä kanssani. Olemme molemmat kokemattomia. Olen uskovainen, ja ymmärrän, että seksin harrastamiseksi pitäisi olla sitoutunut niin, että on lähiaikoina menossa naimisiin. Tyttökin on uskovainen, mutta hänen mielestään voisimme jo harrastaa seksiä. Olemme suudelleet ja nukkuneet samassa sängyssä. En tiedä, menemmekö ikinä naimisiin vai emme.

Aina kun näemme, molemmilla heräävät seksuaaliset halut, ja kiehnäämme vaatteet päällä. Tämäkin tuntuu minusta jotenkin väärältä. Onko joku toinen ollut samassa tilanteessa? Miten kävi? Asiallisia vastauksia, kiitos.

6

242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _Kai_

      Mielestäni uskovaisetkin harrastaa seksiä ennen avioliitto. Ainoastaan vanhoilliset lestadiolaiset on tässä asiassa ehdottomia. Heissäkin jotkut antautuvat himojensa valtaan. Mormonit, heitäkin on suomessa paljon ovat aika ehdottomia. Tunnen muutamia ja tiedän heidän olevan ehdottomia tässä. Normaalit uskovaiset ei näe tätä asiaa niin ehdottomana. Mielestäni jos olette seurustelleet ja tunteneet toisensa pidempään, sekä aiotte seurustella niin miksi kiusata itseä. Olette kumpikin halukkaita ja nukkuneet yhdessä keskustelkaa mitä haluatte. Jos seksi aluksi tuntuu väärältä, hyväilkää ja suudelkaa, sekä tutustukaa toisiinne käsin. Aluksi voitte tyydyttää vaikka käsin jos ette vielä halua seksiä. Kerroit että olette kokemattomia, että kumpikaan ole harrastanut seksiä näin ymmärsin? Opetelkaa tuntemaan toisenne ja mistä tykkäätte. Jos aloitatte seksin, keskustelkaa hyväilyn aikana mistä kumpikin tykkää ja tuntuu hyvältä. Tämän jälkeen on hyvä edetä yhdyntään kun molemmista siltä tuntuu. Varmasti molemmat olette harrastaneet itsetyydytystä? Siinä oppii tuntemaan oman vartalonsa ja mistä tykkää. Lopuksi vertaus, "Himot ne on hiirelläkin ja tunteet diakonissalla."

    • haluta vai ei?

      Kiitos vastauksesta. Emme tosiaan ole aikaisemmin harrastaneet seksiä kumpikaan. Itse olen kyllä harrastanut itsetyydytystä, häneltä en ole asiaa kysynyt, joten en tiedä.

      Olemme siis tunteneet toukokuusta asti ja tähän asti on mennyt kivasti. Jutellaan paljon ja tehdäänkin aina jotain yhdessä. Aina illalla kun ollaan kaksistaan, tuntuu sitten sellainen houkutus mennä aina vähän pidemmälle. Mutta kai se on luonnollista.

      Kiitos myös neuvoista :) Noitahan voisikin kokeilla.

    • _Kai_

      Miksi tosiaan kiusata itseään jos molemmat niin haluaa. Ei siitä Jumala rankaise. Seksi on yhtä tärkeää kuin ruoka ja juoma. Tietysti ennen on se käsitys ollut että ei ennen vihkimistä seksiä. Hyväilyjen ja itsetyydytyksen lisäksi myös suuseksi. Silläkin voi tuottaa toiselle nautinnon.

      Sen sanon teille, että käyttäkää ehkäisyä niin ei tule yllätystä!

    • haluta vai ei?

      Kysyin asiaa myös seurakunnastani. Sieltä tuli sellainen kanta, että seksi kuuluu vain ja ainoastaan avioliittoon. Täytynee sitten lopettaa seurustelu.

    • _Kai_

      Haluatko kertoa mihin uskontoon ja kirkkoon kuulut? Kirkoissakin on papeissa monta mielipidettä. On tosi konservatiivisia ja vähän liberaalimpisia. Kuten kerroin, mormonit ja myös helluntalaiset on aika ehdottomia. Evlut on suvaitsevampi. Monessa uskonnossa ei suvaita edes avioeroa. Sinun pitää itse miettiä mikä on oikeaa ja parasta. Ei tämän takia sinun kannata seurustelua lopettaa jos tykkäät tytöstä.
      Toivottavasti löydät ratkaisun ja sielullesi rauhan.

    • haluta vai ei?

      Kuulun ev.lut. kirkkoon. En ole pappien mielipiteitä kysynyt. Tuo edelläoleva mielipide on muun työntekijän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe